fbpx

„Strażnicy Charkowa” w Częstochowie. Niezwykły projekt artystyczno-edukacyjny

W czwartek, 9 czerwca o godz. 18 rozpocznie się w Ratuszu prezentacja projektu artystyczno-edukacyjnego „Strażnicy Charkowa”.

W ramach wydarzenia „Strażnicy Charkowa” zaprezentowane zostaną portrety, których autorem jest Oleg Lazarenko. Zasłużony artysta nie opuścił Charkowa w czasie wojny. Jego pracownia była centrum spotkań ochotników i bojowników Sił Obronnych, którzy stali się prawdziwymi „Strażnikami Charkowa”. Artysta stworzył portrety tych ludzi, pokazując inspirację i miłość do rodzinnego miasta i osoby, jakie motywowały ich każdego dnia do obrony punktów kontrolnych, pomocy ewakuacyjnej i humanitarnej. Jego swoista „mapa” miasta składa się z portretów odważnych, niesamowitych ludzi ratujących rodzinne miasto.

Potem wyświetlony zostanie film o obrońcach Charkowa w reżyserii Tetyany Babiny. To laureatka Nagrody Telewizyjnej ONZ, autorka programu kulturalno-edukacyjnego „Oblicza czasu” oraz serialu filmowego „Nostalgia”.

Spotkanie z nią wolontariuszami Centrum Wolontariatu Charkowskiego Dworca Południowego Valentiną Korzh, Natalią Żuk oraz szefową NGO „Ekologia. Kultura. Sztuka”, Sofią Kaskun poprowadzi Anita Grobelak, koordynator projektu „Strażnicy Charkowa” w Polsce.

W programie wydarzenia znajdzie się też koncert Liudmyly Kosterskiej. Artystka ta od lat bierze udział w prestiżowych koncertach, spektaklach, konkursach jako pianistka i akompaniatorka. Po wybuchu wojny w Ukrainie, aby ratować siebie i swoje dzieci, zdecydowała się opuścić dom. Obecnie mieszka w Częstochowie.

Pierwszy pokaz w ramach projektu „Strażnicy Charkowa” odbył się w Charkowie 24 maja dzięki staraniom szefowej Ośrodka Edukacyjnego „Nick” Olzhany Kovallik. 2 – 4 czerwca 2022 było go można zobaczyć we Lwowskim Narodowym Muzeum Pamięci Literackiej Iwana Franki – Dom Franka. Następnie ekspozycja trafiła do Polski. Oprócz Częstochowy odwiedzi np. Bytom (w ramach XXIII Festiwalu Sztuki Wysokiej „Miałem sen”), Poznań (ODK „Orbita”), Koszalin ( Centrum Kultury 105 w Koszalinie), Katowice (Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego – Foyer Sceny w Malarni), Wrocław (Centrum Kultury „Zamek”) czy Łódź (Łódzka Szkoła Filmowa).