fbpx

Kariera zawodowa czy naukowa po szkole mundurowej? Co najbardziej się opłaca?

Szkoły mundurowe stają się coraz bardziej popularne, bowiem uczniów z roku na rok przybywa. Jednak jaka kariera zawodowa oraz perspektywy czekają absolwentów mundurówek?

Popularne w ostatnim czasie mundurówki nie bez powodu są wybierane przez uczniów. Szkoły te dają spory wachlarz możliwości po ich ukończeniu. Co zatem robić po mundurówce? Można pójść na studia lub do szkoły policyjnej czy też wojskowej. Wiele zależy – jak zawsze – od zainteresowań lub od powołania.

Praca w policji lub wojsku

Absolwenci szkoły mundurowej z powodzeniem mogą wybrać się do szkoły policyjnej, gdzie po złożeniu odpowiednich dokumentów, rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne. Po jego przejściu przyszli policjanci wysyłani są na 6,5 miesiąca do szkółki policyjnej.

Następnie, po zakończeniu szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej, kandydaci zostają czasowo oddelegowani do pełnienia służby w oddziale prewencji policji. Czas delegowania wynosi około 3 miesięcy, w trakcie których trzeba odbyć 63 służby, w tym 2 dni zajęć szkoleniowych.

Żeby dostać się do wojska, trzeba wybrać jedną z 3 opcji. Pierwszą z nich jest służba kandydacka, czyli ukończenie szkoły podoficerskiej lub studiów wojskowych, po których zostaje się podoficerem lub oficerem. Druga to służba przygotowawcza, po której zostaje się szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy, a następnie można ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Trzecią opcją jest wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Następnie, podobnie jak w przypadku policji, trzeba przejść testy kwalifikacyjne. Jeśli decyzja jest pozytywna, otrzymuje się powołanie do korpusu szeregowych zawodowych z rozkazu personalnego dowódcy jednostki i podpisuje kontrakt.

Studia

Po szkole mundurowej można pójść również na studia. Jednym z kierunków jest bezpieczeństwo narodowe. Ten kierunek od kilku lat cieszący się niesłabnącą popularnością. Studia te mają charakter interdyscyplinarny i wielowymiarowo przygotowują do podjęcia zadań w przyszłej pracy zawodowej w służbach mundurowych, administracji publicznej oraz innych organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa kraju.

Innym kierunkiem jest zarządzanie kryzysowe. Są to niezwykle ważne studia z perspektywy wyzwań współczesnego świata. Obecnie umiejętność działania podczas sytuacji kryzysowych jest nader istotna. Kryzys bowiem dotyczyć może wielu różnorodnych aspektów.

Do kryzysowych sytuacji można zaliczyć zarówno klęski żywiołowe, epidemie, jak i zamachy terrorystyczne. Studia te nauczą podejmowania działań, które obejmują obronę państwa, obronę cywilną, ochronę ludności o powszechną samoobronę.

Bardzo ciekawym kierunkiem, na który można odnaleźć się po szkole mundurowej, jest też kryminologia. Jest to ciekawa, interdyscyplinarna dziedzina pozwalająca na podjęcie pracy w policji i innych służbach mundurowych, jednostkach badawczych, a także sektorze prywatnym.

Kryminolog bowiem prowadzi badania empiryczne nad rozmiarami, etiologią, skutkami przestępczości oraz osobowością przestępców i ich ofiar. Sporządza analizy i ekspertyzy kryminologiczne na potrzeby różnych instytucji (sądów, policji, zakładów karnych i resocjalizacyjnych) oraz organizacji społeczno-wychowawczych.

Linda Nocoń