fbpx
Strona głównaPolecanePiotr Machalica uczczony przez kolegów ze sceny. Wyjątkowy koncert w częstochowskim teatrze...

Piotr Machalica uczczony przez kolegów ze sceny. Wyjątkowy koncert w częstochowskim teatrze [GALERIA ZDJĘĆ]

“Dziś są moje imieniny”. Koncertem pod tym tytułem częstochowski teatr uczcił pamięć Piotra Machalicy.

To wydarzenie zorganizowano w dniu imienin Piotra i Pawła. Piotr Machalica świętowałby w tym terminie. Niestety od 14 grudnia 2020 r. nie ma go już wśród nas. Jego niespodziewana śmierć poruszyła całe środowisko artystyczne. Szczególnie zaś Częstochowę. Przez 12 lat znakomity aktor był dyrektorem artystycznym Teatru im. Mickiewicza. Na tutejszej scenie zagrał wiele ról, niektóre spektakle także wyreżyserował (więcej o tym TUTAJ). Jako człowiek obdarzony talentem wokalnym, szczególnie upodobał sobie realizacje muzyczne. Wraz z częstochowskimi muzykami, z którymi przyjaźnił się i pracował, stworzył również zespół, który koncertował w różnych miejscach w Polsce.

Piotr Machalica uczczony przez kolegów ze sceny. Wyjątkowy koncert w częstochowskim teatrze [GALERIA ZDJĘĆ] 1
“Dziś są moje imieniny. Koncert pamięci Piotra Machalicy” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Nic więc dziwnego, że częstochowski teatr postanowił uczcić pamięć artysty śpiewająco. Stąd zapowiadany już na naszym portalu koncert “Dziś są moje imieniny” (pisaliśmy o nim TUTAJ).

– Tytuł stanowi parafrazę wiersza Edwarda Stachury. Poeta pisał o urodzinach, my mamy imieniny. Wszystko dlatego, że koncert chcemy zaprezentować w imieniny Piotra, tj. 29 czerwca. A ponieważ na sali może zasiąść tylko połowa publiczności, dołożyliśmy drugi występ – 30 czerwca – wyjaśniał Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Mickiewicza, który wyreżyserował wydarzenie.

Piotr Machalica uczczony przez kolegów ze sceny. Wyjątkowy koncert w częstochowskim teatrze [GALERIA ZDJĘĆ] 2
“Dziś są moje imieniny. Koncert pamięci Piotra Machalicy” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Na scenie wystąpił niemalże cały zespół aktorski teatru, tj. Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Marta Honzatko, Sylwia Karczmarczyk, Małgorzata Marciniak, Czesława Monczka, Agnieszka Łopacka, Agata Ochota-Hutyra, Sylwia Oksiuta- Warmus, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Bartosz Kopeć, Michał Kula, Adam Machalica, Maciej Półtorak oraz Antoni Rot. Aktorom towarzyszyli zaś wspomniani muzycy, z którymi Piotr Machalica zrealizował kilkaset koncertów, czyli Marcin Lamch, Dariusz Bafeltowski, Krzysztof Niedźwiecki, Michał Walczak i Michał Rorat.

Piotr Machalica uczczony przez kolegów ze sceny. Wyjątkowy koncert w częstochowskim teatrze [GALERIA ZDJĘĆ] 3
“Dziś są moje imieniny. Koncert pamięci Piotra Machalicy” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Zabrzmiały takie utwory jak m.in. “Nie ma jak u mamy”, “Nim wstanie dzień”, “Urodziny”, “Ballada o próżności”, “Alkoholicy z mojej dzielnicy”, “Ach, kiedy znowu ruszą dla mnie dni?” czy “Remedium”.

Na ekranie zaprezentowano zaś fragmenty “MACHAListy”, czyli koncertu, którym w 2018 r. Piotr Machalica pożegnał się ze stanowiskiem dyrektora Teatru im. Mickiewicza.

Piotr Machalica uczczony przez kolegów ze sceny. Wyjątkowy koncert w częstochowskim teatrze [GALERIA ZDJĘĆ] 4
“Dziś są moje imieniny. Koncert pamięci Piotra Machalicy” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Koncerty zgodnie z zapowiedzią były dwa. Na widowni zasiedli nie tylko przyjaciele zmarłego artysty, ale i liczni wielbiciele jego talentu. Powtórek nie będzie.

-Inne nasze koncerty powstają z potrzeb teatralnych, nieco komercyjnych, ale ten koncert jest inny. W moim przypadku powstaje on wyłącznie z potrzeb osobistych. Z potrzeby serca. Inaczej straciłby swoją wymowę, przestałby być wyjątkowy – podkreślał Robert Dorosławski.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Częstochowski teatr zaprasza widzów w wakacje! Wszystkie bilety kosztują 30 zł!

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here