Kłobuck – XVI Dożynki Powiatowo-Gminne – Starokrzepice 2022

0
376
fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

W niedzielę 28 sierpnia w Starokrzepicach odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą dziękczynną za zebrane plony w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach koncelebrowaną przez ks. Proboszcza Marka Szumilasa.

Po mszy świętej odbył się przemarsz korowodu dożynkowego na plac przy OSP Starokrzepice, gdzie rozpoczęła się ceremonia dożynkowa.

Część oficjalna rozpoczęła się odegraniem Hymnu Państwowego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach pod batutą kapelmistrza Miłosza Janika. Jednym z symboli najpiękniejszego zwyczaju polskiej wsi był ceremoniał wręczenie chleba przez Starostów Dożynek: Panią Beatę Kierat oraz Pana Marka Klekotkę na ręce Gospodarzy Dożynek.

Kłobuck - XVI Dożynki Powiatowo-Gminne - Starokrzepice 2022 1
fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Uroczystego otwarcia święta plonów dokonali gospodarze dożynek czyli: Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, burmistrz Krzepic Krystian Kotynia, Przewodnicząca Rady Powiatowej Kół Gospodyń Wiejskich Janina Koślik oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania Zielony Wierzchołek Śląska Witold Łacny. Słowa podziękowania za pełnienie honorów Starostów Dożynek przekazał Starosta – Henryk Kiepura, który wręczył pamiątkowe podziękowania i książki.

Podczas Dożynek mieli zaszczyt gościć przybyłych między innymi burmistrzów i wójtów, posłów, europosłów, senatorów, Radnych Rady Powiatu Kłobuckiego z Przewodniczącym Zbigniewem Pilśniakiem na czele oraz Członków Zarządu Powiatu Kłobuckiego. W Dożynkach Powiatowo-Gminnych uczestniczyli także Przewodniczący i Radni Rady Gminy Krzepice, prezesi, kierownicy, dyrektorzy i pracownicy organizacji i związków rolniczych, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatów i gmin, sponsorzy – właściciele, udziałowcy i prezesi przedsiębiorstw, a także przedstawiciele mediów.

Kłobuck - XVI Dożynki Powiatowo-Gminne - Starokrzepice 2022 2
fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Zgodnie z wieloletnią tradycją wieńce dożynkowe zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych gmin:

KGW Władysławów reprezentujące Gminę Miedźno
KGW Wilkowiecko reprezentujące Gminę Opatów
KGW Starokrzepice reprezentujące Gminę Krzepice
KGW Zamłynie reprezentujące Gminę Wręczyca Wielka
KGW Łobodno reprezentujące Gminę Kłobuck
KGW Dąbrowa reprezentujące Gminę Popów
KGW Lipie reprezentujące Gminę Lipie
KGW Przystajń reprezentujące Gminę Przystajń
KGW Kostrzyna Kotary reprezentujące Gminę Panki.

Za przygotowane własnoręcznie wieńce dożynkowe, które wyróżniały się pomysłowością i oryginalną konstrukcją, Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały nagrody finansowe i pamiątkowe podziękowania.

W czasie Dożynek odbyło się wręczenie medali „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku Odznaki Honorowe otrzymali: Pan Zdzisław Makles, Pan Mirosław Pluta, Pani Monika Borecka, Pan Mariusz Borecki, Pani Ola Szewczyk, Pan Rafał Szewczyk, Pani Halina Szyjka i Pan Krzysztof Szyjka.

Kłobuck - XVI Dożynki Powiatowo-Gminne - Starokrzepice 2022 3
fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Wyróżnienia w postaci statuetek za wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego otrzymali rolnicy: Pan Andrzej Skibiński, Panowie Tomasz i Łukasz Bukalscy, Pan Adam Izydorczyk, Pan Marcin Grzyb, Pan Wojciech Dudek, Pan Andrzej Kiedrzyn, Panowie Marcin i Krzysztof Pilśniak, Państwo Magdalena i Piotr Radek, Państwo Jolanta i Tomasz Tronina, Państwo Justyna i Stanisław Słaby, Państwo Marta i Damian Wawrzyniak, Pan Florian Kulawik oraz Pan Rafał Wąsiński.

Za wzorowe prowadzenie przetwórstwa rolno-spożywczego nagrodzeni zostali: Piekarnia Tomasz Mońka, Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Krzepicach, Gospodarstwo Pasieczne Rafał Drynda, Gospodarstwo Pasieczne Jolanta Ogórek, Piekarnia Miejska Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Kłobucku, Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Miedźnie oraz Miody Polskie.

Nagrodzeni za wzorowe prowadzenie przedsiębiorstwa zostały: Cukiernia Consonni, Firma Wistal, Firma ZPUH Klimat, Firma Ekomex-Pilśniak, Firma ZPH Drewtex oraz PPHU Maxpol.

Kłobuck - XVI Dożynki Powiatowo-Gminne - Starokrzepice 2022 4
fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Wyróżnienia za działalność na rzecz społeczności wiejskiej otrzymali: Pani Czesława Dudek, Pani Agata Droś, Pan Bogdan Bala, Pan Dariusz Pilśniak, Pani Ewa Chwałowska, Pani Barbara Pilarz, Pani Magdalena Zalewska, Pan Wiesław Drab, Pan Marcin Świerczyński, Pan Jarosław Grzyb, Pani Danuta Brożyna, Pan Edward Chamela, Pani Maria Polak, Pan Jacek Majchrzak, Pan Andrzej Schon, Pani Barbara Ziętal oraz Pani Bożena Skwara.

W czasie części oficjalnej odbyło się również wręczenie dla OSP Starokrzepice mienia w postaci detektora prądu przemiennego AC Hot Stick, celem wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

Za wieloletnią współpracę oraz wzorową gospodarkę podziękowania otrzymały: Koło Łowieckie „Knieja” w Nowinach, Koło Łowieckie „Węglarz” w Kamińsku oraz Koło Łowieckie „Rogacz” w Kleśniskach.

Gwiazdą tegorocznych dożynek była Eleni, która na stałe współpracuje z Kostasem Dzokasem oraz Aleksandrem Bałousem. Z muzyką zetknęła się w dzieciństwie, gdyż pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Już w szkole średniej uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solistka zespołu „Ballada”.  Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych a także brała udział w licznych programach telewizyjnych. Nagrała 20 płyt w milionowych nakładach, zdobywając aż osiem „Złotych Płyt” oraz dwie „Platynowe Płyty”. Wielokrotnie występowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a teraz mieliśmy ogromny zaszczyt gościć wybitną piosenkarkę na scenie w Kłobucku. Tłumnie zebrani sympatycy mogli usłyszeć najpopularniejsze piosenki tj.: W twoich dłoniach, Na wielką miłość, Za wszystkie noce i wiele innych utworów.

Kłobuck - XVI Dożynki Powiatowo-Gminne - Starokrzepice 2022 5
fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Podczas części artystycznej widownia podziwiała zespoły folklorystyczne: Ferajna, Zajączki oraz Królewianki, które rozgrzały widownie nie tylko śpiewem, ale także swoim wizerunkiem. Pieśni ludowe oraz biesiadne zaprezentowała nam również Kapela Krzepkich, która spotyka się w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach od niespełna roku i śpiewa to, co im w duszy gra, a pasję do śpiewu mogli podziwiać i usłyszeć uczestnicy podczas ich koncertu.

Najmłodszą grupą, która gościła na tegorocznych dożynkach były mażoretki MAK z Krzepic, które zaprezentowały pokaz taneczny w swoim artystycznym wykonaniu.

Podczas trwania imprezy przeprowadzona została zbiórka publiczna Komitetu Społecznego na rzecz Fundacji Sztandaru dla Kół Gospodyń Wiejskich.

Uczestnicy tegorocznych dożynek mogli również odwiedzić namiot: Starostwa Powiatowego w Kłobucku, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Lokalnej Grupy Działania Zielony Wierzchołek Śląska, Związku Młodzieży Wiejskiej i inne namioty lokalnych przedsiębiorców. Wystawę trofeów, a także bezpłatny poczęstunek wyjątkowymi potrawami, które zostały przygotowane dzięki Kołu Łowieckiemu „Węglarz” z Kamińska. Bigos, żurek, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym wyjątkowo rozbudziły podniebienia, a posmakowanie pieczonego dzika było doskonałą okazją do zapoznania się z kulturą łowiecką i tradycją, która skradła serca odwiedzających.

Organizacja dożynek to ogromne wyzwanie władz samorządowych. Liczna obecność mieszkańców i zaproszonych gości wynagradza wszelkie trudy i przeciwności. Serce się raduje, gdy pielęgnowane są tradycje, zwyczaje ludowe, a to wszystko przekłada się na budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców. Prezentacja dorobku kultury ludowej regionu przyczynia się do integracji ludności, gdzie zaspakajane są potrzeby społeczne i kulturalne, a zaangażowanie w pracę i przywiązanie do ziemi przynosi efekty w postaci zbiorów, które trafiają na nasze stoły. To wielka wartość i siła.

K KIK