Otwarty maraton pisania listów

0
224

 

Maraton Pisania Listów to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące ogromną ilość osób w obronie praw człowieka. W tym roku również zostanie zorganizowana radomszczańska odsłona akcji.

W 2017 roku łącznie napisano 308 838 listów w 700 miejscach w kraju, a na całym świecie zostało podjętych ok. 5,65 mln akcji. Maraton Pisania Listów to największe przedsięwzięcie Amnesty International w ciągu całego roku. Świętowanie Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka połączone jest z wysyłaniem apeli do władz państw i listów solidarnościowych do osób, których fundamentalne prawa zostały złamane.
Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Chcą świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni.

W swoich działaniach aktywiści kierują się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane.

Im więcej listów, tym większa szansa, że uda się poprawić los bohatera lub bohaterki MPL. W Polsce listy pisane są w setkach miejsc w całym kraju – w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie organizatorzy otrzymują wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

W Radomsku organizatorką z ramienia Amnesty International jest Agnieszka Skura-Garbaciak. Maraton będzie gościł na Radomszczańskich Targach Rękodzieła – Festiwalu Świątecznych Prezentów.

JAK TO DZIAŁA?

1. Wybierz Bohaterkę Maratonu, w sprawie której chcesz pisać. Opisy konkretnych osób znajdziesz online oraz w czasie Maratonu
2. Weź od nas wzór listu, który pomoże ci go napisać. Możesz go przepisać lub tylko się nim inspirować. Wzory listów będą dostępne po polsku i angielsku.
3. Teraz już masz wszystko, żeby napisać list i zmienić życie!
4. Gotowe! Napisałeś/aś list i wsparłeś/aś Maraton. Napisany list możesz oddać nam, wyślemy go we właściwe miejsce. Teraz możesz napisać kolejny list.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here