W pierwszym meczu 1. rundy eliminacji do Ligi Mistrzów mistrz Polski Raków Częstochowa pokonał mistrza Estonii Florę Tallin 1:0. Rewanż odbędzie się 18 lipca w Estonii.

Piłkarze Rakowa Częstochowa trzeci sezon z rzędu grają na arenie europejskiej. W ostatnich dwóch latach częstochowska drużyna walczyła w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy UEFA, gdzie dwa razy doszła do 4. rundy. Teraz piłkarze Rakowa jako mistrzowie Polski po raz pierwszy grają w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Pierwszym rywalem Rakowa jest estońska Flora Tallin.

Flora Tallin to 14-krotny mistrz Estonii, choć klub powstał dopiero w 1990 roku po przemianach geopolitycznych. Piłkarze Flory zdobyli też 8 raz Puchar Estonii oraz 11 razy Superpuchar Estonii.

Flora ma zdecydowanie większe doświadczenie od Rakowa na arenie międzynarodowej. W europejskich pucharach zadebiutowała już w sezonie 1994/95 i gra w nich praktycznie co rok. W sezonie 2021/22 Flora awansowała do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy. Jest to jak na razie największy sukces estońskiego klubu.

Drużyna Rakowa w przerwie między sezonami zmieniła swoje oblicze. Po 7 latach pracy w Rakowie odszedł trener Marek Papszun, który był twórcą największych sukcesów. Z ważniejszych piłkarzy odeszli też Patryk Kun, Tomas Petrasek, Vladislavs Gutkovskis czy Sebastian Musiolik. Następcą trenera został jego asystent Dawid Szwarga. Do Rakowa przyszli m.in.: Łukasz Zwoliński, Szwajcar Maxime Dominguez, Niemiec John Yeboah, Grek Antonis Tsiftsis czy Bośniak Adnan Kovacević. Jeśli do tego dodamy kontuzję Ivi Lopeza, który z gry może być wyłączony na 8-10 miesięcy to w składzie Rakowa mogą zajść spore zmiany w porównaniu do wyjściowej jedenastki z poprzedniego sezonu…

Kibice Rakowa przed meczem z Florą, który był oficjalnym debiutem trenera Szwargi, zastanawiali się, na jaki wyjściowy skład zdecyduje się częstochowski szkoleniowiec i czy Raków zagwarantuje sobie „dobrą” zaliczkę przed rewanżem w Tallinie?

Trener Szwarga postawił na sprawdzonych zawodników z poprzedniego sezonu. Nikt z nowych nie pojawił się w wyjściowym składzie. Pierwsza połowa była wyrównana. Drużyny stworzyły po jednej dobrej okazji, ale piłkarzom Rakowa zabrakło precyzji, a przy akcji Flory gospodarzy uratował Vladan Kovacević.

Trener Szwarga w przerwie zrobił dwie zmiany. Weszli Deian Sorescu i John Yeboah. Raków zaczął śmielej atakować, a pierwsza bramka padła w 53. minucie. Jej autorem był Vladyslavs Kochergin.

Po przerwie Raków był zdecydowanie lepszą drużyną, stwarzał sobie kolejne akcje, ale brakowało skutecznego wykończenia. Ostatecznie czerwono-niebiescy wygrali skromnie 1:0. Do awansu do 2. rundy wystarczy im w rewanżu w Tallinie remis…

Rewanż odbędzie się 18 lipca na stadionie Flory w Tallinie.

MR-K, fot: AK

Raków Częstochowa – Flora Tallin 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Kochergin (53.)

Raków: Kovacević – Rundić, Arsenić, Svarnas, Tudor, Lederman (82. Berggren), Kochergin, Jean Carlos (46. Sorescu) Cebula (64. Wdowiak), Nowak (46. Yeboah), Piasecki.

Partnerami relacji są:

mik-stal.pl

DMK Invest

Raków pokonał Florę Tallin w pierwszym meczu 1. rundy eliminacji do Ligi Mistrzów 2