fbpx
Strona głównaPolecane"Teatr nie gra". W Częstochowie odbędzie się kolejny happening!

„Teatr nie gra”. W Częstochowie odbędzie się kolejny happening!

W poniedziałek w Teatrze im. Mickiewicza zaplanowano happening pod hasłem „Teatr nie gra”. Zainicjowała go aktorka Sylwia Oksiuta-Warmus.

Zgodnie z decyzją rządu, związane z pandemią koronawirusa obostrzenia, przedłużone zostaną co najmniej do 25 kwietnia. Oznacza to, że w tym terminie na pewno nie odwiedzimy żadnej z instytucji kultury, z teatrami na czele (o obostrzeniach piszemy TUTAJ).

W odpowiedzi na kolejne tygodnie artystycznej niemocy wrocławski Teatr Capitol zainaugurował happening pod hasłem „Teatr nie gra”. Jakie są założenia? Wyjątkowo czytelne. Artyści uczestniczący w happeningu mają siedzieć bezczynnie w widocznym miejscu w przestrzeni publicznej. Niczym nie uatrakcyjniają tego trwania, nie sięgają po kostiumy czy rekwizyty. Towarzyszy im jedynie napis „Teatr nie działa”.

Wrocławski pomysł postanowiła zaadoptować aktorka Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie, a przy tym animatorka kultury i inicjatorka społecznych oraz charytatywnych działań – Sylwia Oksiuta-Warmus.

Tu przypomnijmy, że również z jej inicjatywy odbył się happening z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Już po raz drugi z rzędu, pandemia koronawirusa sprawiła, że w dniu swojego święta, instytucja nie mogła zaprosić widzów do siebie.

"Teatr nie gra". W Częstochowie odbędzie się kolejny happening! 1
Happening z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (fot. redakcja)

Marcowy happening odbywał się rotacyjnie z zachowaniem środków ostrożności. Połączono teatr, muzykę, taniec… Za charakteryzację odpowiadała Ewa Michalak. Muzyczną oprawę zapewnili zaś Dorota Sikorska, Wojciech „Broda” Turbiarz, Piotr Całus oraz Magdalena Rogowska z zespołem Częstochowskiej Szkoły Suzuki. Teatr ożywionej formy wprowadziła Mirosława Truchta-Nowicka, a taniec i pantomimę Beata Sobczak-Kuca z Częstochowskiego Teatru Tańca. Sylwię Oksiutę-Warmus wsparli koledzy po fachu: Bartosz Kopeć, Sebastian Banaszczyk, Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Cecylia Putro, Małgorzata Marciniak, Agata Ochota-Hutyra oraz Adam Hutyra. Dołączyli do nich inni także pracownicy teatru: Arleta Lizoń, Andrzej Rospondek, Ewa Oleś, Joanna Karkoszka, Katarzyna Szeląg i Ewa Skowronek (happening relacjonowaliśmy TUTAJ).

Happening „Teatr nie gra” już w poniedziałek!

"Teatr nie gra". W Częstochowie odbędzie się kolejny happening! 2
„Teatr nie gra” (fot. archiwum Teatru im. Mickiewicza)

I tak w najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia w samo południe odbędzie się happening inaugurujący. Towarzyszyć mu będzie hasło „Teatr nie działa – aktorzy nie grają”. Jako pierwsza na krześle zasiądzie oczywiście Sylwia Oksiuta-Warmus.

-To samotne, bezczynne siedzenie na krześle symbolizuje obecną, zastaną, smutną sytuację ludzi kultury i sztuki. Oddaje naszą niemoc działania – wyjaśnia aktorka.

Miejscem happeningu będzie teatralne Biuro Obsługi Widza, które mieści się od strony ul.Jasnogórskiej. Oksiuta-Warmus zasiądzie za szybą. Wszystko odbywać się będzie z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Wydarzenia z tego cyklu planowane są do piątku 23 kwietnia.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -