fbpx

Politechnika Częstochowska będzie mieć swoją maskotkę

Rozstrzygnięto konkurs na maskotkę Politechniki Częstochowskiej. Kto wygrał i kim są Poli i Tech?

Ogólnopolski konkurs na maskotkę Politechniki został ogłoszony kilka miesięcy temu. Zgłoszono 19 prac z całej Polski, a spośród nich wyłoniono 4 najlepsze: Barbary Listwan z Radomska, Anny Machalskiej z Biłgoraja, Tomasza Minkiny z Łodzi;
Klaudii Wiśniewskiej z Częstochowy.

– Prace nad zmianą identyfikacji wizualnej uczelni rozpoczęto już w październiku ubiegłego roku. Powstało nowe logo Politechniki, stopniowo wprowadzane są inne modyfikacje, ale brakowało jeszcze elementu, który zainteresowałby dzieci i młodzież- mówi Kamila Sobczak – Kierowniczka Działu Promocji.

Zwyciężył projekt autorstwa Klaudii Wiśniewskiej, studentki Politechniki Częstochowskiej na Wydziale Budownictwa. Nie będzie to miś, ani inna przytulanka, tylko robot, a właściwie dwa roboty – ona, czyli Poli i on – o imieniu Tech.

– Wszystkie prace były bardzo interesujące i na wysokim poziomie. Projekt, który wygrał, symbolizuje innowacyjność naszej uczelni- podkreśla Kamila Sobczak

Zwyciężczyni konkursu otrzymała nagrodę 5 tysięcy złotych i zestaw gadżetów Politechniki. Niebawem dołączy do nich zaprojektowana przez nią maskotka i inne drobiazgi promocyjne, bowiem Poli i Tech będą też zdobić np. breloczki.

Dlaczego akurat robot? – Roboty coraz częściej towarzyszą nam w życiu codziennym, są bardziej zaawansowane i złożone. Politechnika jako uczelnia techniczna słynie z robotyki, a model maskotki jest nawiązaniem do Łazika Marsjańskiego, który jest mocno kojarzony z Politechniką Częstochowską – mówi autorka projektu Klaudia Wiśniewska.

Roboty są dwa, bo na uczelni studiują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Maskotki będzie można zobaczyć i dotknąć pod koniec tego roku.

Podczas spotkania podkreślano, że z roku na rok coraz więcej młodych kobiet wybiera właśnie kierunki techniczne, a częstochowska uczelnia od lat uczestniczy w akcji „Dziewczyny na Politechniki”. Coraz częściej właśnie panie obejmują ważne stanowiska i funkcje. Norbert Sczygiol rektor Politechniki podkreślił, że 4 z 6 wydziałów uczelni zarządzane są przez panie dziekan, a w tej kadencji doszła do władz rektorskich prorektor do spraw nauczania Pani Izabela Major. Liczą się przede wszystkim kompetencje i umiejętności zarządzania.

Politechnika Częstochowska otwiera się także na dzieci i młodzież próbując zainteresować i wytłumaczyć, jakie działania prowadzone są na poszczególnych wydziałach i czego można się nauczyć. Kilka miesięcy temu w Biskupicach odbył się piknik naukowy dla uczniów szkół średnich, a władze uczelni i burmistrz Gminy i Miasta Olsztyn- Tomasz Kucharski, zadeklarowały współpracę w działaniach promocyjnych. Podobne wydarzenie odbyło się również na stadionie CKS Budowlani i mimo kapryśnej pogody cieszyło się ono ogromnym zainteresowaniem, nawet wśród uczniów szkół podstawowych. Nauka poprzez zabawę, pokazywanie doświadczeń, konkursy, nagrody i integracja, takie imprezy przyciągają młodych ludzi jak magnes.

Maskotka uczelni zapewne będzie się pojawiała przy rozmaitych okazjach. – Ponieważ prowadzimy wiele zajęć dla uczniów szkół podstawowych i średnich, a Dział Promocji jeździ do różnych placówek, maskotka na pewno zainteresuje dzieci i młodzież- mówi Norbert Sczygiol- rektor Politechniki.

Na uczelni trwa właśnie rekrutacja. W tym roku otworzono trzy nowe kierunki i są to: inżynieria gospodarki obiegu zamkniętego, architektura krajobrazu oraz odnawialne źródła energii (OZE).

Za wcześnie, by oceniać tegoroczny proces rekrutacji, ale od lat najbardziej oblegane kierunki to informatyka i logistyka.