fbpx

Śladami Szpicbródki w Częstochowskim Muzeum. Wernisaż wystawy „VaBank” już w sobotę!

„VaBank – banknoty na ziemiach polskich” to najnowsza propozycja Muzeum Częstochowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 18 grudnia

„VaBank” z 1981 r. w reżyserii Juliusza Machulskiego (to pełnometrażowy debiut fabularny tego twórcy) to jeden z najpopularniejszych i najbardziej popularnych polskich filmów. Niemal każdy zna dziś przygody kasiarza Henryka Kwinto i jego przyjaciela Duńczyka. Mało kto wie jednak, że ów Kwinto to tak naprawdę Antoni Stanisław Cichocki, znany pod pseudonimem Szpicbródka. A Duńczyk to Marian Brzeziński, pseudonim Maniek Buc.

Co mieli oni wspólnego z Częstochową? To, że właśnie w naszym mieście zaplanowali napad na Bank Polski mieszczący się przy Al. NMP 34. Przypominam o tym Muzeum Częstochowskie.

– Ta ciekawa historia rozpoczęła się być może z chwilą, kiedy Wincenty Brocki, pseudonim Nikita, zasłynął włamaniem do skarbca na Jasnej Górze w nocy z 22 na 23 października 1909 r. Co ciekawe, zarówno Brocki, jak i Cichocki byli z zawodu fryzjerami! I Brocki przyuczał Szpicbródkę do wykonywania zupełnie innego fachu niż fryzjerstwo… – zaznacza instytucja.

To wstęp do najnowszej wystawy muzeum „VaBank – banknoty na ziemiach polskich”. To za jej sprawą można poznać dalsze losach znanych złodziei.

– Od 18 grudnia w Ratuszu zaprezentujemy wystawę „VaBank – banknoty na ziemiach polskich”. Pokażemy eksponaty, które zachwycą nie tylko numizmatyków. Przybliżymy historię polskiego pieniądza papierowego, począwszy od biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r., skończywszy na banknotach kolekcjonerskich emitowanych od 2006 r. przez Narodowy Bank Polski – zapowiada muzeum.

Śladami Szpicbródki w Częstochowskim Muzeum. Wernisaż wystawy "VaBank" już w sobotę! 4
„VaBank – banknoty na ziemiach polskich” (mat. Muzeum Częstochowskiego)

Po emisjach kościuszkowskich w układzie chronologicznym pokazane będą: bilety kasowe Księstwa Warszawskiego (1807-1815), rzadki banknot Królestwa Polskiego w walucie złotowej z 1831 roku, emisje marek polskich z okresu Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego z 1917 r., pieniądz II Rzeczypospolitej (1918-1939) – marki polskie Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej i emisje złotowe Banku Polskiego, pieniądz czasu okupacji niemieckiej (1939-1945), emisje pierwszych lat po II wojnie światowej, pieniądz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz III Rzeczypospolitej Polskiej do banknotu 500 złotych wprowadzonego do obiegu w 2017 r., który należy do serii banknotów powszechnego obiegu „Władcy polscy”.

Warto dodać, że wśród wyjątkowo cennych eksponatów znajdą się matryce do obligacji z czasów powstania styczniowego (1863-1865) oraz papierowy pieniądz zastępczy, który pojawiał się na ziemiach polskich w sytuacji braku emisji oficjalnych w czasie I wojny światowej. Są to pieniądze zastępcze wydawane w Częstochowie oraz na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu i III powstania śląskiego. Prezentację wzbogacają polskie akcje i obligacje państwowe, także te związane z częstochowskimi zakładami przemysłowymi.

Muzeum zaprasza na wernisażową sobotę!

Śladami Szpicbródki w Częstochowskim Muzeum. Wernisaż wystawy "VaBank" już w sobotę! 5
mat. Muzeum Częstochowskiego

Wernisażowa sobota odbędzie się 18 grudnia. Muzeum zaprasza do Ratusza od godz. 11.30 do 17.30.

Ekspozycję ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Tarnowskich Górach i osób prywatnych, m.in. Wojciecha Lisieckiego, można będzie zwiedzać do 22 maja 2022 r. Szczegóły: www.muzeumczestochowa.pl.

ZS