fbpx

Roboty na torowisku na finiszu- zapewnia miasto

Miasto zapewnia, że modernizacja częstochowskiego torowiska jest na finiszu. 1 września tramwaje mają wrócić na tory.

Obecnie trwają prace na szóstym, ostatnim etapie inwestycji.

– Największa inwestycja w historii częstochowskich tramwajów realizowana w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” będzie niebawem gotowa. – przekazał rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie Maciej Hasik. – Mieszkańcy będą mogli ponownie skorzystać z komunikacji tramwajowej we wrześniu.

Jak wylicza MZD, remont torowiska i sieci trakcyjnej to prawie 14-kilometrowy odcinek od ul. Fieldorfa-Nila do pętli przy Al. Pokoju. Przebudowa jest realizowana na istniejącym układzie torowym z podziałem na odcinki, 1, 2, 3, 4, 5a, 6.

Jak podliczyło MZD, inwestycja obejmuje kompleksową przebudowę infrastruktury tramwajowej, w tym wymianę nawierzchni torowej  wraz z siecią trakcyjną oraz jej zasilaniem, sterowanie i ogrzewanie zwrotnic, przebudowę , przebudowę infrastruktury podziemnej, a także zabudowę nowych konstrukcji przejazdów drogowo-torowych i przebudowę peronów wraz z ich wyposażeniem.

– Jesteśmy na końcowym etapie przebudowy infrastruktury tramwajowej. Aktualnie kotwiony jest tor – w technologii zielonego torowiska oraz dobiega końca montaż toru w technologii płyt prefabrykowanych. W sierpniu planujemy zakończyć montaż sieci trakcyjnej – mówi Barbara Sobczyk, zastępca dyrektora projektu z firmy NDI.  – Na trzecim odcinku, jako pierwsi w Polsce wykonaliśmy zabudowę około 1000 metrów pojedynczych torów w technologii płyt antysmogowych. Są to płyty kanałowe, wykonane z betonu katalitycznego, a więc takiego betonu, który dzięki zachodzącym w nim reakcjom chemicznym wspomaga oczyszczanie powietrza i sprawia, że jego jakość w ścisłym centrum Częstochowy będzie lepsza. Jako wykonawca inwestycji jesteśmy dumni z zastosowania tej innowacyjnej technologii – uzupełnia.

MZD zaznacza, że kończąca się właśnie modernizacja, to właściwie budowa nowej linii tramwajowej. Poza wymianą torów rozbudowana została cała infrastruktura podziemną w rejonie torowiska i nie tylko.

– Powstaje nowe podtorze, nowa konstrukcja toru, nowa sieć i jej zasilanie ­ informuje Barbara Sobczyk. – Najwięcej obaw mieliśmy pracując w ścisłym centrum miasta. Na etapie prac ziemnych nie wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać, jednak dzięki dobrej współpracy z zamawiającym, instytucjami miejskimi, gestorami sieci, a także dzięki zgranemu zespołowi, udało się pokonać wszystkie przeszkody. Tak duża przebudowa to duże utrudnienia dla mieszkańców Częstochowy, jednak efekt końcowy, będzie rekompensatą – dodaje.

Od rozpoczęcia inwestycji udało się wybudować 10 kilometrów toru pojedynczego, w tym pętlę „Raków”, pętlę „Fieldorfa- Nila”, zajezdnię MPK i odcinek od pętli tramwajowej przy ulicy Fieldorfa-Nila do al. Jana Pawła II.

Na wrzesień zaplanowano roboty wykończeniowe, porządkowe, nasadzenia i montaż małej architektury. Wartość całości, to blisko 115 milionów złotych.

– To największy projekt modernizacyjny w historii częstochowskich tramwajów – zaznacza rzecznik prasowy MZD. – Łącznie z zakupem 10 nowoczesnych składów Twist drugiej generacji kontrakt opiewa na 204 mln zł, z czego 144 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.