fbpx

Konduktorownia. Wernisaż wystawy „Do trzech razy sztuka” już 12 kwietnia

W piątek, 12 kwietnia o godz. 19 Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy „Do trzech razy sztuka”. Monika Krzakiewicz, Tomasz Klimczyk i Halina Nowicka zaprezentują swoje prace w Konduktorowni.

Monika Krzakiewicz urodziła się w 1969 r. w Ustrzykach Dolnych. Studiowała w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie gdzie uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Lisa i rysunku w pracowni prof. Anny Kowalczyk-Klus. Mieszka i tworzy w Krakowie. Ma w swoim dorobku liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, co roku uczestniczy w plenerach malarskich organizowanych w kraju i za granicą.

Konduktorownia. Wernisaż wystawy "Do trzech razy sztuka" już 12 kwietnia 2
Praca Moniki Krzakiewicz

Tematem jej obrazów są przede wszystkim akty kobiece wkomponowywane delikatnie w dekoracyjne tło, z towarzyszącymi im elementami symbolicznymi, jak: jabłka – symbol pokusy i grzechu ale równocześnie płodności i urodzaju, ptaki – zwiastun ratunku i symbol pokoju, ale również symbol nieograniczonej wolności i ludzkiej duszy, w końcu magnolie – symbolizujące czystość, wierność, lecz przede wszystkim rozkwitającą kobiecość młodej dziewczyny.

Monikę Krzakiewicz urzeka również m.in. taniec, jest autorką cyklu baletnic, które noszą w sobie czytelne odwołania do obrazów Edgara Degas. Ich tiulowe białe i różowe stroje przesiewają poprzez swoją delikatną materię, złoto mieniące się w tłach. Tańczą również małe dziewczynki, raz w baletowych, raz w góralskich strojach, rysują w powietrzu ornamenty różowymi wstęgami, lub wirują w koło, radosne, zawładnięte przez muzykę.

Struktura malarska obrazów Krzakiewicz jest wytworna i zdegradowana równocześnie, jej złota i srebra poddane patynowaniu, sprawiają wrażenie łuszczącej się polichromii. Dialog łagodnie wyciągniętych pędzlem postaci, z tłami o fakturze starych fresków, uwodzi tych, którzy na nie patrzą.

Konduktorownia. Wernisaż wystawy "Do trzech razy sztuka" już 12 kwietnia 3
Praca Haliny Nowickiej

Halina Nowicka studiowała w ASP w Łodzi na Wydziale Projektowania Ubioru. Dyplom uzyskała w 1985 r. z projektowania ubioru i z malarstwa u prof. Wiesława Garbolińskiego. Ma na koncie udział w ponad 150 wystawach zbiorowych i 41 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. W 1997 r. zdobyła pierwszą nagrodę na Triennale z Martwą Naturą, w 2015 r.- wyróżnienie honorowe .

Tomasz Klimczyk urodził się w 1967 r. w Krakowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale grafiki, gdzie uzyskał dyplom w pracowni litografii pod kierunkiem prof. Romana Żygulskiego w 1994 r.

Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 1994 r. otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Pejzaż w malarstwie współczesnym”. W 2003 i 2009 r. nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Triennale z martwą naturą”. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Anglii, Japonii. Autor 43 wystaw indywidualnych.

Konduktorownia. Wernisaż wystawy "Do trzech razy sztuka" już 12 kwietnia 4
Praca Tomasza Klimczyka

Uczestnik wielu plenerów malarskich i sympozjów w kraju i za granicą między innymi Francja, Grecja, Niemcy, Słowenia, Indie, Nepal, Tybet. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą między innymi w kolekcji malarstwa miasta Arras we Francji, Tilburg w Holandii, Georga von Opel w Eschborn w Niemczech i Miyauchy Foundation w Tokio w Japonii. W 2019 r. otrzymał grant Fundacji Pollock-Krasner z Nowego Jorku.

red.