fbpx

Skromnie czy z przytupem? W jakiej kreacji stanąć na ślubnym kobiercu w 2022?

W roku 2022 suknie i garnitury, wybierane przez przyszłe Pary Młode są raczej skromne i eleganckie, podobnie jak cała uroczystość. Niewątpliwie przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa, przez którą śluby stały się mniej ekstrawaganckie i huczne, a bardziej minimalistyczne i rodzinne.

Panie najczęściej decydują się na suknię o kroju syrenki (inaczej zwanej też krojem rybki) oraz księżniczki (inaczej princessa). Są to piękne, klasyczne i eleganckie kroje, które od lat są najchętniej wybieranymi kreacjami ślubnymi.

Panny Młode – eleganckie i klasyczne

Syrenkę charakteryzuje elegancki krój, subtelnie podkreślający kobiece kształty. Składa się z dopasowanego gorsetu i spódnicy, rozszerzającej się w okolicy ud. Wówczas na dole tworzy się charakterystyczne rozkloszowanie, często wydłużane o tren.

suknia ślubna syrenka
źródło: Pixabay

Ten typ sukni idealnie sprawdzi się dla pan o typie sylwetki ,,klepsydra”, o średniej budowie. Na zbyt szczupłych kobietach, suknia o kroju syrenki może wyglądać przytłaczająco. W tym przypadku naturalne krągłości idealnie wypełnią kreację.

Góra syrenki to zazwyczaj dopasowany gorset z dekoltem w kształcie serca, często przyozdobiony kryształkami lub koronką. Panie coraz częściej decydują się na długie rękawy lub ramiączka, wówczas dekolt z przodu (ale czasem też z tyłu) przybiera postać litery V. Zdarza się, że długie rękawy są rozkloszowane od łokcia, co daje piękny i bardzo wytworny efekt. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się także koronkowe pelerynki, które skomponowane z suknią o kroju rybki sprawiają, że suknia przypomina rajskiego ptaka w locie.

Dół sukni zależy od wzrostu przyszłej Panny Młodej. Jeśli kobieta jest wysoka, to wtedy może pozwolić sobie na suknię z dołem bardziej zdobnym i obszytym falbanami. W przypadku niższych pań, taka spódnica mogłaby skrócić sylwetkę i obciążyć ją. W związku z tym kobiety o niskim wzroście lepiej będą się prezentowały, gdy dół będzie skromniejszy. Wówczas wydłuży i wysmukli sylwetkę.

Jeśli chodzi o suknię princessy, tutaj nie ma wymagań, jeśli chodzi o sylwetkę. Ten typ sukni jest idealny dla każdego typu budowy ciała, choć szczególnie dobrze wyglądają w niej panie o typie budowy ,,gruszka”. Wzrost nie ma znaczenia. Obcisła góra księżniczki idealnie podkreśli talię, natomiast rozkloszowany dół ukryje wszelkie niedoskonałości.

suknia princessa
źródło: Pixabay

Obecnie w przypadku princessy, stawia się na minimum zdobień. Najczęściej kobiety decydują się subtelną koronkę na gorsecie, choć coraz częściej suknia tego typu jest gładka, szczególnie, gdy góra ma dekolt w kształcie V. Odchodzi się od cyrkonii i innych świecidełek.

Dół sukni już nie jest tak bardzo rozkloszowany jak kiedyś, zrezygnowano z drucianego koła, dbającego o to, by spódnica była ciężka i obszerna. Teraz stawia się na kilka warstw tiulu, które sprawiają, że suknia jest lekka i zwiewna.

Welon, diadem czy opaska?

Zarówno do syrenki, jak i do princessy idealnie będzie pasował klasyczny welon, opaska czy też diadem. W przypadku rybki jednak można nieco zaszaleć, jeśli chodzi o dodatki – ten typ sukni jest bowiem bardziej skromny. Jeśli chodzi o princessę, tutaj warto zachować umiar.

Welon wybierany dla sukni o kroju syrenka nie musi być typowo gładki, do pasa. Pięknie będzie komponował się z suknią welon hiszpański – cięty z koła, którego brzegi ozdobione są koronką. Nosi się go na czubku głowy, tak aby jego boki okalały ramiona. Świetnie sprawdzi się także ciągnący się za Panną Młodą, minimum 3-metrowy welon katedralny royal czy kościelny welon champel, pełen pięknych zdobień i nieco krótszy, choć niewiele, bo sięgający za suknię. Jego standardowa długość to 270 cm.

welon hiszpański
źródło: Pixabay

W przypadku princessy welon , który będzie uzupełniał suknię, ale równocześnie nie sprawiał wrażenia przesytu, to ten o długości sięgającej maksymalnie do linii biustu. Jest to niewątpliwie najwygodniejszy i najczęściej wybierany typ welonu. Aby dobrze komponował się z kreacją, powinien nie być zbyt zdobny. Można tutaj postawić jedynie na delikatne, niewielkie wykończenie w postaci koronki. Dobrym rozwiązaniem będzie też diadem, założony bez welonu, lub będący jego uzupełnieniem.

Pan Młody stawia na dodatki

Przejdźmy teraz do panów. Panowie Młodzi rezygnują ze smokingów i szykownych garniturów i wybierają prostsze stroje. Obecnie klucz do elegancji stanowią dodatki – muchy, poszetki oraz zegarki.

Pan Młody - dodatki
źródło: Pixabay

Niewątpliwie rośnie popularność garnituru o kroju slim-fit. To obcisły rodzaj tego stroju, podkreślający sylwetkę. Kolor stanowi dowolność, choć największym trendem są garnitury w kolorach piaskowych, rodem z lat 70. Jest to dobra wiadomość dla panów, którzy biorą ślub latem. Jasne kolory bowiem nie przyciągają słońca, jest w nich zdecydowanie chłodniej niż w ciemnych i ciężkich barwach. Sporym zainteresowaniem cieszą się także garnitury w kolorach od niebieskiego do granatowego oraz w kratę.

Kreacje ślubne to niemały wydatek

Ceny kreacji ślubnych są bardzo zróżnicowane. Przeciętny koszt sukni ślubnej waha się od 1000 do 2000 zł, natomiast garnituru od 800 do 1500 zł. Coraz częściej pary decydują się na ekologiczne rozwiązanie, mianowicie decydują się na wypożyczenie sukni i garnituru. Tutaj cena stanowi od 30 do 60% ceny właściwej stroju.

Zarówno panie jak i panowie mają spore pole do popisu, jeśli chodzi o wybór kreacji ślubnych. Najważniejsze, to znaleźć wśród nich takie, w których będziemy czuli się w miarę wygodnie i prezentowali oszałamiająco.

Linda Nocoń