fbpx

Powstał program poprawy bezpieczeństwa na drogach, realizowany przez m.in. przez WORD w Częstochowie

Program, realizowany i finansowany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie, ma poprawić bezpieczeństwo, szczególnie w pobliżu budynków użyteczności publicznej.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego zachęcają do skorzystania z programu, który powinien wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach. Na dofinansowanie inwestycji zostanie przeznaczona kwota 3 mln zł. Zdaniem marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, oprócz bezpieczeństwa, program niewątpliwie poprawi jakość życia mieszkańców. Wiele bowiem zależy od infrastruktury, która może zmniejszyć liczbę zdarzeń drogowych. Jak wiadomo, ich konsekwencją niejednokrotnie jest utrata zdrowia lub życia. Dotyczy to szczególnie miejsc w pobliżu budynków użyteczności publicznej: szkół, przedszkoli, przychodni lekarskich, domów dziecka, czy placów zabaw.

W związku z programem, będą budowane nowoczesne przejścia dla pieszych, ich oświetlenie oraz zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych. Wysokość dofinansowania wynosi 50% kosztów inwestycji. Działania objęte dofinansowaniem to m.in. zawężenie pasów ruchu (wykonanie przejścia dla pieszych z zawężeniem jezdni), wykonanie przejść dla pieszych zawierających dodatkowe rozwiązania wspomagające i ułatwiające przekraczanie drogi: wyniesionych (również w ramach wyniesionych skrzyżowań), z wyspami azylu lub z wysuniętymi platformami. Dofinansowaniem zostanie objęte także fakultatywne progi zwalniające, oświetlenie, ścieżki rowerowe oraz dojścia do przejść dla pieszych.

W celu ubiegania się o dofinansowanie w związku z programem, należy w składanym wniosku podać ilość zdarzeń, tj. wypadków i kolizji, do jakich doszło na przejściu, które ma zostać zmodernizowane lub w jego obrębie. Trzeba dołączyć także czytelną mapę lokalizacji, statystykę natężenia ruchu na wyznaczonym odcinku drogi oraz dokumentację projektową zaplanowanej inwestycji z zaznaczonymi instytucjami, ośrodkami gdzie obserwuje się dużą liczbę dzieci i seniorów.

W sytuacji, gdy wniosek o dofinansowanie nie spełnia wymogów formalnych lub zawiera oczywiste pomyłki, komisja wezwie wnioskodawcę w terminie 7 dni od otrzymania wniosku do jego uzupełnienia lub poprawienia. Koszty, których nie uwzględnia program, to m.in. nabycie nieruchomości pod pasy drogowe, samodzielne wykonanie ścieżek rowerowych, roboty w ramach utrzymania dróg, nadzory branżowe, nadzór autorski, dokumentacja projektowa, parkingi, pętle autobusowe i ogrodzenia posesji.

Na przejściach dla pieszych województwie śląskim w 2021 roku doszło do 533 zdarzeń drogowych, w których ucierpiało 291 osób, a 12 poniosło śmierć. W samej Częstochowie, w tym samym roku, doszło do 57 zdarzeń z udziałem pieszych, przy czym 4 osoby zmarły, a 28 zostało rannych. Nie są to zbyt optymistyczne statystyki i należy zrobić wszystko, by spadły do minimum. Warto więc starać się o dofinansowanie w związku z programem, gdyż modernizacja lub utworzenie nowych przejść dla pieszych będzie mieć spory wpływ na poprawę bezpieczeństwa w najbardziej niebezpiecznych miejscach.

W Częstochowie wnioski związane z programem należy składać do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, znajdującego się na ul. Generała Józefa Hallera 1. Można to zrobić także drogą pocztową. W celu uzyskania szczegółowych informacji kontaktowych do Częstochowskiego WORDu, kliknij tutaj.

LNŚ