fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaPolecaneWidzieliście już kubik, który stanął na pl. Biegańskiego? To pomysł na uczczenie...

Widzieliście już kubik, który stanął na pl. Biegańskiego? To pomysł na uczczenie Roku Lema

We wtorek na pl. Biegańskiego w Częstochowie pojawił się kubik z wizerunkiem Stanisława Lem. Autorką ilustracji jest Ania Grzyb.

Trwa Rok Lema. W obchody wpisuje się również Częstochowa i lokalni miłośnicy twórczości wybitnego pisarza. Na naszym portalu pisaliśmy już o akcji „Jeszcze więcej Lema”, za którą stoją Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”.

W jej wydarzenia od stycznia wielbiciele literatury fantastycznej czytają wybrane książki autorstwa Stanisława Lema i omawiają je w ramach regularnych spotkań. Te w czasie największych restrykcji pandemicznych odbywały się na platformie ZOOM, teraz uczestnicy mogą spotykać się już stacjonarnie. Szczegółowe informacje dotyczące akcji można znaleźć na facebookowej grupie publicznej “Rok Lema w OPK Gaude Mater”.

Widzieliście już kubik, który stanął na pl. Biegańskiego? To pomysł na uczczenie Roku Lema 1
Kubik na pl. Biegańskiego autorstwa Ani Grzyb (fot. Łukasz Kolewiński)

Rok Lema uczczony został również w przestrzeni publicznej. I tak we wtorek pl. Biegańskiego stanął kubik z wizerunkiem pisarza w towarzystwie nieodłącznego jamnika oraz grupki robotów. Autorką ilustracji jest częstochowska graficzka Ania Grzyb, która od początku zaangażowana jest w akcję „Jeszcze więcej Lema”. Oprócz rysunków tworzy ona również różne plakaty, ulotki, banery i grafiki. Czytelnicy „Gazety Regionalnej” znają już jej twórczość. W kwietniu opisywaliśmy bowiem premierę książki „Tarmosia” autorstwa Tomasza Samojlika, do której ilustracje stworzyła właśnie Grzyb.

Widzieliście już kubik, który stanął na pl. Biegańskiego? To pomysł na uczczenie Roku Lema 2
Kubik na pl. Biegańskiego autorstwa Ani Grzyb (fot. Łukasz Kolewiński)

Projekt stworzenia kubiku poświęconemu Lemowi zajął około dwóch tygodni. Licząc od szkicu do gotowych plików (wliczając w to pomiary skrzynki i klejenie). Realizacja powstała we współpracy z Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”.

-Inspiracją była przede wszystkim twórczość Stanisława Lema. Starałam się zawrzeć w projekcie kilka charakterystycznych elementów z książek – mam nadzieję, że czytelnicy je rozpoznają. Jeden z boków poświęcony jest mojemu ulubionemu opowiadaniu o Pilocie Pirxie – „Terminus” – wyjaśnia Ania Grzyb.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Na Empik Go zadebiutował serial “Gra Luizy”. W obsadzie Bogusław Linda, za scenariusz odpowiada związana z Częstochową Anna Robak-Reczek

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -