Co się stanie, gdy zatankujesz złe paliwo do swojego samochodu?

0
214

 

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Podjeżdżamy na stację paliw, ale zamiast diesla wlewamy do baku benzynę..? Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ale nie wpadajmy w panikę. Co możemy zrobić, gdy pomyliłeś się przy tankowaniu?

Nie ma oficjalnych statystyk informujących o liczbie pomyłek w trakcie tankowania. Jednak według pracowników stacji benzynowych nie są to pojedyncze przypadki. Te powstają najczęściej przez posiadanie kilku samochodów napędzanych różnym paliwem. Bardzo często górę bierze przyzwyczajenie i nie sprawdzamy dokładnie jakie oznaczenie wybranego przez nas paliwa widnieje na wlewie lub wężu od dystrybutora. Co zrobić, gdy do pomyłki już doszło? Na pewno zachować spokój i nie działać pochopnie. Nie wszystkie takie sytuacje muszą oznaczać generalny remont silnika.

Jeśli do samochodu napędzanego na benzynę wlaliśmy diesla szkody nie muszą drastycznie wpłynąć na kondycję naszego samochodu. Wlanie niedużej ilości oleju napędowego może zmniejszyć moc samochodu oraz podnieść jego spalanie.

Natomiast przekroczenie stosunku benzyny do oleju spowoduje unieruchomienie silnika. Najprawdopodobniej do wymiany będzie katalizator zapchany niespalonymi cząsteczkami paliwa. Dodatkowo w warsztacie samochodowym przeprowadzą czyszczenie układu paliwowego.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy do silnika diesla dostanie się benzyna. Jest to najczęściej popełniana pomyłka ze względu na fakt, że końcówka dystrybutora mieści się we wlewie oleju napędowego.

Więc jeśli przydarzyła nam się taka sytuacja lepiej auta w ogóle nie odpalać. Nowsze silniki wysokoprężne po zatankowaniu złego paliwa mogą przejechać jeszcze kilka lub kilkadziesiąt kilometrów po czym zepsuć się całkowicie. Naprawa zatartego układu wtryskowego może wynieść krocie.

Co zrobić w sytuacji, gdy zauważyliśmy pomyłkę? W żadnym wypadku nie uruchamiać silnika, możemy także poprosić o pomoc pracowników stacji benzynowej. Te bardzo często wyposażone są w specjalny sprzęt do odsysania paliwa, a najlepiej jeśli doszło do pomyłki przetransportować auto na lawecie do najbliższego warsztatu samochodowego.

Prawda jest taka, że im szybciej odkryjemy swoją pomyłkę tym większa szansa na tańsze naprawienie naszego samochodu. Warto przed każdym tankowaniem upewnić się kilka razy czy wlewamy odpowiednie paliwo niż później spędzić długie godziny w serwisie samochodowym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here