fbpx

Festiwal Techniki w Zespole Szkół Technicznych

We wtorek, 23 kwietnia Zespół Szkół Technicznych otworzył swoje drzwi dla wszystkich ósmoklasistów z Częstochowy i powiatu, którzy planują kontynuację nauki w tej placówce. Okazją do tego stał się organizowany cyklicznie Festiwal Techniki, podczas którego szkoła zaprezentowała kierunki kształcenia w technikum i w szkole branżowej, przybliżyła też specyfikę nauczanych zawodów oraz realizowane projekty.

W festiwalu wzięli udział zaproszeni goście: przedstawiciele władz miasta, instytucji miejskich, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu oraz przedstawiciele firm i uczelni współpracujących ze szkołą. Jak podkreślił Naczelnik Wydziału Edukacji UM Częstochowy Rafał Piotrowski imprezy takie, jak Festiwal Techniki mają ogromne znaczenie. Dają bowiem możliwość pełnej prezentacji oferty placówki w atrakcyjnej formie i są okazją do spotkań uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców wspierających częstochowskie szkoły techniczne. Wydarzenie było też okazją do podziękowań dla częstochowskich firm za wsparcie szkół w kształceniu praktycznym i dostęp do najnowszych technologii, które wyraził Przewodniczący Komisji Edukacji UM Częstochowy Dariusz Kapinos.

Zespół Szkół Technicznych ma w ofercie wiele ciekawych kierunków zawodowych, zarówno w szkole branżowej, jak i w technikum. W tym roku w ofercie edukacyjnej placówki pojawi się ponownie kierunek murarz-tynkarz. Szkoła z ponad 60-letnią tradycją, stale się rozwija i podąża za zmieniającym się rynkiem pracy. Przez ostatnie lata nawiązano współpracę z wieloma partnerami z różnych branż zawodowych, odpowiadających kierunkom kształcenia.

Kolejną firmą, która dołączyła do tego grona jest Castorama Polska. Stosowna umowa pomiędzy szkołą a firmą Castorama Polska została podpisana podczas otwarcia festiwalu. Dokumenty o partnerskiej współpracy podpisali dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Patrycja Rozpondek, dyrektor Castoramy Tomasz Izydorczyk oraz dyrektor ds. zarządzania i logistyki Sylwester Skoczyński. Działalność firmy, która będzie dla młodzieży wsparciem w przyswajaniu wiedzy praktycznej została przedstawiona podczas prezentacji multimedialnej i wykładu Katarzyny Hłond.

Festiwal Techniki w Zespole Szkół Technicznych 1

Część oficjalną Festiwalu Techniki uświetnił zawodowy pokaz mody, podczas którego pół-żartem pół-serio uczniowie zaprezentowali swoje codzienne stroje i narzędzia, którymi posługują się na zajęciach praktycznych. Zaproszeni na uroczystość goście wraz z uczniami wzięli udział w zawodowym quizie, podczas którego mieli okazję wykazania się znajomością specyfiki kierunków kształcenia w ZST. Wspólnie rozwiązywali krzyżówkę, a na koniec wzięli udział w konkurencji „Fachowiec z zamkniętymi oczami”. Niespodzianką festiwalu było wręczenie obrazów przewodniczącemu Komisji Edukacji Dariuszowi Kapinosowi oraz dyrektorowi Castoramy Tomaszowi Izydorczykowi, które spontanicznie powstały podczas jesiennej akcji „Często ukwiecona Częstochowa” przeprowadzonej przez Zespół Szkół Technicznych na placu Biegańskiego. Podczas ulicznego happeningu uczniowie ZST wraz z mieszkańcami naszego miasta stworzyli nietuzinkowe prace plastyczne.

Festiwal Techniki był również okazją do podsumowania konkursu plastycznego „Wiosenna łąka w promieniach słońca”, zorganizowanego przez Urząd Miasta Częstochowy we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych, skierowanego do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Zadaniem młodych artystów było przygotowanie oryginalnego plakatu promującego i wspierającego działania na rzecz ochrony środowiska, zgodnego z tematyką wiersza Zbigniewa Baryły pod tytułem „Wiosenna łąka”. Konkurs miał na celu rozwijanie wyobraźni twórczej inspirowanej treścią wiersza, tworzenie kompozycji plastycznych za pomocą technik barwnych i pogłębienie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a część prac można było podziwiać na udostępnionej podczas wydarzenia wystawie.

Festiwal Techniki w Zespole Szkół Technicznych 2

Najwyższe miejsce na podium zajęła Michalina Długosz ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Częstochowie. 2. miejsce zajęła Zuzanna Barasińska ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie, a trzecie Wojciech Kubik ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Częstochowie. Wyróżnienie otrzymali: Zuzanna Malczewska ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie oraz Viktor Kopera z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Częstochowie.

Na koniec festiwalu zaproszeni goście ozdobili koszulkę ZST według własnego pomysłu, zgodnie z hasłem „Pozytywne emocje”, która będzie wykorzystana podczas najbliższej akcji charytatywnej.

Każdy odwiedzający w tym dniu Zespół Szkół Technicznych mógł zobaczyć przygotowane przez uczniów i nauczycieli stoiska zawodowe, wziąć udział w warsztatach: malowania płytek azulejos, malowania na wodzie Ebru i płytkach ceramicznych, projektowych, logicznego myślenia i matematycznych, florystycznych, plastycznych, odnawialnych źródeł energii, informatycznych, instalacyjnych, dekoracji i aranżacji wnętrz oraz bhp z elementami ekologii. Na szkolnym patio zaprezentowano ogród warzywny, pokaz sprzętu i maszyn do pielęgnacji roślin oraz pokaz broni wojskowej przygotowany przez Korpus Kadetów. Uczestnicy mogli również spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej oraz w quizach o krajach niemieckojęzycznych i zabawach językowych. Odbyły się ponadto pokazy pierwszej pomocy i zawody strzeleckie. Ciekawie i aktywnie spędzony dzień zakończył europejski poczęstunek i grill na szkolnym patio.

Dzień otwarty w Zespole Szkół Technicznych pozwolił zaprezentować osiągnięcia, pokazać umiejętności i możliwości praktyczne uczniów. Festiwal Techniki okazał się świetną okazją do integracji młodzieży szkół podstawowych, która licznie w tym dniu odwiedziła placówkę.

Festiwal Techniki w Zespole Szkół Technicznych 93

red., mat. ZST

Czytaj także: Prof. Janusz Kapuśniak nowym rektorem Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie