fbpx

Częstochowa. Kierunek lekarski na UJD? To możliwe

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie chce już w roku akademickim 2020/2021 uruchomić kierunek lekarski.

Kiedy zostanie uruchomiony kierunek?

– Planujemy do końca czerwca złożyć do ministerstwa wniosek z prośba o uruchomienie kierunku lekarskiego – zapewniła na poniedziałkowej konferencji prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD w Częstochowie. – Optymistycznie zakładając, taki kierunek mógłby zostać otwarty już w roku akademickim 2020/2021. To ekspresowe tempo. Wiem, że innym uczelniom zajęło to nawet 6 lat. Stąd apeluję do wszystkich decydentów o pomoc w pracach nad nim. Potrzebne będą też znaczne środki na zakup lub budowę budynku, laboratoriów, sfinansowanie kadry. Trzeba poświęcić na początek nawet ponad 40 milionów złotych i w przyszłości liczyć się z kolejnymi nakładami. Ale to wszystko pieniądze, które szybko się zwrócą w postaci doskonale wykształconych kadr młodych lekarzy.

Uczelnia ma już spore osiągnięcia, które mogą posłużyć do realizacji ambitnego planu. Od kilku lat prowadzone jest kształcenie na kierunkach medycznych: fizjoterapii (studia jednolite magisterskie), dietetyce (studia I stopnia), żywności człowieka i dietetyce (studia II stopnia), kosmetologii (studia I stopnia) oraz pielęgniarstwie (studia I stopnia). W przypadku kosmetologii i pielęgniarstwa uczelnia przygotowuje się również do kształcenia na studiach magisterskich.

Uczelnia współorganizuje konferencje naukowe z udziałem środowiska lekarskiego, ale także uruchomiła laboratoria i wzmacnia kadrę. – W styczniu złożyliśmy wniosek z prośbą o przyznanie uprawnień do nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu. Czekamy na decyzję – tłumaczy dr hab. Janusz Kapuśniak, prof. UJD, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UJD. – Udało się już zgromadzić liczną kadrę specjalistów, którzy zajmą się kształceniem na przygotowywanym do uruchomienia kierunku lekarskim. To całkiem spora grupa, która składa się z blisko 30 osób szczycących się stopniem naukowym nie tylko doktora, ale także profesora. Ci pracownicy zaliczani są do grupy samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych.

Władze uczelni zapewniają, że uruchomienie kierunku lekarskiego nie jest jedynym celem, jakie towarzyszy strategii rozwoju kierunków nauk o zdrowiu. Niewykluczone, że w bliskiej przyszłości kandydaci będą mogli aplikować również na takie studia medyczne jak m.in: ratownictwo medyczne, asystent lekarza czy położnictwo.

(UJD Częstochowa)