fbpx

Region. Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Wyżyna Krakowsko – Częstochowska, potocznie nazywana Jurą, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce. Decydują o tym jej krajobraz i przyroda, liczne zabytki świeckie i sakralne oraz bogata oferta turystyczna, sportowa i rekreacyjna.

Biegnący pomiędzy Krakowem i Częstochową, Szlak Orlich Gniazd w 2012 r. nagrodzono Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. W ten sposób doceniono działania Związku Gmin Jurajskich i Śląskiej Organizacji Turystycznej, które najważniejszy pieszy szlak Jury uczyniły nowoczesnym produktem turystycznym.

Region. Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej 2
Zamek w Olsztynie
fot. arch. Związek Gmin Jurajskich, Jakub Krawczyk

W ostatnich latach dzięki gminom członkowskim ZGJ nowe oblicza nadano zamkom: Siewierz (gm. Siewierz), Ogrodzieniec w Podzamczu (gm. Ogrodzieniec), Pilcza w Smoleniu (gm. Pilica) i Bydlin (gm. Klucze). Z kolei Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej po niezbędnych pracach remontowo-konserwacyjnych udostępni turystom zamek Bąkowiec w Zawierciu Skarżycach.

Prywatni właściciele przywrócili do świetności zamki Korzkiew (gm. Zielonki) i Bobolice (gm. Niegowa) oraz rewaloryzują mury zamku Mirów (gm. Niegowa). W latach 2014-2016 duże prace remontowe przeprowadzono na zamku Pieskowa Skała.

Region. Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej 3
Zamek w Ogrodzieńcu
fot. arch. Związek Gmin Jurajskich, Jakub Krawczyk

Jura jest bardzo przyjazna dla turystów pieszych i rowerowych, miłośników nordic walkingu, wspinaczek skalnych i taternictwa jaskiniowego, jazdy konnej, spływów kajakowych, żeglarstwa, paralotniarstwa i wielu innych form aktywnego wypoczynku. Praktyczne co roku pojawiają się tutaj nowe atrakcje i obiekty turystyczne. Organizowane są duże imprezy plenerowe, gry terenowe oraz pokazy i warsztaty tradycyjnego rzemiosła. Każdy, kto choć raz odwiedził Jurę, z pewnością tu wróci. Jest to bowiem piękny i atrakcyjny region, bez względu na pogodę i porę roku.

(Opracowanie tekstów – Jerzy Pleszyniak „Jurajska Kraina”)