fbpx

Policja apeluje gdy idziemy na zakupy, swoich pupili nie zostawiamy w aucie

Wielu z nam wiosenno-letni czas kojarzy się ze słoneczną pogodą oraz wypoczynkiem.

W wakacyjną podróż często zabieramy swoich czworonożnych przyjaciół, ale nie możemy  zapomnieć, jak niebezpieczne jest zostawianie ich w aucie. Policja przypomina, że samochód nagrzewa się bardzo szybko i stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszych pupili!

W ramach kampanii „Naturalnie, że chronimy” w trosce o czworonożnych pupili, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z partnerami opracowali plakat profilaktyczny, zwracający uwagę na to, że wnętrze samochodu to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt i nie należy ich w nich zamykać choćby na chwilę.

Zbliża się okres letni. Upalne dni są trudne do zniesienia dla ludzi, ale także dla zwierząt. Zamknięte auto nagrzewa się bardzo szybko, wystarczy dosłownie chwila by było w nim jak w saunie. Szyby przepuszczają promieniowanie słoneczne, nie tylko te widzialne, ale też to podczerwone, które odpowiada za wzrost temperatury są dodatkowym izolatorem, przez co ciepło zostaje w aucie. Nawet samochód, który stoi w cieniu, zmienia się bardzo szybko w piekarnik. Już kilka minut przebywania w takich warunkach może doprowadzić do przegrzania organizmu a także śmierci, bez względu na to, czy w aucie znajduje się pies, kot, dorosły człowiek, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje pozostawienie uchylonego okna – schłodzi ono wnętrze samochodu tylko w niewielkim stopniu. Wydawać by się mogło, że nic złego się nie stanie, jeśli zostawimy psa tylko na chwilkę, by zrobić szybkie zakupy, czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego. W zamkniętym aucie temperatura rośnie błyskawicznie.

Policja apeluje gdy idziemy na zakupy, swoich pupili nie zostawiamy w aucie 2
fot. Policja Śląska

Nie doprowadzajmy do takich sytuacji. Przez brak naszej rozwagi może dojść do tragedii.

Reagujmy. Widząc pozostawione w rozgrzanym samochodzie dziecko bądź zwierzę natychmiast należy skontaktować  się ze służbami ratunkowymi, wybierając numer alarmowy 112. Pamiętajmy też, że w przypadku, gdy widzimy, że ich życie jest zagrożone, możemy wybić szybę, nie czekając na pomoc służb. Nie będziemy wówczas pociągnięci do odpowiedzialności za zniszczone mienie.

Więcej o tej kampanii można poczytać TUTAJ .

K KIK