fbpx

Radomsko – Terytorialsi zachęcają radomszczan do wstąpienia w szeregi nowej formacji

Wczoraj w Urzędzie Miasta w Radomsku odbyło się spotkanie z mediami, na temat trwającej rekrutacji do 93. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łasku, wchodzącego w skład 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na spotkaniu obecny był prezydent Jarosław Ferenc oraz pełniący obowiązki dowódcy 93. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łasku mjr Przemysław Kornacki i st. chor. sztab. Paweł Kałdoński.

Działający od kilku tygodni nowy batalion, będzie się składał z ponad 500 etatów dla żołnierzy ochotników WOT. Będzie on odpowiadał między innymi za: bezpieczeństwo 8 południowych powiatów województwa łódzkiego: radomszczańskiego, pajęczańskiego, zduńskowolskiego, bełchatowskiego, sieradzkiego, wieruszowskiego, wieluńskiego, i łaskiego.

W czasie spotkania wojskowi zachęcali do wstąpienia w szeregi formowanego batalionu, tych, którzy już zasilają szeregi 92. Batalion oraz tych, którzy jeszcze nie zdecydowali o wstąpieniu z racji dzielącej odległości do miejsca jednostki w Kutnie.

„Teraz będzie bliżej. Jesteśmy po to, żeby pomagać społeczności lokalnej, naszym bliskim, rodzinom w związku z wejściem w życie nowej ustawy o obronie ojczyzny i wynikających z niej nowych zadań wynikających, chociażby zarządzania kryzysowego” – mówił mjr Przemysław Kornacki.

Miejsce w Batalionie znajdą zarówno mężczyźni jak i kobiety w wieku od 18 do 63 roku życia, posiadający obywatelstwo polskie, są niekarani i zdrowi. Obecnie w batalionie służy już 59 żołnierzy z powiatu radomszczańskiego. Docelowo ma ich być 120. Będą tworzyć kompanię radomszczańską.

Chętni do wstąpienia do służby mogą skontaktować się z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Tomaszowie Mazowieckim lub bezpośrednio z rekruterem na miejscu. W powiecie radomszczańskim jest to st. chor. sztab. Paweł Kałdoński (tel. 506 343 734).

Po złożeniu wniosku i przyjęciu kandydat otrzymuje termin wcielenia do jednostki. Po czym przechodzi cykl szkoleń. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z wojskiem trwa 16 dni, a dla osób, które pełniły już służbę, trwa 8 dni (tzw. szkolenie wyrównawcze). Całe przygotowanie kończy się uroczystą przysięgą wojskową. Później żołnierza czekają już tylko szkolenia rotacyjne odbywające się 2 dni w miesiącu.

K KIK