fbpx

„Nieśmiertelni” w Miejskiej Galerii Sztuki. Bohaterem będzie Witkacy i jego „Szalona lokomotywa”

Na początku lipca w ramach cyklu „Nieśmiertelni” w Miejskiej Galerii Sztuki wspominano Piotra Machalicę. Teraz przyjdzie pora na spotkanie dotyczące Witkacego i słynnego spektaklu „Szalona lokomotywa”. Rozmowę z Janem Kantym Pawluśkiewiczem 20 lipca poprowadzi Piotr Metz.

Cykl „Nieśmiertelni” zainaugurowano w Miejskiej Galerii Sztuki na początku 2017 r.

– Idea cyklu zrodziła się na skutek feralnego roku, w którym odeszło wiele wybitnych postaci światowej sceny muzycznej i literackiej. David Bowie, Prince, George Michael, Leonard Cohen, BB King, Maria Czubaszek… Te smutne wiadomości przebiły mnie na wylot. Zdałam sobie sprawę, że nic już dla nas nie stworzą, że nie usłyszymy ich głosu, nie wsłuchamy się w to, co mają nam do przekazania. Podjęłam wtedy decyzję, aby przedstawić ich sylwetki, jako osoby, które oprócz życia scenicznego, miały również życie prywatne. Aby opowiadały o nich osoby, które się z nimi zetknęły zawodowo, które mogą opowiedzieć anegdoty, a także osobiste wspomnienia związane ze spotkaniem – wyjaśnia Anna Paleczek-Szumlas, dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki.

Bohaterem pierwszego spotkania był David Bowie, poprowadził je zaś Piotr Metz. Pomysł łączący muzykę, wspomnienia i ciekawostki szybko spodobał się częstochowskiej publiczności.

"Nieśmiertelni" w Miejskiej Galerii Sztuki. Bohaterem będzie Witkacy i jego "Szalona lokomotywa" 2
Spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni” poświęcone Piotrowi Machalicy (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

-Tytuł zrodził się sam: „Nieśmiertelni”. Współpracowałam wtedy z Programem III Polskiego Radia i zaproponowałam udział w projekcie Piotrowi Metzowi. Zgodził się, i osobiście zaangażował w tworzenie cyklu, rozbudowując listę zaproszonych do  wydarzeń gości, i tak o twórczości Prince’a opowiadał wraz z Olkiem Klepaczem. Później doszło do współpracy z Arturem Andrusem i Wojciechem Karolakiem, którzy wspominali Marię Czubaszek. Z kolei Jan Chojnacki dał się zaprosić na spotkanie dedykowane BB Kingowi, na scenie wystąpił zespół Forsal i od tego momentu towarzyszy nam już muzyka na żywo – dodaje Anna Paleczek-Szumlas.

Spotkanie pod tym szyldem wpisało się również w program I Festiwalu im. Piotra Machalicy. Wydarzenie poprowadził Robert Dorosławski, a wybitnego aktora wspominali m.in. Magda Umer i Krzysztof Materna.

Teraz pora na spotkanie, którego bohaterem będzie Witkacy i jego słynna „Szalona lokomotywa”. Wydarzenie zaplanowano na środę, 20 lipca na godz. 20.30. Bilety kosztują 20 zł i można o nie pytać w kasie MGS (Al. NMP 64). Szczegóły: galeria.czest.pl.

"Nieśmiertelni" w Miejskiej Galerii Sztuki. Bohaterem będzie Witkacy i jego "Szalona lokomotywa" 3
„Nieśmiertelni” (mat. MGS)

Przypomnijmy, że legendarny spektakl w Teatrze STU wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego był pierwszym polskim musicalem stworzonym do tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Fascynującą muzykę do spektaklu skomponowali Marek Grechuta oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz. W wymiennej obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Maryla Rodowicz, Marek Grechuta Włodzimierz Jasiński, Irena Szymczykiewicz, Zofia Niwińska, Jerzy Stuhr, Barbara Kruk-Solecka, Halina Wyrodek. Premiera spektaklu odbyła się w namiocie przy ulicy Rydla w Krakowie, 17 sierpnia 1977 r., „Szalona lokomotywa” była też prezentowana gościnnie w namiocie cyrkowym w Warszawie.

Rozmowa z Janem Kantym Pawluśkiewiczem

Kulisy powstawania tego spektaklu i praca nad muzyką do tekstów Witkacego będą tematem rozmowy z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Z kompozytorem muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórcą monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianistą rozmawiać będzie wspomniany już dziennikarz muzyczny Piotr Metz (on-line). Scenografię spotkania stanowić będą oryginalne plakaty „Szalonej lokomotywy” pochodzące ze zbiorów redaktora.

Na zakończenie spotkania odbędzie się projekcja odnowionej wersji filmu „Witkacy pod namiotem, czyli szalona lokomotywa w Teatrze STU w inscenizacji Krzysztofa Jasińskiego”. Film dokumentalny z cyklu „Anatomia spektaklu” w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego zaliczany do czołowej dwudziestki polskich filmów dokumentalnych lat 70. To reportaż o legendarnym musicalu zrealizowanym w legendarnym teatrze. Film jest zapisem procesu powstawania dzieła i ukazuje ogrom pracy jaką aktorzy, muzycy, scenarzyści i reżyser musieli włożyć w przygotowanie tego zaskakującego przedstawienia.

Zuzanna Suliga