fbpx
Strona głównaPolecaneTeatr w Częstochowie kończy sezon. Ostatni spektakl zagra 11 lipca

Teatr w Częstochowie kończy sezon. Ostatni spektakl zagra 11 lipca

Bajką “Trzy świnki” Teatr im. Mickiewicza wieńczy sezon 2020/2021. Widzów ponownie zaprosi już 18 sierpnia.

Zarówno ten sezon artystyczny, jak i poprzedni przypadł na czasy pandemii koronawirusa. Wirus krzyżował plany wszystkim instytucjom kultury. Z wielu wydarzeń trzeba było rezygnować, terminy premier zmieniać kilkakrotnie. Potem spektakle mogły być grane dla ograniczonej liczny publiczności.

Teatr w Częstochowie kończy sezon. Ostatni spektakl zagra 11 lipca 1
Próba spektaklu “Pannonica” w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Dla kultury okres to wyjątkowo trudny i niepewny. Mimo to w częstochowskim teatrze udało się zrealizować cztery premierowe tytuły. Sezon otworzyła we wrześniu 2020 r. polska prapremiera dramatu “Fałsz” Lot Vekemans. To jedenasty już spektakl, który dla Teatru im. Mickiewicza zrealizował André Hübner-Ochodlo. Potem znów przyszły tygodnie obostrzeń i zawieszonej działalności. Do grania udało się wrócić w połowie lutego 2021 r. Na starcie teatr pokazał komedię “Cudowna terapia” w reżyserii Tomasza Mana (opisujemy ją TUTAJ). Kolejną premierą był marcowy “Dziewiąty dzień księżycowy” wyreżyserowany przez Michała Zdunika (piszemy o nim TUTAJ). Wkrótce znów teatr musiał zamknąć się dla widzów i termin światowej prapremiery spektaklu “Pannonica” w reżyserii Pawła Szumca przekładać. Opowieść o baronowej jazzu udało się zaprezentować dopiero w czerwcu.

Teatr w Częstochowie kończy sezon. Ostatni spektakl zagra 11 lipca 2
“Dziś są moje imieniny. Koncert pamięci Piotra Machalicy” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Nie tylko spektakle, ale i koncerty

Oprócz spektakli teatr przygotował również koncerty. Na kolejne otwarcie po przerwie aktorzy pod opieką Teresy Dzielskiej stworzyli wyjątkowy program “Aktorzy bez maski: Teatralny koktajl (anty)pandemiczny” (relacjonowaliśmy go TUTAJ). Potem publiczność mogła zobaczyć “Rytm w sercu”, który powstał na zamówienie częstochowskiego Wydziału Zdrowia (wydarzenie zapowiadaliśmy TUTAJ). Czerwiec zwieńczył zaś koncert, którym uczczono pamięć zmarłego w grudniu ubiegłego roku Piotra Machalicy, byłego dyrektora artystycznego teatru. Wydarzenie zatytułowano “Dziś są moje imieniny”, a data pokrywała się z terminem, w którym aktor obchodził by swoje święto (więcej TUTAJ).

W sezonie zrealizowano również projekt filmowy “Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?”. Wydarzenie stworzono z okazji 65. rocznicy nadania imienia instytucji (pisaliśmy o tym TUTAJ). Filmowej odsłony doczekał się również “Salon poezji” zadedykowany urodzonej w Częstochowie poetce Irit Amiel.

Teatr w Częstochowie kończy sezon. Ostatni spektakl zagra 11 lipca 3
“Cudowna terapia” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Akcja “Teatr na wakacje”

By nadrobić trochę stracony czas, sezon 2020/2021 został przedłużony. Nie skończył się wraz z czerwcem, ale trwa do 11 lipca. Wszystko za sprawą akcji “Teatr na wakacje”.

Teraz pora na oficjalny koniec. 9 lipca o godz. 19 zagrany zostanie wspomniany “Dziewiąty dzień księżycowy”. W sobotę dwukrotnie prezentowana będzie “Cudowna terapia” – o godz. 16 i 19. Na finał przewidziano spektakl rodzinny. I tak w niedzielę, 11 lipca właśnie na dużej scenie królować będą “Trzy świnki”. Bajka rozpocznie się o godz. 11. Wszystkie bilety – dzięki wakacyjnej promocji – kosztują 30 zł.

Teatr w Częstochowie kończy sezon. Ostatni spektakl zagra 11 lipca 4
Spektakl “Łysa śpiewaczka” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Spektakle powrócą w sierpniu

W ramach letniej akcji kolejny sezon zainaugurowany zostanie wcześniej niż dotychczas (o ile nie pojawią się kolejne obostrzenia). Teatr powróci do gry już 18 sierpnia spektaklem “Fałsz”. W kolejnych dniach zaprezentuje zaś m.in. “Rytm w sercu”, “Łysą śpiewaczkę” i “Zaczarowanego konia. Piosenki lat pięćdziesiątych”. Szczegółowy repertuar można znaleźć na stronie www.teatr-mickiewicza.pl, za jej pośrednictwem prowadzona jest też sprzedaż biletów.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Częstochowski teatr zaprasza widzów w wakacje! Wszystkie bilety kosztują 30 zł!

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here