fbpx

Plany zoptymalizowania komunikacji miejskiej w Częstochowie. Co się zmieni?

Miasto zaprezentowało plany zoptymalizowania komunikacji miejskiej. To pierwszy etap zmian.

Plany zoptymalizowania komunikacji miejskiej w Częstochowie przedstawiono podczas spotkania, które odbyło się 3 stycznia. – Hasła, które przyświecają zmianom, jakie częściowo już wprowadziliśmy w przypadku tramwajów i jakie zamierzamy wprowadzić w ruchu autobusowym, to elastyczność i urealnienie w transporcie publicznym – mówił podczas spotkania prasowego prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Plany zoptymalizowania komunikacji miejskiej w Częstochowie. Co się zmieni? 2
mat. UM Częstochowy

Bez „białych plam” komunikacyjnych

Kolejnym priorytetem jest pozbycie się tzw. białych plam z mapy komunikacyjnej. Jest to równoznaczne z przejazdami na nowych odcinkach, dotąd nieobsługiwanymi przez MPK.

– Zależy nam, żeby każdy pasażer – niezależnie, w której dzielnicy mieszka – miał blisko do przystanku. W najbliższym czasie stałe połączenie komunikacyjne w postaci przedłużonej trasy linii 12 zyska ulica Przejazdowa, aż do granicy miasta, co ucieszy mieszkańców zachodniej części Gnaszyna. Nie jest to jedyne rozszerzenie zasięgu kursów zaplanowane na ten rok – dodał Matyjaszczyk.

Plany zoptymalizowania komunikacji miejskiej w Częstochowie. Co się zmieni? 3
mat. UM Częstochowy

Jak będą kursowały tramwaje?

Celem zapowiadanych zmian jest zwiększenie efektywności komunikacji tramwajowej. Korekta rozkładu jazdy wynika – jak podkreślają przedstawiciele miasta – z analizy rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Dzięki bramkom elektronicznym w pojazdach sprawdzono „zagęszczenie” liczby pasażerów i zwiększono częstotliwość kursowania tramwajów w godzinach porannego szczytu, co wpłynie na poprawę przepustowości systemu. Od nowego roku o kilka procent zwiększył się udział nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych w realizowanych kursach – będzie ich już ponad 3/4 w skali całego miasta.

Plany zoptymalizowania komunikacji miejskiej w Częstochowie. Co się zmieni? 4
mat. UM Częstochowy

Jak będą kursowały tramwaje w dni robocze-szkolne? Dotychczas od godz. 5 do 18 kursy odbywały się co 6 minut, od stycznia będzie ich więcej w porannym szczycie, a mniej przed południem. W praktyce będzie to wyglądało następująco: od godz. 5 do 6.30, a także od godz. 8 do 13 i 16.30 do 18 kursy przewidziano co 7,5 minuty, z kolei od godz. 6.30 do 8 – co 5 minut, a od godz. 13 do 16.30 – co 6 minut.

Nowa linia nr 34

Poza tym dodatkowe linie autobusowe połączą istotne punkty i części miasta, umożliwiając szybszy i wygodniejszy dojazd mieszkańcom. Nowością będzie miejska linia nr 34 kursująca do Olsztyna.

Plany zoptymalizowania komunikacji miejskiej w Częstochowie. Co się zmieni? 5
mat. UM Częstochowy

– Zastąpimy podmiejską linię 58 do Olsztyna linią miejską nr 34, kursującą na podstawie miejskiej taryfy biletowej. Będzie to najkrótsze możliwe połączenie Olsztyna z rejonem Estakady, Galerii Jurajskiej i Placu Daszyńskiego. Na terenie Częstochowy 34 będzie pełniło rolę dominująca na ulicach Bugajskiej i Drogowców, łącząc bezpośrednio obiekty handlowe: Aniołów Park, Galerię Jurajską i Jagiellończyków – taki „szlak zakupowy”. Nowa linia pozwoli też na lepsze wykorzystanie linii 31 we wschodniej części miasta – wyjaśnił Konrad Pruciak z Wydziału Inżynierii Miejskiej i Kontroli UM.

Powrót na al. Wojska Polskiego

Optymalizacja komunikacji związana jest również z powrotem linii autobusowych na przebudowaną al. Wojska Polskiego. Dotyczy to linii nr: 10, 12, 20, 23, 24, 31, 32, 35 oraz podmiejskich do gminy Poczesna.

W rezultacie zmian zostanie skrócony czas oczekiwania na pojazdy MPK, co jest już zauważalne, dzięki puszczeniu ruchu przez Legionów do DK-91.

Plany zoptymalizowania komunikacji miejskiej w Częstochowie. Co się zmieni? 6
mat. UM Częstochowy

Jak zapowiada Urząd Miasta Częstochowy, w najbliższych miesiącach planowana jest dalsza optymalizacja systemu komunikacji, aby sprostać rosnącym potrzebom społeczności lokalnej i zachęcić mieszkańców do korzystania z bardziej zrównoważonych środków transportu.

Szczegóły optymalizacji można znaleźć na stronie: www.czestochowa.pl

red., mat. UM Częstochowy

Czytaj także: DK-46. Otwarcie ukończonej inwestycji drogowej [ZDJĘCIA]