fbpx

Prapremiera w częstochowskim teatrze. „Grupę krwi” Anny Wakulik reżyseruje Agata Biziuk

Sezon 2022/2023 w Teatrze im. A. Mickiewicza otworzony mocna propozycja. To prapremierowy spektakl według tekstu Anny Wakulik, którego podjęła się Agata Biziuk.

Agata Biziuk to charakterystyczna reżyserka, która ma na koncie spektakle doceniane i nagradzane w całej Polsce. Anna Wakulik to z kolei dramatopisarka, autorka scenariuszy teatralnych, telewizyjnych oraz radiowych, a także finalistka i laureatka prestiżowych konkursów dramatopisarskich.

Prapremiera w częstochowskim teatrze. „Grupę krwi” Anny Wakulik reżyseruje Agata Biziuk 2
Próba spektaklu „Grupa krwi” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

Nazwiska obu twórczyń częstochowscy wielbiciele teatru znają już dobrze. Z ich twórczością mieliśmy bowiem okazję spotkać się w ubiegłym sezonie. Na podstawie tekstu Wakulik powstały „Zażynki”, czyli czytanie performatywne w reżyserii Tomasza Mana realizowane w ramach cyklu „AudioTeatr”. Wciskająca w fotel propozycja była kooprodukcją Teatru im. A. Mickiewicza oraz Teatru Nowego w Częstochowie. „Niewygodne” tematy poruszali na scenie Antoni Rot, Sylwia Karczmarczyk i Paweł Bilski.

Agata Biziuk pojawiła się w Częstochowie również dzięki współpracy, którą instytucja nawiązała z młodym niezależnym teatrem. Mowa o Fundacji Teatr Papahema i rewelacyjnym, nowatorskim spektaklu „Skłodowska. Radium Girl”.

Oba wspomniane tytuły należały do najmocniejszych pozycji, które zaoferował w sezonie 2021/2022 częstochowski teatr.

Prapremiera w częstochowskim teatrze. „Grupę krwi” Anny Wakulik reżyseruje Agata Biziuk 3
Próba spektaklu „Grupa krwi” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

Biziuk i Wakulik łączą siły

Otwarcie nowego sezonu stanowi połączenie sił Biziuk i Wakulik. Wszystko za sprawą tytułu „Grupa krwi”. Co zaskakujące, choć obie autorki znają się od lat, jest to pierwsza ich współpraca na linii reżyser-dramaturg.

Częstochowska realizacja tekstu Anny Wakulik to polska prapremiera, ale niebawem sztuka zostanie wystawiona także w teatrach: Nowym w Słupsku i Ateneum w Warszawie.

Tym razem autorka bierze pod lupę polskie mity. W efekcie nic nie będzie takie, jak mogło się wydawać na początku. Dramatopisarka bawi się konwencjami, nawiązując zarówno do polskiej tradycji, historii, jak i do zjawisk oraz postaci popkultury.

Prapremiera w częstochowskim teatrze. „Grupę krwi” Anny Wakulik reżyseruje Agata Biziuk 4

O czym opowiada „Grupa krwi”? – W dworku między „Gdańskiem, Gorzowem, Białymstokiem a Krakowem” spotykają się dwie pary rodzeństwa: Rita i Michał oraz Anna i Michał 2. Widzą się po raz pierwszy w życiu. Powód tego spotkania to podział majątku. Do przejęcia jest dworek, który stał się współwłasnością w wyniku rzekomego mezaliansu popełnionego przez przodków obu par. Jedna z nich ma korzenie szlacheckie, druga – chłopskie. Spotykają się dzień przed procesem spadkowym, aby na sali sądowej uniknąć „pretensji, animozji, żartów podszytych jadem, nerwowych parsknięć” – czytamy w zapowiedzi.

Agata Biziuk słynie z teatru formy. Jej realizacje tworzone są z rozmachem. Brawurowe aktorstwo dopełniają zawsze przemyślana scenografia, multimedia, choreografia, muzyka… Stąd i tym razem widzowie mają pewność, że nie będzie to „sztampowa” propozycja.

Prapremiera w częstochowskim teatrze. „Grupę krwi” Anny Wakulik reżyseruje Agata Biziuk 5
Próba spektaklu „Grupa krwi” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

Kto wystąpi na scenie?

Obsadę „Grupy krwi” tworzą: Agata Ochota-Hutyra jako Rita, Maciej Półtorak jako Michał, Helena Radzikowska (gościnnie) jako Anna oraz Maciej Szymon Cempura (gościnnie) jako Michał 2.

Za muzykę odpowiada Radosław Duda, za scenografię – Maks Mac, za ruch sceniczny – Krystyn Lama-Szydłowska, za reżyserię świateł – Maciej Iwańczyk, a za projekcje wideo-Tobiasz Człopiński.

Prapremiera w częstochowskim teatrze. „Grupę krwi” Anny Wakulik reżyseruje Agata Biziuk 6
Próba spektaklu „Grupa krwi” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

Prapremiera już 10 września

Polska prapremiera sztuki odbędzie się w sobotę, 10 września o godz. 19 na scenie dużej teatru. Dzień wcześniej prezentowany będzie spektakl przedpremierowy, a w niedzielę, 11 września – popremierowy. Bilety kosztują od 30 do 40 zł.

Potem tytuł ten będzie można zobaczyć 24 i 25 września o godz. 19. O bilety na każdy termin należy pytać w kasie teatru. Szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl.

Spektakl powstał w ramach projektu „DRAMATOPISANIE” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: „Dziady”? „Zemsta”? Jakie tytuły wprowadzi na częstochowską scenę Olaf Lubaszenko?