fbpx

Letnią porą częstochowska Miejska Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania nowych wystaw

Jubileuszowa wystawa Adeli Wiśniewskiej, zbiorowa prezentacja pedagogów i doktorantów Wydziału Sztuki UJD i wreszcie doskonała ekspozycja Janusza Karbowniczka – to wakacyjne propozycje, które przygotowała Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie. Wszystkie dostępne są dla zwiedzających do 13 sierpnia.

W Sali Śląskiej od 16 czerwca można oglądać jubileuszową wystawę Adeli Wiśniewskiej organizowaną z okazji 55-lecia pracy twórczej. Autorki szczególnie w Częstochowie przedstawiać nie trzeba.  To malarka, pastelistka, pomysłodawczyni i współzałożycielka pleneru „Jurajska Jesień”. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1968) i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (od 1997), autorka licznych wystaw indywidualnych (w tym – w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, (1977, 1979, 1988, 1992, 1999, 2000, 2008), uczestniczka wystaw zbiorowych.

Letnią porą częstochowska Miejska Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania nowych wystaw 2
fot. Wiesław Radzioch/Miejska Galeria Sztuki

Wszechstronnie wykształcona, nie tylko artystycznie – w 1958 r. ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia (w klasie fortepianu – umiejętnościami pochwaliła się podczas wernisażu), w 1960 r. – Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Dwa lata później otrzymała dyplom Studium Nauczycielskiego na Wydziale Fizyki w Częstochowie, a w 1968 r. – dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś ASP) w Łodzi.

Motywami malarstwa Adeli Wiśniewskiej są przede wszystkim pejzaże i martwe natury, których wybór trafił na wystawę. Najwięcej jednak zobaczymy portretów, które artystka maluje z zamiłowaniem. Przeważają te rodziny, przyjaciół, innych artystów oraz autoportrety. I to ta część działalności artystki stanowi główny wątek jubileuszowej ekspozycji.

„Pomiędzy materią”

Letnią porą częstochowska Miejska Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania nowych wystaw 3
Fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki

Kolejne dwie wystawy otwarto 29 czerwca. W Sali Poplenerowej i Antresoli prezentowane jest „Pomiędzy materią”. To kolejny przykład trwającej przez lata współpracy Uniwersytetu Jana Długosza z Miejską Galerią Sztuki. Wielokrotnie instytucja oferowała przestrzeń i pomoc dla inicjatyw płynących z uczelni, sama też kierowała zaproszenia do współdziałania.

Tym razem zaprezentowana została twórczość artystyczna pedagogów i doktorantów Katedry Grafiki, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Swoje prace prezentują: Zdzisław Wiatr, Katarzyna Winczek, Krystyna Szwajkowska, Agnieszka Półrola, Tomasz Chudzik, Marek Mielczarek, Andrzej Desperak, Witold Zaręba, Barbara Czapor-Zaręba, Aleksandra Jakubczak, Aleksandra Lasoń, Marta Śliwiak, Hanna Rozpara, Żaneta Wojtala, Mateusz Dzierża, Paweł Delekta, Artur Jastrząb, Marta Sobalska, Marcin Chudy, Anna Tarnowska i  Dominik Cierpiał. Kuratorami wystawy są dr Witalij Bohatyrewicz oraz dr Artur Lubos.

Letnią porą częstochowska Miejska Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania nowych wystaw 4
Fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki

– Ekspozycję stanowią prace wykonane w tradycyjnych technikach grafiki warsztatowej, w druku cyfrowym oraz dzieła w technikach łączonych lub własnych. Są również kompozycje trójwymiarowe i instalacje. Sama nazwa wystawy wskazuje na dwa przede wszystkim aspekty: materialny, którym jest dzieło twórcy będące wynikiem jego poszukiwań artystycznych i inspiracji oraz ten niematerialny, właśnie to, co znajduję się „pomiędzy materią” dzieła, to co jest nieuchwytne dla naszego oka, a jednak stale obecne w sztuce – intencja twórcy, jego stan wewnętrzny odzwierciedlony następnie w dziele – zaznacza
dr Bohatyrewicz.

Katalog wystawy dostępny jest on-line na stronie www.galeria.czest.pl.

„Jest jak jest”

Letnią porą częstochowska Miejska Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania nowych wystaw 5
Fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki

Na samej górze, czyli w Sali Gobelinowej można zaś zobaczyć znakomitą wystawę poświęconą twórczości Janusza Karbowniczka. – „Jest jak jest” podkreśla aktualną kondycję zawodową  kierując się w stronę przestrzeni odbioru dzieła, w stronę pola intencjonalnego. Jest potwierdzeniem ciągłości poszukiwań twórczych w zmieniającej się ikonosferze. W momencie trwałego uwikłania się w sztukę stajemy po jej stronie w obronie jej sensu w pojęciu globalnym jak i jednostkowym. Nie można oceniać własnej sztuki stojąc wewnątrz swego idiolektu, nie mając właściwego do niej dystansu. Możemy badać obszar, w którym się poruszamy, wytyczając zakres zamierzeń. Dystans, czyli spojrzenie z zewnątrz, daje nam poczucie właściwego „zobaczenia”, właściwej – bo własnej – oceny, bowiem żadne dzieło nie istnieje wyłącznie z przekazu swego nadawcy, lecz realizuje się w procesie odbioru. W konfrontacji z widzem obraz żyje własnym bytem, konstytuuje się niejako od nowa, oddycha dzięki kolejnym jego odczytom – wyjaśnia sam autor.

Letnią porą częstochowska Miejska Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania nowych wystaw 6
Fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki

Janusz Karbowniczek jest  absolwentem Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1975 r. w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i w Pracowni Książki prof. Stanisława Kluski. W latach 1977 – 2022 – był pedagogiem  macierzystej uczelni. Przez ponad 20 lat na stanowisku profesora prowadził Autorską Pracownię Rysunku na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia rysunek, malarstwo. Swoją twórczość prezentował na ok. 350 wystawach, w tym 70 indywidualnych.

W Sali Gobelinowej prezentuje malarstwo, grafikę i autorskie kalendarze, które od 40 lat rysuje co roku, zawsze co najmniej dwa dni przed Sylwestrem.

Wszystkie te wystawy prezentowane są do 13 sierpnia. Od wtorku do niedzieli Miejska Galeria Sztuki zaprasza od godz. 13 do 19. Bilety normalne kosztują 15 zł, a ulgowe – 10 zł (w środy wstęp jest bezpłatny). Szczegóły: galeria.czest.pl.

„Monochromatycznie”

Nieco krócej, bo do 6 sierpnia w Galerii Zwiastun czeka wystawa „Monochromatycznie”. Prezentująca twórczość  trzech artystek studiujących kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Jana Długosza. To Martyna Bryła, Małgorzata Grabowska i Julia Rojek.

Młode autorki przygotowały wspólną wystawę, na której każda z nich pokazuje swoją indywidualną twórczość: osobne zainteresowania, różnice warsztatowe, indywidualny styl, a zarazem też odmienne charaktery oraz temperament, różne doświadczenie życiowe i spojrzenia na sztukę, co jest zauważalne w ich pracach.

– Mimo tych różnic autorki starannie podkreślają cechy spajające wystawę. Oprócz techniki, jest to wyrażona w tytule monochromatyczna paleta barw, ograniczająca się do czerni i kolorów pochodnych – czytamy o wystawie.           

red., mat. MGS