fbpx

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. W święcie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda

Na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Zgodnie z tradycją w dożynkach wziął udział prezydent RP – Andrzej Duda, a także tysiące przedstawicieli polskiej wsi.

Tegorocznym Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim towarzyszyło hasło „Do Maryi Królowej Pokoju”. W ramach Pielgrzymki Rolników do sanktuarium przybyło tysiące przedstawicieli polskiej wsi.

Wszyscy zebrali się w niedzielę pod jasnogórskim szczytem. Tam o godz. 11 rozpoczęła się tradycyjna suma dożynkowa.

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. W święcie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda 2
Suma dożynkowa (fot. Robert Jodłowski)

Podczas uroczystości pobłogosławiono płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe. Wieniec, to bowiem obok chleba, najważniejszy symbol święta dziękczynienia za plony. Jakie inspiracje przeważały? Nie brakowało wieńców nawiązujących do objawień fatimskich czy symboli Polski, z godłem na czele.

W sumie uczestniczył prezydent RP. W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślił, że przez 40 lat nieprzerwanie kolejne pokolenia ludzi polskiej wsi przybywają tu, by przede wszystkim dziękować Pani Jasnogórskiej za opiekę i rolnikom za chleb – owoc ich pracy i zapobiegliwości, za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju i wkład w rozwój gospodarczy.

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. W święcie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda 3
Suma dożynkowa (fot. Robert Jodłowski)

Prezydent podziękował także za przyjęcie do swoich domów ludzi z Ukrainy, którzy często pracowali wcześniej u polskich gospodarzy. – Chcieli do was przyjechać, a to znaczy, że byli traktowani z szacunkiem. To nie tylko zachowanie się jak uczciwy człowiek, chrześcijanin, ale to też wielkie dzieło budowania relacji między narodami – zauważył Andrzej Duda.

W kazaniu bp Jan Piotrowski z Kielc zachęcał „aby właściwie dojrzeć wspólny dom jakim jest dzieło stworzenia, a w nim piękno przyrody i człowieka”. Za papieżem Franciszkiem przypominał, że człowiek nie jest konkurentem Boga, ale jego współpracownikiem z powierzonym mandatem, aby być roztropnym gospodarzem stworzenia. – Życzę wam miłości do ziemi jaką uprawiacie, a jednocześnie niezbywalnego prawa do szacunku, który nigdy nie pozbawi was nadziei, że ziemia to wielki Boży dar, którego nikt na świecie nie ma prawa wam odebrać, wykraść złymi decyzjami jakiejkolwiek natury – mówił duchowny.

Zgodnie z tradycją dożynki połączone były Krajową Wystawą Rolniczą, która odbyła się już po raz 31.

ZS, mat. Biura Prasowego Jasnej Góry