fbpx

Herbaciarnia chrześcijańska, czyli Cherbaciarka w Żarkach już otwarta

W Żarkach powstał nowy lokal gastronomiczny. To Chrześcijańska Cherbiaciarka. Kawiarnia na żareckim Starym Rynku nawiązuje do przedwojennego lokalu, który funkcjonował w mieście właśnie pod taką nietypową nazwą.

Skąd pomysł na tę nazwę, wyjaśnia Dorota Nowakowska z Fundacji Anioł Miłosierdzia.

– Urzekło nas zdjęcie sprzed wojny – mówi Dorota Nowakowska. – Przedstawia na schodkach dwie panie. Jedna z nich, we wzorzystej sukience na lewo, to Cecylia Grzybek, która na Starym Rynku prowadziła Chrześcijańską Cherbaciankę. Uznaliśmy, że warto nawiązać do tego, co było i stworzyć dzisiaj takie miejsce – w imieniu Fundacji Anioł Miłosierdzia. Na ten moment historyczne nawiązane do szyldu i nazwy spowodowało, iż nie ma dnia, aby ktoś nas nie poinformował o błędzie w pisowni. A my za każdym razem opowiadamy o przedwojennej Chrześcijańskiej Cherbaciance i zachęcamy do wejścia – dodaje.

Herbaciarnia chrześcijańska, czyli Cherbaciarka w Żarkach już otwarta 2


Inspiracją do powstania Cherbacianki było to zdjęcie zrobione w Żarkach przed wojną.
Źródło zdjęcia: Publikacja Żarki Żydowskie. Zaginione fotografie. Autor : Józef Bacio

Na miejscu, jak na herbaciarnię przystało, można zamówić herbaty z całego świata, ale także wyśmienitą włoską kawę oraz najróżniejsze słodkości: gofry, ciastka i ciasta.

Pod jednym dachem znalazło się miejsce dla miłośników herbaty, ziół, kawy i słodyczy w towarzystwie książek, ikon i obrazów. Kawiarnia znajduje się w centrum jurajskiego miasteczka. Jest prowadzona przez Fundację Anioł Miłosierdzia z siedzibą w Żarkach pod tym samym adresem, co nowy lokal gastronomiczny.

Na gości w Chrześcijańskiej Cherbiaciarce przygotowano ponad 30 miejsc przy czteroosobowych stołach. Umeblowanie i wyposażanie w jasnej tonacji wkrótce zostanie uzupełnione o archiwalne zdjęcia z Albumu Dawne Żarki. Poza herbatą z najdalszych zakątków Ziemi można kupić akcesoria do jej parzenia. Lokal oferuje herbaty tradycyjne lub mieszkanki, jak na przykład Uśmiech Gajowego, czyli połączenie czarnej herbaty z z trawą cytrynową, truskawką, maliną, jeżyną, jagodą i kwiatem nagietka. Herbaty można spróbować na miejscu lu kupić ją na wynos do domu.

 – Szeroki wybór ciast i ciastek, a także gofry w różnych odsłonach na pewno przyciągną smakoszy słodkości i na to liczymy – mówi Dorota Nowakowska.- Wszystko to po to, aby  można było się spotkać z  drugim człowiekiem, przy dobrej kawie lub herbacie i po prostu, bez pośpiechu miło spędzić czas.

Na miejscu w lokalu znajduje się też sklep z dewocjonaliami: obrazy, ikony, świece, różańce, modlitewniki, książki, karki okolicznościowe z wydawnictwa Świętego Pawła.

Istnieje możliwość organizacji przyjęcia okolicznościowego, a także organizacji spotkań z herbatą i kawą pod grupy wycieczkowe. Przy herbaciarni działa też Biuro Podróży nastawione na organizację pielgrzymek.