Od 1 sierpnia w Olsztynie rusza nowa komunikacja miejska

0
479
Olsztyn

Na terenie wszystkich miejscowości Gminy Olsztyn od 1 sierpnia 2021 roku zacznie obowiązywać nowa, darmowa komunikacja miejska.

nowa komunikacja 4
Fot. UG w Olsztynie

Po wielu wnioskach mieszkańców miejscowości Gminy Olsztyn oraz latach prac nad nowym schematem komunikacji publicznej, 26 maja 2021 roku w Urzędzie Gminy Olsztyn została w końcu podpisana umowa z firmą wybraną w procedurze przetargowej.

Umowę podpisali:

  • wójt Gminy Olsztyn – Tomasz Kucharski;
  • firma PKS Tarnobrzeg.

„Dzięki dopłatom wojewódzkim likwidujemy wykluczenie komunikacyjne mieszkańców: rozkłady jazdy, które przygotowaliśmy, gwarantują znacznie lepszą częstotliwość, niż miało to miejsce w przypadku MPK. A porozumienie z Częstochową pozwoli na szybki dojazd z rynku do centrum miasta” – zapowiada Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

Bezpłatna komunikacja dla wszystkich miejscowości Gminy Olsztyn będzie realizowana fabrycznie nowymi, niskopodłogowymi mercedesami z klimatyzacją (niezwykle ważne w okresie letnim). Pojazdy posiadają 15 miejsc siedzących i 19 stojących. Do tego wewnątrz znajduje się miejsce na wózek inwalidzki lub wózek z małym dzieckiem.

Dodatkowo rozkład nowej komunikacji będzie realizowany z dobrą częstotliwością i synchronizacją, tak by były możliwe przesiadki z busów na autobusy MPK Częstochowa kursujące na trasie Olsztyn – Częstochowa ul. Piłsudskiego (do tego potrzebne były uzgodnienia z władzami miasta Częstochowy).

mpk
Fot. MPK w Częstochowie

Ponadto gmina ma nadzieję, że nie tylko ułatwi to lepsze i szybsze przemieszczanie się mieszkańców, ale także ożywi się ruch społeczno – gospodarczy.

„Zachęceni bezpłatną komunikacją mieszkańcy z pewnością częściej przyjadą do Olsztyna na zakupy lub spotkanie czy zebranie” – mówi Tomasz Kucharski – „Będą mogli zresztą dojechać także do innych miejscowości.”

Nowy model transportu jest również korzystnym rozwiązaniem ze względów finansowych. Mieszkańcy będą mogli przemieszczać się za darmo, a gmina będzie mogła skorzystać z dopłat z państwowego funduszu przewozowego, co poprawi efektywność tego rozwiązania.

Autobusy mają kursować regularnie, w stałych odstępach czasowych. W dni powszednie w godzinach szczytu kurs będzie realizowany co 30 minut (w lipcu i sierpniu, gdy nie ma dojazdów do szkół średnich w Częstochowie, co 45 minut), w pozostałych porach co 60 minut.

Nowy układ linii:

  • nr 58: Częstochowa (Piłsudskiego – Estakada – Bugaj) – Odrzykoń – Olsztyn;
  • nr 581: Odrzykoń – Skrajnica – Olsztyn;
  • nr 582: Odrzykoń – Wilcza Góra – Kusięta – Olsztyn;
  • nr 583: Olsztyn – Turów – Bukowno;
  • nr 584: Olsztyn – Przymiłowice – Kotysów – Zrębice – Krasawa;
  • nr 585: Olsztyn – Biskupice (Biskupice/Zrębska i Biskupice Nowe).
trasa autobusów
Fot. UG w Olsztynie

Sumując, mieszkańcy miejscowości Gminy Olsztyn od 1 sierpnia 2021 roku będą mieli bezpłatną, sprawniejszą, wysokojakościową, z większą ilością kursów obejmującą cały obszar gminy komunikację publiczną, która zapewni jednocześnie szybki dojazd do Częstochowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here