fbpx

Frytka Off. 24 czerwca w Częstochowie wystąpią Karaś/Rogucki i Bass Astral

W sobotę, 24 czerwca w Częstochowie odbędzie się 11. Festiwal Frytka Off. Impreza odbędzie się w Parku Lisniec, a wstęp na nią jest wolny.

Frytka Off -znana wówczas jako Częstochowski Festiwal Kultury Alternatywnej Frytka Off – zadebiutowała mieście w czerwcu 2011 r. Nazwa pochodzi od Alei Frytkowej – tak zwykliśmy nazywać ulicę Piłsudskiego, na której nie brakuje budek, serwujących smażony przysmak.

Przy trzeciej edycji festiwal po raz pierwszy (wówczas okazjonalnie) zmienił swoją lokalizację. Z racji remontu „Frytka” przeniosła się na Promenadę im. Czesława Niemena. To właśnie wtedy po raz pierwszy wystąpili na niej zagraniczni wykonawcy – Momofoko i The Whip).

W 2014 r. impreza powróciła na ul. Piłsudskiego i pozostała tam przez trzy kolejne edycje. W 2017 r. budowa centrum przesiadkowego sprawiła, że festiwal musiał znaleźć dla siebie nową miejscówkę. Miasto postawiło na Park Lisiniec. Oznaką zmiany była też nowa nazwa – Frytka Off-Jazd, która utrzymała przed dwa lata.

Na rok 2020 planowano dziesiąta, czyli jubileuszową edycję plenerowej imprezy. Niestety, przygotowania do jej organizacji przerwała pandemia koronawirusa. W efekcie na powrót Frytki Off częstochowianie musieli poczekać do 2022 r.

Przy przełożonym jubileuszu zostając, warto dodać, że gwiazdami poprzednich edycji byli m.in. zespoły: Kult, Pidżama Porno, Dezerter, Voo Voo, Lao Che czy Kim Nowak. Na plenerowej imprezie koncertowali również np. Artur Rojek, Brodka, Mela Koteluk, Krzysztof Zalewski, Nosowska i Skubas.

Za każdym razem nie brakowało również przedstawicieli lokalnej sceny. Przy okazji tegorocznej, 11. edycji, która odbędzie się 24 czerwca, Częstochowę reprezentować będą susk&slotkakotka123 oraz Blurred Pink. Gwiazdami festiwalu będą zaś Karaś/Rogucki, Bass Astral i Pola Rise.

Oto artyści 11. Frytki Off

Susk & Slotkakotka123 to najświeższe odkrycie ostatniego czasu w świecie muzycznym. Twórczynie pochodzące z Częstochowy łączą ze sobą szeroko pojętą kulturę oraz brzmienie hip-hopu z miłością do liryki i tworzenia niebanalnych tekstów. Susk jest autorką minialbumu „ZMIENNE ZAKŁÓCAJĄCEˮ, który ukazał się w połowie marca ubiegłego roku. Raperka na co dzień żyje w Warszawie. Slotkakotka123 tworzy muzykę do tekstów Susk. Inspirują ją niecodzienne dźwięki życia codziennego. Na Frytce wystąpią o godz. 18. 

Z kolei Blurred Pink to duet muzyczny tworzony przez Barbarę Urbańczyk i Michała Kapicę, młodych twórców związanych z Częstochową. W swoim dorobku mają pięć autorskich utworów. Jeden z nich, ,,Czy tu jest nasz dom”, czterokrotnie zajął 1. miejsce na Liście Piosenek Radia 357. Pojawili się na antenie rozgłośni w audycji ,,Głośni jak miłość”, co pozwoliło im wystąpić podczas Męskiego Grania w Żywcu. W czerwcu wydali singiel promujący debiutancką płytę – „Boję się miłości”. Na frytkowej scenie wystąpią o godz. 19.30.

Pola Rise to piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Związana jest z Warszawą. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 2014 er., mając swój udział w utworze ,,Away’’ nagranym przez producenta Manoida. W tym samym roku wydała swój pierwszy solowy singiel ,,Did You Sleep Last Night’’. Występowała w warszawskim klubie Znajomi Znajomych, gdzie na scenie towarzyszyły jej m.in. Kasia Stankiewicz, Natalia Nykiel i Ina West. Od 2017 r, współpracuje z wytwórnią Warner Music Poland.  Na festiwalu koncertować będzie o godz. 21. 

Karaś/Rogucki to duet, który powstał po zawieszeniu działalności zespołów Coma i The Dumplings. Zespół tworzy pop alternatywny. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcję, a Piotr Rogucki zajmuje się tekstami. Połączenie muzyczne dwóch odrębnych światów przyniosło niespodziewane efekty w postaci materiału opisywanego przez samych artystów jako erotyki motoryzacyjno-katastroficzne. I z całą pewnością, nie są to zwykłe piosenki o miłości. To utwory opowiadające o uczuciach w epoce końca cywilizacji. Na częstochowskiej scenie zagrają o godz. 22.30.

Zamykający pulę Bass Astral to twórca muzyki elektronicznej związany z Krakowem. Jakub Tracz zaczynał jako basista w rockowych zespołach Clock Machine i Cinemon. W 2015 r. przyjmując pseudonim sceniczny rozpoczął muzyczną współpracę z Igo tworząc duet, który szybko zyskał popularność wśród wielu środowisk muzycznych. W 2021 r. duet zakończył swoją działalność i od tej pory Bass Astral skupił się na solowej twórczości. Aktualnie pracuje nad kolejnym wydawnictwem „Muzyka Taneczna” oraz rozwija swoje umiejętności w muzyce klasycznej. Bass Astral czerpie inspirację z muzyki takich artystów jak Nicolas Jaar, Avicii, Flume, Nils Frahm czy John Frusciante. Na „Frytce” usłyszymy go o północy. 

Wstęp na festiwal jest wolny. Od godz. 15 na terenie Parku Lisiniec będzie można skorzystać z foodtruckowej oferty gastronomicznej. Na after party zaprasza z kolei lokal La Playa. Szczegóły: www.frytkaoff.czestochowa.pl