fbpx

Podsumowanie projektu edukacyjno-społecznego 30/2/1. Co oznacza tajemniczy skrót?

Wszystko jasne. W Auli Uniwersytetu Jana Długosza zakończono projekt edukacyjno-społeczny, który przez rok pojawiał się w szkołach pod tajemniczym kodem 30/2/1. Pora na rozwikłanie zagadki.

W ciągu ostatniego roku szkolnego, w Zespole Szkół im. W. S. Reymonta prowadzone były oryginalne akcje, w których przewijał się jeden, wspólny element- kod 30/2/1. W filmikach, sesjach zdjęciowych, gadżetach, przemycano tajemniczy skrót i wreszcie wiemy, co on oznacza.

Chodzi o profilaktykę raka skóry-czerniaka, a pod liczbami ukryte są konkretne informacje, jak skutecznie przeciwdziałać tej groźnej chorobie. Liczba 30, to minimalny numer filtra SPF, jaki należy stosować przez wyjściem na słońce, a 2 oznacza dwie godziny bezpiecznego opalania. Numer 1 i liczba 1, to jedna w roku, kontrolna wizyta u dermatologa, ponieważ wszystkie skórne zmiany należy regularnie sprawdzać.

Szyfrowany przekaz nie był jedynym elementem kampanii. Około tysiąca uczniów wzięło bowiem udział w cyklu spotkań dotyczących profilaktyce nowotworowej. Rak nie wybiera, a może inaczej – wybiera osoby w różnym wieku. Warto wiedzieć więcej i warto się badać.

Podczas podsumowania projektu podziękowano koordynatorom akcji: Dyrektorowi Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta Dariuszowi Zającowi i nauczycielowi Arkadiuszowi Klubie. Wyrazy uznania popłynęły również w stronę uczniów Reymonta: Katarzyny Król, Julii Słuszniak i Jakuba Kwiatkowskiego zaangażowanych w przebieg akcji. Ponieważ projekt współtworzony był z UJD i Urzędem Miasta, gratulacje należały się także prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UJD dr Magdalenie Mydze-Nowak, a ze strony Urzędu Miasta – Annie Tymoshenko z  Centrum Obsługi Inwestora i wreszcie dr Kamili Ociepie – prelegentce, specjalistce z Centrum Medycznego Primoderm.