fbpx

Kolejne bloki TBS powstaną na częstochowskiej Parkitce

Miejska spółka ZGM podpisała umowę na projekt budowy trzeciego oraz czwartego bloku w ramach osiedla TBS przy ul. Łódzkiej. Obecnie trwa tam budowa pierwszego bloku, a na drugi rozpisany został przetarg wykonawczy.

– Docelowo osiedle ZGM TBS na Parkitce jest planowane na 13 bloków przeznaczonych do wynajmu w formule budownictwa społecznego – przypomina prezydent miasta ,Krzysztof Matyjaszczyk. – Jednocześnie miasto we wrześniu powinno oddać do użytku nowy blok komunalny przy ul. Bardowskiego z 43 mieszkaniami i przygotowuje się do budowy kolejnych dwóch bloków komunalnych przy ul. Krakowskiej, gdzie powstaną 102 mieszkania.

Kolejne bloki TBS powstaną na częstochowskiej Parkitce 2
Rysunki – ZGM TBS sp. z o.o.

W ramach trwających lub przygotowanych projektów inwestycyjnych Częstochowa planuje oddać do użytku w najbliższych latach łącznie 500 nowych mieszkań. Przewidziano je zarówno w formule TBS, jaki i przeznaczonych pod najem komunalny.

Przypomnijmy, że o lokale komunalne mogą starać się osoby potrzebujące, znajdujące się w trudnej sytuacji mieszkaniowej, materialnej i życiowej, spełniające punktowane, określone w uchwale Rady Miasta kryteria. Z kolei mieszkania w budynkach TBS przyznawane są w toku postępowania kwalifikacyjnego, rozpatrującego wnioski partycypacyjne. Najemcy zobowiązani są do wpłaty kwoty partycypacji w wysokości 30 proc. wartości kosztów budowy lokalu, a zawarcie umowy możliwe jest w przypadku spełnienia warunków ustawowych i regulaminowych (osoba wyrażająca wolę zawarcia umowy najmu oraz lokatorzy zgłoszeni do wspólnego zamieszkania nie mogą np. posiadać tytułu prawnego do innego lokalu w Częstochowie).

Kolejne bloki TBS powstaną na częstochowskiej Parkitce 3
fot. G. Skowronek (UM Częstochowy)

Budowa pierwszego bloku osiedla TBS przy ul. Łódzkiej z 23 mieszkaniami jest już dosyć zaawansowana. Blok powinien być gotowy w lipcu przyszłego roku, a mieszkania będą oddawane w standardzie do zamieszkania (oczywiście po umeblowaniu). W przypadku tego budynku zakończyło się już postępowanie kwalifikacyjne rozpatrujące wnioski partycypacyjne na mieszkania czynszowe w formule TBS. Chętnych było jednak znacznie więcej niż miejsc, dlatego na początku kwietnia ZGM ogłosił przetarg na budowę drugiego, bliźniaczego budynku. Z oferty na najem mieszkań w tym bloku będzie można składać po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą, kiedy zostanie określony koszt jego budowy (realizacja tej inwestycji ma potrwać do końca przyszłego roku).

Kolejne bloki TBS powstaną na częstochowskiej Parkitce 4
fot. G. Skowronek (UM Częstochowy)

ZGM TBS jako inwestor korzysta z linii kredytowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma już montaż finansowy bloku „A”, a niedawno wystąpił z wnioskiem o promesę kredytu na  budynek „B”.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie i planując dalszy rozwój osiedla TBS przedstawiciele miejskiej spółki z prezesem Pawłem Koniecznym podpisali 11 kwietnia w Urzędzie Miasta Częstochowy (w obecności prezydenta miasta) umowę z Biurem Usług Projektowych Architektonika – Witold Rudecki na zaprojektowanie kolejnych dwóch bloków. Domkną one pierwszy etap budowy kompleksu ZGM TBS na Parkitce.  

mat. UM Częstochowy