fbpx

Dziki zapuszczają się w różne rejony Częstochowy. Co trzeba wiedzieć?

W nawiązaniu do licznych sygnałach dotyczących obecności dzików w różnych punktach Częstochowy, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM przygotował garść istotnych informacji.

Miejski Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa prowadzi działania dotyczące redukcji liczby dzików zapuszczających się na teren Częstochowy. To efekt licznych zgłoszeń od mieszkańców.

W ostatnich latach prowadzony jest zwiększony odstrzał dzików. Dotyczy on także terenów zabudowanych w różnych dzielnicach. Rocznie na terenie Częstochowy odstrzeliwanych jest kilkaset sztuk tych zwierząt – zarówno podczas regularnych polowań, jak i interwencyjnie, w okolicach zabudowań.

Ze względu na bezpieczeństwo odstrzału takie działania odbywają się przede wszystkim nocą.  

Uruchomiono numer interwencyjny

Dla potrzeb mieszkańców Częstochowy uruchomiono interwencyjny numer telefonu – 725 000 112. Dzwoniąc należy zgłosić myśliwym występowania dzików i potrzeby podjęcia działań z tym związanych. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie zgłoszenie nie skutkuje natychmiastowym przyjazdem myśliwego i odstrzałem zwierzęcia bądź zwierząt – a to z uwagi na konieczność zachowania wspomnianych powyżej zasad bezpieczeństwa.

W razie bezpośredniego zagrożenia oraz potrzeby natychmiastowej interwencji zgłoszenia trzeba kierować do Straży Miejskiej – pod nr tel. 986. W uzasadnionych przypadkach jej funkcjonariusze zabezpieczają teren lub interweniują. W tych działaniach uczestniczy także Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

Konsekwencje działań człowieka

Urzędnicy zwracają również uwagę na znaczący fakt, że dzikie zwierzęta wchodzą do miast pod wpływem działania i zachowań człowieka – często oczywiście wynikających z nieświadomości. Wchodzenie dzików na posesje lub w ogóle tereny zamieszkane jest konsekwencją pozostawiania odpadów w miejscach, gdzie nie powinno ich być, pozbywania się ich w niewłaściwy sposób, braku odpowiedniego zabezpieczania śmietników, zostawiania resztek w kompostownikach czy nieodpowiedniego grodzenia posesji. Zdarza się też – co gorsza – świadome i umyślne dokarmianie zwierząt tuż „za płotem”. Takie zachowania należy ograniczać.

red., mat. UM Częstochowy