fbpx

I Festiwal im. Piotra Machalicy w Częstochowie. Drugi dzień imprezy przyniósł m.in. spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni” [GALERIA ZDJĘĆ]

Echa I Festiwalu im. Piotra Machalicy nie milkną. Poniżej prezentujemy wydarzenia, które wpisały się w program drugiego dnia imprezy organizowanego w Miejskiej Galerii Sztuki.

Za nami I Festiwal im. Piotra Machalicy. To wydarzenie – jako patron medialny – wielokrotnie opisywaliśmy na łamach „Gazety Regionalnej” (można było o nim przeczytać m.in. TUTAJ). Organizatorem głównym była Fundacja im. Piotra Machalicy, a współorganizatorami – Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz Fundacja Złota Gwiazda.

Impreza zainaugurowana została w piątek, 1 lipca. Tego dnia w III Al. NMP odsłonięto ławeczkę Piotra Machalicy. Autorem rzeźby jest Zbigniew Stanuch. Wśród zaproszonych gości nie brakło m.in. inicjatorki projektu powstania ławeczki miejskiej radnej i poetki Małgorzaty Iżyńskiej.

I Festiwal im. Piotra Machalicy w Częstochowie. Drugi dzień imprezy przyniósł m.in. spotkanie z cyklu "Nieśmiertelni" [GALERIA ZDJĘĆ] 2
Inauguracja I Festiwalu im. Piotra Machalicy (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Mistrzem ceremonii był malarz i poeta, a przede wszystkim oddany przyjaciel zmarłego w 2020 r. artysty – Jan Wołek. To on odsłonił ławeczkę wspólnie z Aleksandrą Sosnowską-Machalicą, żoną aktora i prezeską fundacji jego imienia. O muzyczną oprawę tej szczególnej chwili zadbali Adam Machalica (bratanek Piotra Machalicy) i Krzysztof Niedźwiecki (członek zespołu Taj MahaLisa Trio).

Mimo upalnej pogody frekwencja dopisała, oddaje to tylko sympatię, którą w Częstochowie cieszył się wieloletni dyrektor artystyczny Teatru im. A. Mickiewicza. Podczas wydarzenie nie mogło zabraknąć członków klanu Machaliców, z bratem aktora Aleksandrem i synem – Franciszkiem na czele. W uroczystości wzięli udział m.in. Artur Żmijewski, Katarzyna i Cezary Żakowie, Hanna Śleszyńska, Michał Piela, Krystyna i Jarosław Pietrzakowie, Małgorzata Winiarek-Karpowicz, Anna Paleczek-Szumlas i Robert Dorosławski.

Pierwszy dzień festiwalu zwieńczył spektakl „Serca na odwyku” w reżyserii wspomnianego już Cezarego Żaka, który wyprodukowała częstochowska Agencja Artystyczna Certus. Zaprezentowano go na scenie przy ul. Kilińskiego 15.

Drugi dzień festiwalu otworzyło „Smutne miasteczko”

I Festiwal im. Piotra Machalicy w Częstochowie. Drugi dzień imprezy przyniósł m.in. spotkanie z cyklu "Nieśmiertelni" [GALERIA ZDJĘĆ] 3
I Festiwal im. Piotra Machalicy. Pokaz spektaklu „Smutne miasteczko” (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

2 lipca festiwal przeniósł się do Miejskiej Galerii Sztuki. O godz. 14 w sali kinowej OKF-u zaprezentowano spektakl Teatru Telewizji „Smutne miasteczko”. Premiera tego tytułu odbyła się niemal 20 lat temu. Spektakl przygotowano z okazji 40-lecia pracy artystycznej nieżyjącego już Wojciecha Młynarskiego. Całość złożono z tekstów, które poeta stworzył na przestrzeni tych czterech dekad. Reżyserem był Andrzej Strzelecki, a w obsadzie znaleźli się m.in. Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski czy Zbigniew Zapasiewicz. Żadnego z wymienionych nie ma już – niestety – wśród nas, spektakl miał więc wyjątkowe przesłanie.

I Festiwal im. Piotra Machalicy w Częstochowie. Drugi dzień imprezy przyniósł m.in. spotkanie z cyklu "Nieśmiertelni" [GALERIA ZDJĘĆ] 4
I Festiwal im. Piotra Machalicy. Wernisaż wystawy fotografii (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Potem w Galerii Zwiastun otwarta została wystawa dokumentująca teatralne role Piotra Machalicy. Można było na niej zobaczyć m.in. fotografie autorstwa Piotra Dłubaka powstałe podczas przygotowań do takich spektakli jak „Miłość i polityka”, „Do dna”, „Tacy duzi chłopcy” czy „Mały światek Sammy Lee”.

Wernisaż otworzyli dyrektor częstochowskiej galerii Anna Paleczek-Szumlas oraz satyryk i aktor Krzysztof Materna.

„Nieśmiertelni” i koncert „Tak młodo jak teraz”

I Festiwal im. Piotra Machalicy w Częstochowie. Drugi dzień imprezy przyniósł m.in. spotkanie z cyklu "Nieśmiertelni" [GALERIA ZDJĘĆ] 5
I Festiwal im. Piotra Machalicy. Spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni” (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

O godz. 17 publiczność powróciła do sali kinowej, by uczestniczyć w spotkaniu z cyklu „Nieśmiertelni”. Przypomnijmy, że wydarzenia pod tym szyldem organizowane są w Miejskiej Galerii Sztuki od 2017 r. Ich bohaterami uczyniono dotąd m.in. BB Kinga, Leonarda Cohena, Marię Czubaszek czy Prince’a. Spotkanie, które odbyło się 2 lipca zadedykowano oczywiście pamięci Piotra Machalicy.

Wydarzenie poprowadził Robert Dorosławski, szef częstochowskiego teatru. Zmarłego artystę wspominali zaś Adam Machalica, Magda Umer, Krzysztof Materna, Artur Żmijewski, Nula Stankiewicz i Janusz Strobel. Wspomnienia przeplatane były filmem powstałym specjalnie na tę okoliczność oraz archiwalnymi zdjęciami i nagraniami.

I Festiwal im. Piotra Machalicy w Częstochowie. Drugi dzień imprezy przyniósł m.in. spotkanie z cyklu "Nieśmiertelni" [GALERIA ZDJĘĆ] 6
I Festiwal im. Piotra Machalicy. Koncert „Tak młodo jak teraz” (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Wieczór zwieńczył wyjątkowy koncert „Tak młodo jak teraz” w wykonaniu wymienionych powyżej Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla, a także Pawła Pańty. W programie znalazły się takie utwory jak „Trzeba marzyć”, „Ździebełko ciepełka”, „Ach panie, panowie” czy „Jeszcze poczekajmy”. Oficjalną część koncertu zwieńczyło „Jeszcze w zielone gramy”. Owacje na stojąco nie pozwoliły jednak zakończyć koncertu. Konieczny był bowiem bis, na który artyści wybrali „Jego portret”.

Wydarzenie dopełniły fragmenty rozmowy, którą Stankiewicz i Strobel przeprowadzili z Piotrem Machalicą.

Dla osób, dla których zabrakło darmowych wejściówek (te rozeszły się w mgnieniu oka) Miejska Galeria Sztuki rozstawiła przed gmachem telebim i krzesełka. Dzięki temu każdy mógł obejrzeć spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni” i koncert „Tak młodo jak teraz”.

Podczas całego festiwalu można było otrzymać czerwcowy dodatek „Czas na kulturę!” oraz najnowsze wydanie „Gazety Regionalnej” (oba z Piotrem Machalicą na okładce).

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Piotr Machalica we wspomnieniach częstochowskich przyjaciół