fbpx

Porady ekspertów od spraw finansowych: Poradnik dla frankowicza (część 1)

Rozpoczynamy serię artykułów współtworzonych przez ekspertów od spraw finansowych. Przedstawiamy pierwszą część poradnika, w którym postaramy się przybliżyć problem kredytów we frankach szwajcarskich widziany oczami pełnomocnika kredytobiorców z naszego regionu.

Na początek – wyjaśnienie:  „kredyt we frankach” to skrót myślowy. Nikt przecież franków nie dostał od banku.

Jeśli znasz kogoś, kto również ma kredyt we frankach – zachęć go do lektury naszych artykułów.

Frankowicz może wygrać z bankiem i uwolnić się od kredytu frankowego!

Pomimo trwającej pandemii frankowicze walczą o swoje prawa. Z miesiąca na miesiąc sądy odnotowują znaczny przyrost liczby składanych pozwów.

Zarówno Sąd Okręgowy w Częstochowie, jak i Sąd Apelacyjny w Katowicach uznają umowy powiązane z frankami za nieważne i zasądzają zwrot wpłat, jakich kredytobiorcy do tej pory dokonali na poczet nieważnego kredytu. Zdarzają się również odwalutowania kredytów, jeżeli frankowicz uznaje je za korzystniejsze dla siebie.

Powyższe stanowi efekt wyroku TSUE, który wydany został w październiku 2019 roku. Wyrok ten jednoznacznie przesądził o zasadności roszczeń frankowiczów.

Poradnik dla frankowicza
Poradnik dla frankowicza

Od czego zacząć?

Poniżej przedstawiamy plan, który można wcielić w życie. Oto kroki, które należy podjąć:

Poradnik dla frankowicza
  1. Odszukaj swoją umową kredytu/pożyczki.
  • Sprawdź, czy Twoja umowa jest powiązana z walutą? (CHF, EURO, USD).
  • Przypomnij sobie, w jakiej walucie bank wypłacił Ci kredyt/pożyczkę? – w 99 proc. przypadków będą to złotówki.
  • Odszukaj w umowie zapisy, z których wynika, że przeliczeń kursowych bank dokonywał w oparciu o kursy kupna/sprzedaży z własnych tabel kursowych. Niektóre banki same ustalały również oprocentowanie kredytu.
  • Zwróć się do prawnika – radcy prawnego lub adwokata specjalizującego się w procesach z bankami i ustal dalszą strategię działania – rozmawiaj wyłącznie z osobą, która osobiście zajmie się Twoją sprawą i pójdzie z Tobą do sądu (uważaj na sp. z o.o.).

Znaczenie ma tu odwaga w dochodzeniu swoich praw przed sądem. Konieczna jest również cierpliwość w oczekiwaniu na wyrok.

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące kredytów we frankach prosimy o przesyłanie ich na adres e-mail: kmajer@kancelaria-mk.pl, z dopiskiem w tytule: „Gazeta Regionalna – franki”. Na najciekawsze bądź najczęściej zadawane pytania odpowiemy w następnym artykule.

Dodatkowo dla pierwszych pięciu osób, które prześlą na adres e-mail: kmajer@kancelaria-mk.pl swoją umowę, radca prawny Klaudia Majer dokona bezpłatnej analizy. Szczegóły: www.kancelaria-mk.pl

Poradnik dla frankowicza
Poradnik dla frankowicza

(red.)

Czytaj także: „Frankowicze”, warto walczyć o swoje