fbpx

Benefis Jana Wołka. W Częstochowie uczci 50-lecie pracy artystycznej

Jubileuszowy wieczór Jana Wołka poprowadzi Artur Andrus. Benefis, który odbędzie się w filharmonii 22 listopada, uświetnią m.in. Andrzej Grabowski, Włodzimierz Nahorny, Marian Opania, Andrzej Poniedzielski, Magda Umer czy Wiktor Zborowski.

Jan Wołek urodził się w 1954 roku w Warszawie. Jest twórcą utalentowanym, wszechstronnym, interdyscyplinarnym. To artysta estradowy, kompozytor, twórca programów telewizyjnych; malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta – o świecie opowiada na różne sposoby: za pomocą obrazu, słowa i piosenki. Odżegnuje się jednak od wskazania, który z tych środków wyrazu jest mu najbliższy.

W latach 70. aktywnie uczestniczył w studenckim życiu kulturalnym – był laureatem nagród na kilkunastu festiwalach, w tym dwukrotnym zwycięzcą Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także wielokrotnym uczestnikiem i laureatem Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA.

Benefis Jana Wołka. W Częstochowie uczci 50-lecie pracy artystycznej 2
Jan Wołek (fot. Marcin Łobrów)

3 tys. piosenek

To twórca ok. 3 tys. piosenek, które pisał i komponował m.in. dla Lory Szafran, Andrzeja Poniedzielskiego, Mariana Opani, Katarzyny Groniec, Alicji Majewskiej, Haliny Frąckowiak, Łucji Prus czy Piotra Machalicy.

Jako artysta malarz był uczestnikiem wielu plenerów i wystaw zbiorowych. Swoje indywidualne ekspozycje prezentował np. w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Sopocie, Stuttgarcie, Berlinie, Irkucku, Tokio, Chicago, Toronto, Montrealu czy Lwowie. Warto przypomnieć, że w 2017 roku jego wystawę malarstwa pt. „Oczywiście” prezentowała Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie.

Twórca doceniany

Benefis Jana Wołka. W Częstochowie uczci 50-lecie pracy artystycznej 3
Benefis Jana Wołka

Mieszka w Warszawie i w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie prowadzi autorską galerię. Jego działalność wyróżniono choćby nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta (2000) oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005).

Ma 70 lat i żartuje, że nadal nie wie, kim chciałby być. Dziś bardziej niż twórczością estradową zajmuje się malarstwem. Jak podkreśla: „Świat potrzebuje newsów, rewolucji, wydarzeń, a subtelne szarości między nimi są postrzegane jak nieciekawa
magma. A ja maluję po bożemu. To właśnie wśród tych szarości zaczyna się dla mnie zabawa”.

Benefis na 50-lecie

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Jan Wołek uczci w Częstochowie. Benefis odbędzie się w środę, 22 listopada w Filharmonii Częstochowskiej. Zaprasza na
niego Miejska Galeria Sztuki. Wydarzenie poprowadzi Artur Andrus.

Na scenie wystąpią: Gabriela Bielecka, Vadim Brodski, Piotr Bukartyk, Andrzej Grabowski, Janusz Grzywacz, Krzysztof Jaroszyński, Joanna Liszowska, Włodzimierz Nahorny, Marian Opania, Andrzej Poniedzielski, Jerzy Satanowski, Nula Stankiewicz,
Lora Szafran, Magda Umer, Jacek Wójcicki, Wiktor Zborowski oraz Katarzyna Żak.

Kierownictwo muzyczne objął Janusz Strobel. Artystom towarzyszył będzie zespół muzyczny, który tworzą Sebastian Frankiewicz, Paweł Pańta i Stanisław Pańta.

Benefis rozpocznie się o godz. 19. Bilety kosztują od 90 do 200 zł. Sprzedaż prowadzą Filharmonia Częstochowska (także on-line) i Miejska Galeria Sztuki. Bilety
można kupić również za pośrednictwem kupBilecik.pl.

Benefis Jana Wołka. W Częstochowie uczci 50-lecie pracy artystycznej 4
mat. MGS

Wyczekiwany Benefis będzie miał swój prolog – spotkanie wraz z projekcją filmu, które odbędzie się wcześniej, tj. o godz. 15.15, w sali kina OKF Iluzja. W rozmowie weźmie udział bohater wieczoru – Jan Wołek oraz kompozytor Janusz Grzywaczewski. Obydwaj goście (wraz z Jerzym Satanowskim) są też bohaterami programu telewizyjnego „Panowie dwaj, czyli Satan z Grzywką”, z cyklu „Koncert na ekranie” zaprezentowanego po spotkaniu, o godz. 16 (szczegóły TUTAJ).

Szczegóły: galeria.czest.pl.

red., mat. MGS