fbpx

Uroczysta inauguracja pociągu ŁKA „Warszyc” w Radomsku

15 czerwca na stację kolejową w Radomsku przyjechał pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, któremu nadano imię „Warszyc”. Po uroczystej premierze pociągu oraz nadaniu mu imienia w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego odbyło się otwarcie wystawy i seminarium popularnonaukowe.

Uroczysta premiera pociągu razem z nadaniem mu imienia „Warszyc” związana jest z 75. rocznicą zamordowania Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, który był uczestnikiem wojny obronnej Polski w 1939 r., zastępcy komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej oraz szefa tamtejszego Kedywu, twórcy niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie, który został rozstrzelany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi 19 lutego 1947 r.

Inauguracyjny przejazd rozpoczął na dworcu PKP Łódź Fabryczna. Po zatrzymaniu się na stacji w Radomsku nadano mu imię „Warszyc”. Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Na uroczystości obecni byli między innymi:poseł Anna Milczanowska, wicemarszałek Zbigniew Ziemba, dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut, władze miasta Radomska w osobie prezydenta Jarosława Ferenca i przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Kubaka oraz krewni generała Warszyca oraz syn Stanisław.

Po inauguracji na dworcu goście uroczystości udali się na otwarcie wystawy plenerowej, która została przygotowana przez IPN Oddział w Łodzi pt. “Stanisław Sojczyński (1910-1947) – nauczyciel, żołnierz, konspirator”. Jej autorem jest Artur Ossowski Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Łodzi.

W czasie otwarcia wystawy przywołano sylwetkę oraz dokonania Sojczyńskiego zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w konspiracji powojennej, w której działał, aby przeciwstawić się nowemu zniewoleniu ojczyzny. Przypomniano również, iż Łódzka Kolej Aglomeracyjna nie pierwszy raz w ostatnim czasie upamiętnia postać wielce zasłużoną w walce o wolną Polskę. Rok temu na tory wyruszył pociąg „Anders”, wcześniej – pociągi „Marszałek” oraz  „Pogonowski”.

Wystawa o „Warszycu” będzie dostępna dla zwiedzających przed budynkiem Muzeum Regionalnego do 20 lipca.

Po otwarciu wystawy w Galerii muzeum zostało zorganizowane seminarium popularnonaukowe, podczas którego wystąpili dr hab. Dariusz Rogut (Sowieci w Polsce – wyzwolenie przez zniewolenie), dr Tomasz Toborek (Kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc” i I Komenda Konspiracyjnego Wojska Polskiego) oraz Paweł Wąs (Działalność II i III Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego 1946–1954).

K KIK