Polska oraz niemiecka młodzież z wizytą w Starostwie w Radomsku

0
215
fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Grupa młodzieży z Heinrich-Mann-Schule z Dietzenbach oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku gościła w poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Radomsku.

Uczniowie uczestniczący w polsko niemieckiej wymianie partnerskiej razem z towarzyszącymi im opiekunami, pośród których jest dyrektor szkoły w Dietzenbach Hans Peter Löw, koordynator wymiany Roman Höfner oraz Harold Knieriemen spotkali się ze Starostą Beatą Pokorą, Wicestarostą Małgorzatą Lewandowską i Sekretarzem Powiatu Tomaszem Kornackim. Rozmowy tłumaczyła koordynatorka projektu Justyna Broniszewska, nauczycielka języka niemieckiego w I LO.

„Serdecznie witam w powiecie radomszczańskim. Niezmiernie cieszę się, że właśnie naszą małą Ojczyznę wybraliście na swoją pierwszą wizytę w Polsce. Mam nadzieję, że się Wam u nas spodoba, a spędzone tu chwile zaowocują trwałymi przyjaźniami i kolejnymi wizytami. Wymiana młodzieży, w której uczestniczycie jest doskonałą okazją do poznawania kultury i zwyczajów innego kraju, szansą do doskonalenia języka obcego poprzez swobodne rozmowy. Ale przede wszystkim – jest doświadczeniem ,,podróży bez granic”, bezpośrednim kontaktem z rówieśnikami z innego kraju. Dla Waszej grupy wiekowej jest to już oczywiste, ale musicie sobie zdawać sprawę, że w młodości Waszych rodziców i dziadków, takie swobodne podróżowanie i kontakty z rówieśnikami z zagranicy były tylko w strefie marzeń. Korzystajcie więc z tej możliwości, ile tylko się da. Cieszę się, że mogłam Was poznać. Życzę przyjemnych chwil podczas wizyty w Polsce i zapraszam do nas ponownie” – powiedziała starosta Beata Pokora, która podziękowała również nauczycielom i młodzieży z I LO za wkład pracy włożony w przygotowanie wizyty.

Goście z Dietzenbach przekazali pozdrowienia od władz zaprzyjaźnionego Powiatu Offenbach, mieli także okazję obejrzeć filmy ukazujące walory turystyczne powiatu radomszczańskiego.

Młodzież z Niemiec przebywa w Polsce przez tydzień (od ubiegłego piątku), mieszka w domach rodzinnych polskich kolegów. W programie oprócz wspólnych spotkań w gronie rówieśników i lekcji w I LO, są także wycieczki między innymi do Krakowa, Oświęcimia, Zakopanego a także spływ Dunajcem.

K KIK