fbpx

Olsztyn miasto rozsądnych inwestycji

Ostatnie lata obfitowały w znaczną liczbę inwestycji i przedsięwzięć, którymi może poszczycić się Tomasz Kucharskiprzez lata wójt Gminy Olszyn, dziś burmistrz.

Tomasz Kucharski w latach 2006-2022 był wójtem Gminy Olsztyn, a po nadaniu praw miejskich od 2022 r. pełni stanowisko burmistrza. Dzięki bardzo dobrej współpracy z lokalną społecznością to koordynator wielu przedsięwzięć inwestycyjno – gospodarczo – społecznych, które poprawiły jakość życia mieszkańców Gminy i uplasowały ją w czołówce różnego rodzaju rankingów.

Tomasz Kucharski jest mieszkańcem Biskupic. W latach 1991-2002 był dziennikarzem „Gazety Wyborczej” oraz szefem działu miejskiego „Wyborczej” w Częstochowie. To współzałożyciel Stajni „Biały Borek” w Biskupicach (ośrodka promującego rekreację oraz organizującego imprezy kulturalne), w latach 2002 – 2006 doradca Prezydenta Miasta Częstochowy. Prywatnie żonaty. Jest ojcem dwóch synów.

Z Biskupicami i Gminą Olsztyn związany od 1989 roku. To trzykrotny Laureat Statuetki Starosty Częstochowskiego w kategorii „Samorządność i Polityka społeczna” oraz w 2018 r. w kategorii „Wydarzenie Roku” za wspólny projekt „Balonowa Jura” Janów-Olsztyn”. Wielokrotnie był nagradzany, m.in. przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Częstochowie, oraz Regionalną Organizację Pracodawców za działania rozwojowe na rzecz Gminy Olsztyn. Został nagrodzony specjalnym wyróżnieniem z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Śląskiego w kategorii „Superburmistrz”. Odebrał także wyróżnienie Marszałka w kategorii osobowość turystyczna za zasługi dla rozwoju woj. Śląskiego za budowę trasy rowerowej Zrębice – Żarki.

Za jego kadencji Kucharskiego zrewitalizowany został m.in. Rynek w Olsztynie oraz wszystkie sąsiadujące z nim ulice. Powstała trasa rowerowa z Olsztyna na Odrzykoń oraz przez Zrębice i Krasawę aż do Żarek. Kucharski jest również inicjatorem budowy trasy rowerowej z Olsztyna do Biskupic i drogi Biskupice – Choroń ze ścieżką rowerową (budowa zakończy się w październiku tego roku).

Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne i budowa dróg zawsze stanowiły jego  priorytet  w zarządzaniu Gminą. W czasie jego kadencji  zbudowano od nowa bądź wyremontowano blisko 100 km dróg i chodników. Z kolei opracowanie i wdrożenie nowatorskiego modelu funkcjonowania bezpłatnej komunikacji gminnej, połączonej z dojazdem do Częstochowy autobusami miejskimi, całkowicie zlikwidowało wykluczanie komunikacyjne mieszkańców Gminy.

W czasie kadencji Kucharskiego powstała hala sportowa w Olsztynie z trybunami, dwie sale gimnastyczne, boiska ze sztucznymi nawierzchniami w Zrębicach, Biskupicach, Kusiętach, Turowie, Przymiłowicach, przeprowadzono kapitalny remont stadionu sportowego przy ul. Zielonej wraz z budową drenażu, trybuny, oświetlenia, bieżni, siłowni… Kanalizację zyskały Kusięta, Odrzykoń, Skrajnica, Kotysów, Przymiłowice. W ciągu minionych lat termomodernizacje i remonty przeszły wszystkie gminne remizy OSP i inne obiekty użyteczności publicznej. Całkowicie nowa remiza została oddana w Kusiętach. Zakupione zostały samochody dla OSP w Zrębicach, (2) Olsztynie, Turowie, Kusiętach, Przymiłowicach, Biskupicach. Jednostki w Biskupicach, Zrębicach i Olsztynie pozyskały także quady.

Ostatnie lata obfitowały w znaczną ilość inwestycji i przedsięwzięć, którymi może poszczycić się Tomasz Kucharski. Poniżej przedstawiamy te najistotniejsze.

ODZYSKANIE PRAW MIEJSKICH

Wraz z Komitetem w składzie: ks. prałat Ryszard Grzesik, Mariola Matysek (wieloletnia dyrektor GOK), Marek Romański (historyk, nauczyciel) Tomasz Kucharski zabiegał o przywrócenie Olsztynowi historycznych praw miejskich, co stało się od 1 stycznia 2022 roku. Akt nadania praw miejskich z rąk Premiera odebrał wspólnie z Januszem Koniecznym, przewodniczącym Rady Gminy Olsztyn.

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA PUBLICZNA I HIT KOMUNIKACYJNY

W Gminie Olsztyn uruchomiono pionierską w regionie bezpłatną komunikację publiczną na terenie gminy zsynchronizowaną z autobusami MPK.

Przekształcono linię podmiejską MPK w linię miejską, co skutkuje znacznym obniżeniem cen biletów.

Dobra współpraca w władzami miasta Częstochowy przyczyniła się do połączenia tras rowerowych Częstochowa – Olsztyn, a hitem jest szykowana do podpisania jeszcze w marcu przez Częstochowę umowa na budowę tzw. „Bugajskiej Bis” oraz bezkolizyjnego zjazdu z „Gierkówki” – węzła drogowego wraz z wiaduktem nad torami kolejowymi. Eliminacja przejazdu kolejowego spowoduje, że dojazd do Częstochowy ulegnie diametralnemu skróceniu.

Dziś wiemy, że inwestycja zostanie zrealizowana w nadchodzącej kadencji.  Tym bardziej jest satysfakcjonujące,  gdyż to ja Olsztyn  był inicjatorem i pomysłodawcą wdrożenia tego rozwiązania komunikacyjnego. Przez lata Wójt/burmistrz nie „odpuszczał” tematu.  Doprowadzenie do  skutecznego finału , wymagało wielu rozmów, dyskusji, przekonywania o słuszności zainwestowania publicznych środków właśnie  tu. Wokół pomysłu udało mi  się zgromadzić  zarówno włodarzy lokalnych samorządów,  jak i parlamentarzystów.  Wytrwałość w dążeniu do celu, zaangażowany czas i energia,  dziś przynoszą efekt – przetarg na wykonawcę węzła jest rozstrzygnięty.

GMINA

Zainstalowano fotowoltaikę na wszystkich obiektach użyteczności publicznej: szkołach, przedszkolu, hali sportowej, budynku Urzędu Miasta i Gminy (1 mln zł), a także na 300 prywatnych posesjach. Wymieniono większość opraw oświetlających nasze drogi z energochłonnych na nowoczesne – ledowe i „dowieszono” kilkaset opraw oświetleniowych. Obecnie w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” wymieniane są pozostałe oprawy.

Zbudowano 55 peronów autobusowych dla komunikacji gminnej. Na co dzień Gmina utrzymuje i doposaża jednostki OSP w sprzęt, aby poprawiać bezpieczeństwo mieszkańców.

Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie budowy windy i nowoczesnej części recepcyjnej z biurem podawczym w budynku Urzędu Miasta i Gminy Olsztyn, aby obsługa mieszkańców odbywała się lepiej i szybciej.

OLSZTYN

W czasie kadencji Tomasza Kucharskiego rozpoczęto budowę basenu krytego w Olsztynie o wartości prawie 30 mln zł. Zbudowano też ogólnodostępny, bezpłatny parking dla mieszkańców na zapleczu budynku Urzędu Miasta i Gminy z garażem oraz pomieszczeniami magazynowymi. Kolejną budową były ulice Słowackiego i Miłosza z wodociągiem, kanalizacją, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i oświetleniem (kontynuacją „Słowackiego” będzie ul. Bukowa).

Olsztyn miasto rozsądnych inwestycji 2
Parking za urzędem

Zakończono także budowę dróg za 9 mln zł w Olsztynie na osiedlu Pocztowców wraz z budową ul. Leśnej oraz budowę drogi rowerowej z Olsztyna do Odrzykonia (2 mln zł) wraz z wywłaszczeniami i przeprowadzono remont kapitalny odcinka Odrzykoń – Częstochowa (300 tys. zł).

Z kolei w tym roku zbudowane zostanie asfaltowe przedłużenie ul. Zielonej do ul. Św. Puszczy z chodnikami.

Kadencja Kucharskiego przyniosła też budowę trasy rowerowej Olsztyn – Biskupice – Choroń, jak również zaprojektowanie i wykonanie oświetlonego przejścia dla pieszych w rejonie szkoły w Olsztynie z „mówiącymi słupami” oraz w rejonie Ośrodka rekolekcyjnego „Św. Puszcza” oraz budowę ulicy Amonitowej.

W tym roku rozpoczyna się zaś budowa ul. Bukowej z pełną infrastrukturą (pozyskano 50 proc. dofinansowania).

Olsztyn miasto rozsądnych inwestycji 3
Ulica Turystyczna

SKRAJNICA

Tu udało się zbudować ul. Turystyczną łączącą Olsztyn i Skrajnicę; drogi, kanalizację i odwodnienie dla Skrajnicy; Dom Ludowy w Skrajnicy oraz chodnik łączący Skrajnicę i Olsztyn. wykonano też remonty kapitalne dróg: Skrajnica – Odrzykoń i Skrajnica – Olsztyn.

Powstała także nowa droga przy wsparciu środków z budżetu województwa śląskiego od ul. Gwiezdnej na zachód, a aktualnie ul. Morelowa.

Olsztyn miasto rozsądnych inwestycji 4
Dom Ludowy Skrajnica

TURÓW

Za kadencji Tomasza Kucharskiego zakupiono nowy samochód dla OSP Turów, podłączono gaz do remizy OSP i wykonano związane z tym prace infrastrukturalne. Zbudowano także pawilon przedszkolny wraz z zakupem nowoczesnego wyposażenia

Powstały perony autobusowe. Opracowywany jest plan miejscowy dla terenów wspólnoty gruntowej, dzięki czemu znacznie wzrośnie wartość nieruchomości i umożliwi jej zainwestowanie.

Olsztyn miasto rozsądnych inwestycji 5
Rozbudowa SP Turów o oddział przedszkolny

Do dokonań należy dodać także remont ul. Południowej wraz z budową chodnika i urządzeniami poprawiającymi bezpieczeństwo w ruchu, budowę oświetlenia ulicznego w ul. Akacjowej oraz kapitalny remont ul. Rycerskiej łączącej Przymiłowice i Turów.

ZRĘBICE

Dużo zmian objęło również Zrębice. Zbudowano tam trasę rowerową za środki unijne przez Zrębice, Krasawę i Suliszowice aż do Żarek (za 7,5 mln zł). Przebudowano i odwodniono ul. Orlich Gniazd (za 1 mln zł).

W tym roku zbudowana zostanie ul. Granitowa w Zrębicach wraz z wodociągiem oraz fragmentem ul. Rędzinowej i jej odwodnieniem.

Olsztyn miasto rozsądnych inwestycji 6
Plac zabaw w Zrębicach

Zakupiono również nowy, ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy dla OSP Zrębice (1,7 mln zł) oraz quada. Pierwszy samochód zakupiono już w roku 2008 i był to pierwszy nowy samochód zakupiony dla OSP w powiecie częstochowskim. Obecnie kończona jest budowa dwustanowiskowego garażu dla OSP (900 tys. zł).

Oświetlono ul. Cichą, Strażacką, ks. Kuźmińskiego oraz uliczki na końcu Krasawy. Zrealizowano drogę do końca ul. Leśnej, a także zbudowano i oświetlono drogę z kostki brukowej na ul. Kościelnej. Powstało również boisko ze sztuczną nawierzchnią, bieżnia, plac zabaw przy szkole podstawowej.

Gmina udzieliła pomocy finansowej przy wydaniu albumu o dziejach Zrębic i Krasawy. Pozyskano też kilkaset tysięcy wsparcia z programu „Polski ład” dla parafii pw. Św. Idziego na remont zabytkowej świątyni.

ODRZYKOŃ

Zbudowano tam kanalizację sanitarną i odwodnienie terenów, które były całkowicie zalewane. Za kadencji Kucharskiego przejęto od Skarbu Państwa zupełnie zniszczoną ul. Storczykową, która zyskała chodniki, oświetlenie i nową nakładkę asfaltową, droga została wyremontowana do granic gminy.

Zbudowano ul. Paprociową, Wrzosową, Narcyzową i Konwaliową. Przeprowadzono remont kapitalny drogi do Skrajnicy. Zamontowany został też radar przy skrzyżowaniu ul. Storczykowej z DK-46.

Istotnym osiągnięciem była też budowa trasy rowerowej łączącej Odrzykoń z Olsztynem.

BISKUPICE/BISKUPICE NOWE

Olsztyn miasto rozsądnych inwestycji 7
Miejsce rekreacji w Biskupicach

Za kadencji Tomasza Kucharskiego rozpoczęto i zakończono budowę nowej drogi łączącej Biskupice i Choroń, czyli dwie gminy i dwa powiaty za kilka mln zł. Przeprowadzono remont kapitalny przedszkola w Biskupicach (1,0 mln zł). Przeprowadzono zagospodarowanie terenu wokół szkoły wraz z nasadzeniem drzew.

Przy szkole powstał plac zabaw, oświetlone boisko ze sztuczną  nawierzchnią i siłownią. Stworzono nową przestrzeń rekreacyjną z paleniskiem, ławkami, boiskiem dla mieszkańców Biskupic Nowych.

Oświetlono ul. Szkolną i Jodłową, a także przebudowano fragment drogi powiatowej Biskupice-Zaborze razem z powiatem częstochowskim – ul. Żarecka.

KUSIĘTA

Powstało tutaj 2,5 km chodnika – droga do szkoły oraz chodniki w kierunku przejazdu PKP. Wraz ze starostą częstochowskim gmina wyremontowała drogę w Kusiętach: od przejazdu PKP do remizy OSP.

Zakupiono nowy samochód – mercedes dla OSP Kusięta oraz wybudowano nowoczesną remizę dla OSP Kusięta ze świetlicą.

Urządzono i ogrodzono boisko przy ul. „Komornickiej” i wyposażono je w pomieszczenia pełniące rolę szatni. Stworzono też przestrzeń wypoczynkową z plażą, altaną, paleniskiem, leżakami oraz alejkami spacerowymi przy Jeziorku Krasowym. W 2021 r. w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Piękna wieś woj. śląskiego” przedsięwzięcie to zdobyło pierwsze miejsce w województwie śląskim.

BUKOWNO

Do osiągnięć należy zbudowanie (razem ze starostą częstochowskim) drogi w Bukownie – ul. Długa/ul. Okupników. Połączono też nową drogą Bukowno i Okupniki – ul. Słoneczna, a cały teren obsłużono bezpłatną komunikacją.

Gmina zabiega też w Polskiej Spółce Gazowniczej w Zabrzu o kontynuację budowy sieci gazowej w ul. Długiej i Okupników.

Za kadencji Tomasza Kucharskiego wyremontowano ul. Nową (łączącą Bukowno z Turowem), Dworską, Widokową i Spacerową, Malowniczą. Zainstalowano trzy progi zwalniające na wniosek Mieszkańców (dwa na ul. Malowniczej i jeden na ul. Słonecznej). Zbudowano perony autobusowe na ul. Słonecznej i Malowniczej. Z kolei na placu zabaw przy ul. Okupników zamontowano oświetlenie przy Świetlicy.

PRZYMIŁOWICE

Dzięki współpracy z GDDKiA udało się doprowadzić do budowy zatok autobusowych i oświetlonych pasów dla pieszych pod remizą OSP w Przymiłowicach. Oświetlono ul. Szeroką, Kotysowską, Gzowę (także dzięki pomocy Wspólnoty Gruntowej w Przymiłowicach).

W tym roku gmina chce zamontować oświetlenie na odcinku do tzw. Rożna.

Zakupiono wiaty przystankowe na nowe przystanki. Zbudowano chodnik i trasę rowerową wzdłuż drogi krajowej – ul. Zamkowej (za 950 tys. zł). Przeprowadzono remont kapitalny remizy OSP, powstały parkingi i zagospodarowanie terenu.

Zakupiono samochód dla OSP i zagospodarowano teren na zapleczu remizy, gdzie powstała siłownia, boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz wiata rekreacyjna.

Co jeszcze? Wyremontowano i oświetlono ul. Miłą. Przeprowadzono remont kapitalny ul. Rycerskiej łączącej Przymiłowice i Turów

INWESTYCJE

Tylko w tym roku gmina wyda na inwestycje 31 mln zł, co stanowi 41 proc. budżetu – bo nic tak nie wpływa na rozwój gminy i jakość życia mieszkańców jak inwestycje.

PROMOCJA

Gmina jest organizatorem Jurajskich Zawodów Balonowych, na które corocznie uzyskuje dofinansowanie Marszałka Województwa.

Po raz siódmy w Olsztynie zorganizowano Festiwal Sztuki i Wina, który cieszył się wielkim powodzeniem gości. Cyklicznie organizowany jest również „Vespaniały” międzynarodowy Zlot skuterów Vespa.

Innych ciekawych inicjatyw nie brakuje. Wystawiono np. profesjonalny spektakl pt. „Obrona zamku w Olsztynie” na zamku oraz w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Olsztynie z okazji zakończenia prac konserwacyjnych. Systematycznie urządzane są plenerowe wystawy kompozycji rzeźb na Rynku w Olsztynie.

Gmina patronuje lub wspiera wszystkie imprezy, które odbywają się na zamku lub na jego błoniach. Współorganizuje także Hubertusa, który corocznie odbywa się na błoniach podzamkowych.

Corocznie wspiera liczne biegi i inne imprezy rekreacyjno – sportowe organizowane na terenie Gminy oraz ukwieca centrum Olsztyna.

PLANY

Olsztyn miasto rozsądnych inwestycji 8
Budowa basenu w Olsztynie

Tomasz Kucharski nie zamierza osiąść na laurach. Planowane jest dokończenie budowy basenu krytego i  wdrożenie programu „Umiem pływać” – bezpłatnych lekcji nauki pływania dla wszystkich uczniów szkół.

Zakładana jest też kontynuacja budowy kanalizacji sanitarnej wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków. Wśród planów widnieje też pozyskanie środków unijnych na kontynuację dopłat do paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła na prywatnych budynkach.

Planowane jest też pozyskanie środków finansowych na odwiert geotermalny oraz budowa połączenia rowerowego wraz z odwodnieniem między Olsztynem a Kusiętami oraz gminą Mstów.

Jakie jeszcze inwestycje przewidziano? Wśród nich jest budowa ul. Akacjowej w Turowie oraz drogi ul. wzdłuż torów PKP, remont kapitalny ul. Okupników w Bukownie (wraz ze starostą częstochowskim) oraz przedłużenie i przebudowa ul. Chorońskiej w Biskupicach.

Zaplanowano remonty dróg powiatowych (motywacja władz powiatowych do remontów dróg na terenie naszej gminy); wjazd do gminy Olsztyn od strony Brzyszowa, droga łącząca Zrębice i Biskupice, wyjazd na Biskupice z Olsztyna, remont kapitalny cd. ul. Okupników.

Istotna jest też budowa chodników przy drogach: obecnie projektowane są chodniki przy ul. Krótkiej (powiat), Zrębskiej (powiat) i Chorońskiej w Biskupicach.

Oto kolejne z planów: budowa chodników i remont nawierzchni ul. Joachimowskiej; budowa kortów tenisowych, budowa skate parku; remonty szkół podstawowych; utworzenie liceum w Olsztynie; budowa siłowni zewnętrznej w Kusiętach street workout i bieżni wokół boiska; organizacja Mistrzostw Europy w Lotach Balonami i uruchomienie dodatkowych linii komunikacji publicznej.

KREDYT – BARDZO MAŁY POZIOM ZADŁUŻENIA

Jak wynika z danych Regionalne Izby Obrachunkowej, w rankingu zadłużenia wśród gmin powiatu częstochowskiego za III kwartał 2023 r. Olsztyn jest na zaszczytnym piętnastym, czyli przedostatnim miejscu! Poza Przyrowem ma najmniejsze zadłużenie spośród wszystkich gmin w powiecie.

Zarządzanie finansami gminy oparte jest przede wszystkim na umiejętnym pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania – funduszy unijnych oraz pieniędzy z różnych programów krajowych.