fbpx

Dlaczego warto odwiedzić gminę Janów? Oto tylko kilka z atrakcyjnych propozycji!

Jednym z najpiękniejszych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej są tereny gminy Janów. To tutaj zobaczymy wszystkie elementy jurajskiego krajobrazu, bogaty świat przyrody oraz cenne zabytki świeckie i sakralne. Ta gmina pełna jest magicznych miejsc. Malownicze lasy, bajkowe ostańce, tajemnicze podziemia, krystaliczne źródła i rozległa pustynia tworzą cudowny świat przyrody.

Wędrówkom po okolicy sprzyjają liczne szlaki piesze, ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, szlaki i ścieżki rowerowe oraz szlaki konne. Najbardziej znany jest oczywiście Szlak Orlich Gniazd uznany przez POT za jeden z najważniejszych szlaków turystycznych w Polsce. W ramach projektów łączenia szlaków turystycznych wszystkie zlokalizowane w gminie Janów mają połączenie z tymi mieszącymi się w gminach ościennych.

Na brak atrakcji nie mogą też narzekać grotołazi. Czekają na nich jaskinie Wierna i Wiercica. Z kolei wspinacze skalni pokochają z pewnością ostańce Leśna Zjawa i Babska Skała. Nuda nie grozi również fanom ekstremalnych sportów motorowych. Wszystko za sprawą możliwości, które stwarza Pustynia Siedlecka.

Janów
Teledysk I.Szafrańskiej Grota Niedźwiedzia Złoty Potok, I. Bartkowiak

Śladami wieszcza

Pośród lasów i uroczych zakątków gminy roi się od cennych zabytków. Większość z nich znajduje się na terenie Złotego Potoku. Tutaj spotkamy m.in. Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Obiekt posiada kilkaset cennych eksponatów, stanowiących pamiątki po wieszczu. Wśród nich są: obrazy, rzeźby, meble, fotografie, a także dokumenty związane z rodzinami Potockich, Krasińskich i Raczyńskich. Muzeum zaprasza codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.

Tuż obok znajduje się neoklasycystyczny pałac Raczyńskich. Obiekt ten w latach 1852–1856 wybudował generał Wincenty Krasiński. Wcześniej stał tutaj dwór obronny (XV w.), a później zamek z murem kurtynowym. Obecną nazwę pałac otrzymał tuż po ślubie córki Zygmunta Krasińskiego – Marii Beatrix Krasińskiej z hrabią Edwardem Raczyńskim. Pałac i sąsiedni dworek otacza zabytkowy park. Przez jego środek płynie rzeka Wiercica, która tworzy malowniczy staw Irydion. Nieopodal stawu znajdują się kapliczka Matki Boskiej i obelisk poświęcony sławnemu śpiewakowi Janowi Kiepurze. Ten ostatni w 2002 r. ufundowali mieszkańcy gminy Janów, upamiętniając tym samym setne urodziny artysty.

Janów
Pałac Raczyńskich

Na cześć amerykańskiego senatora

Na uwagę zasługuje zabytkowy młyn Kołaczew. Jego urokliwe położenie wpływa na wyobraźnię i stwarza niezapomniany klimat dawnych czasów. Przy młynie przebiega Śląski Szlak Architektury Drewnianej.

Będąc w Złotym Potoku, obowiązkowym przystankiem jest najstarsza w Europie pstrągarnia. Początek miejscowej hodowli ryb datowany jest na 1881 r. Wówczas wprost ze Stanów Zjednoczonych sprowadzono ikrę pstrąga tęczowego. Podobno jej cenny ładunek przybył do Złotego Potoku pod troskliwą opieką amerykańskiego senatora. I tak jeden ze stawów na jego cześć otrzymał nazwę Amerykan. Obecnie na miejscu można kupić świeżego pstrąga tęczowego, a także okresowo pstrąga potokowego, karpia i jesiotra.

Janów
Pstrągarnia Raczyńskich (fot. M. Skabek)

Stąd już o krok do malowniczych źródeł krasowych z krystalicznie czystą wodą. Znajdujące się w rezerwacie krajobrazowym Źródła Zygmunta i Elżbiety zachwycają bajkowym klimatem w cieniu otaczającego lasu. Walory źródeł są niezwykle cenione. Świadczy o tym zdobycie drugiego miejsca w tegorocznej edycji plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa” organizowanego przez Instytucję Filmową Silesia Film oraz Silesia Film Commission w Katowicach.

Warto wspomnieć, że na terenie gminy nie brakuje również interesujących obiektów sakralnych. Są to m.in. Kościoły w Złotym Potoku, Janowie i Żurawiu oraz cmentarz żydowski w Janowie.

Janów
Gmina Janów

Jurajskie Zawody Balonowe

Z kolei amatorów rozrywki gmina zaprasza na szereg organizowanych imprez plenerowych. Wśród nich należy wymienić niezwykłe widowiskowe Jurajskie Zawody Balonowe, stanowiące połączenie sportu balonowego z widowiskiem dla publiczności, która może podziwiać starty i podniebne zmagania zawodników z Polski, a także spoza granic naszego kraju. Niezapomnianych wrażeń dostarczają szczególnie pokazy balonów odbywające się po zmroku na tle niepowtarzalnych krajobrazów.

Janów
Nocny pokaz balonów

Święto Pstrąga i Juromania

W sierpniu błonia złotopotockie goszczą fanów wspomnianego pstrąga. Święto Pstrąga to rodzinna impreza plenerowa. Na odwiedzających czekają konkursy i popisy kulinarne. Serwowane są wówczas oczywiście wymyślne potrawy z pstrąga. Na publiczność czekają również: spotkanie z „gotującą” gwiazdą, liczne koncerty muzyczne oraz widowisko dla dzieci.

Janów
Gmina Janów

Ciekawą propozycję stanowi także Święto Jury Krajowsko-Częstochowskiej, czyli Juromania. To wydarzenie, które przenosi uczestników w średniowieczne klimaty. Pobudza wszystkie zmysły podczas turniejów rycerskich, pokazów historycznych, smakowania regionalnej kuchni czy na licznych warsztatach i zajęciach edukacyjnych. Na aktywnych czekają zaś wspinaczki organizowane pod okiem instruktorów, rajdy oraz wycieczki z przewodnikiem.

Janów
Złoty Potok

Udany wypoczynek

Na terenie gminy Janów znajdziecie wszystko, co niezbędne do udanego wypoczynku. Czas spędzić można podczas urokliwych spacerów, łowiąc ryby albo nieco bardziej aktywnie: podczas wspinaczek lub zabawy w Jurajskim Parku Linowym. Po linowym szaleństwie posilić się można w sąsiadującej z parkiem strefie gastronomicznej „Na Grobli”. Znajdziecie tam lokalne przysmaki, przede wszystkim jurajskiego pstrąga przyrządzanego na kilka sposobów.

Janów
Gmina Janów

mat. UG Janów

Czytaj także: Konkurs fotograficzny „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2023”