fbpx

Miejska Galeria Sztuki. Zobacz w sieci wystawę prac Marcina Berdyszaka

W dobie pandemii, gdy wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte dla zwiedzających, Miejska Galeria Sztuki zaprasza do wirtualnego zwiedzania wystaw. W ten sposób możemy zobaczyć prace Marcina Berdyszaka.

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, co najmniej do 25 kwietnia wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte dla zwiedzających. Tym samym na oglądanie wystaw czy spektakli na żywo nie mamy szans (o obostrzeniach piszemy TUTAJ).

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie dba jednak o to, żeby miłośnicy sztuki nie tracili kontaktu z kulturą. W dobie pandemii proponuje im wirtualne zwiedzanie. W ten sposób można poznać m.in. twórczość Marcina Berdyszaka.

Wernisaż wystawy zatytułowanej „Consensus omnium” miał miejsce 18 marca. Udało się przeprowadzić go na żywo, przez jeden dzień wystawa była również otwarta dla częstochowian. Zmiany przyniósł 20 marca, który wprowadził restrykcje, wśród których znalazła się właśnie konieczność zawieszenia działalności przez instytucje kultury. Stan ten trwa do dziś.

Dla zwiedzających to wielka strata, bowiem twórczość Berdyszaka wypełnia wszystkie sale częstochowskiej galerii – od Śląskiej po Gobelinową.

Kilka słów o autorze…

Miejska Galeria Sztuki. Zobacz w sieci wystawę prac Marcina Berdyszaka 2
Wystawa „Consensus Omnium” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Autor dyplom z malarstwa obronił w 1988 r. w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu. Od 1989 r. związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby. W latach 1999- 2002 był prodziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu był z kolei w latach 2008-2016. To członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego ,,Magazyn”.

Artysta zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych, organizowanych m.in. w Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Szwajcarii, Izraelu i USA. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych.

Miejska Galeria Sztuki. Zobacz w sieci wystawę prac Marcina Berdyszaka 3
Wystawa „Consensus Omnium” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

W Częstochowie prezentowane są dzieła premierowe

Na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64) Berdyszak prezentuje duże realizacje multimedialne zrealizowane w ostatnich latach i dotąd niepokazywane. Stąd część ekspozycji  stanowią dzieła premierowe, których  montaż był możliwy ze względu na warunki przestrzenne, jakie posiada częstochowska instytucja.

Jakie prace trafiły na wystawę? Choćby cykl ostatnich rysunków, obrazy z cyklu „Kiedy rama staje się treścią” oraz instalacja „Jednostka edukacyjna”, która jest kontynuacją dialogu, jaki Marcin Berdyszak prowadzi w swoich pracach z innymi artystami.

Miejska Galeria Sztuki. Zobacz w sieci wystawę prac Marcina Berdyszaka 4
Wystawa „Consensus Omnium” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

-Realizacja ta dialoguje z „Umarłą klasą” Tadeusza Kantora i jest kolejną z instalacji nawiązujących do twórczości tego wybitnego artysty, po pracy „Zła widoczność”, której pokaz premierowy odbył się w Poznaniu, w 2018 roku, w Galerii Muzalewska. Kolejne, prezentowane prace nawiązują do pamięci i jej kruchości wobec natury, podejmują refleksję z tytułu hiper konsumpcji i zagrożeń wynikających z postępującej technologii, a w konsekwencji – zmian otoczenia i naszego  zachowania, a wszystko to za naszym przyzwoleniem – opisuje wystawę Miejska Galeria Sztuki.

Prezentację „Consensus omnium” galeria zaplanowała do 16 maja. Miejmy nadzieję, że do tego czasu nastąpi poluzowanie obostrzeń i twórczość Berdyszaka będzie można podziwiać na żywo. Póki co, pozostaje wirtualne zwiedzanie. Szczegóły: www.galeria.czest.pl

Zuzanna Suliga

Czytaj także: “Teatr nie gra”. W Częstochowie odbędzie się kolejny happening!