fbpx

,,Ach, jak przyjemnie”. Piosenki retro zabrzmią 6 czerwca w Parku im. Staszica

Takie szlagiery jak „Ach, jak przyjemnie” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą” zabrzmią w Parku im. Staszica. Usłyszymy je we wtorek, 6 czerwca o godz. 16. Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” prezentowanej w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego.

Wtorkowy koncert towarzyszy wystawie „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”, którą do 2 lipca można oglądać w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego.

Wraz z muzeum organizują go organizują licea ,,Słowackiego”, ,,Sienkiewicza”, ,,Mickiewicza” oraz Liceum Samorządowe.

,,Ach, jak przyjemnie". Piosenki retro zabrzmią 6 czerwca w Parku im. Staszica 2
,,Ach, jak przyjemnie”

Zabrzmią piosenki gwiazd lat 20. i 30. Wykona je częstochowska młodzież oraz zespół The Storks w składzie: Dariusz Nabiałek, Tomasz Merda, Dariusz Kasprzyk, Jacek Szafert, Piotr Wroński, Jarosław Woszczyna. Grupa na co dzień gra blues-rocka, ale na to popołudnie zmieni nieco stylistykę.  

Obok tytułowej piosenki „Ach, jak przyjemnie” w Paku im. Staszica zabrzmią z pewnością m.in. „Umówiłem się z nią na dziesiątą” czy „To ostatnia niedziela”. Przypomniany zostanie dorobek takich artystów jak Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg, Zula Pogorzelska i Hanka Ordonówna.

Wystawa „Na Kresy po zdrowie!”

,,Ach, jak przyjemnie". Piosenki retro zabrzmią 6 czerwca w Parku im. Staszica 3

Ekspozycja „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” zabiera zwiedzających w podróż do słynnych kurortów ziem wschodnich. Pozwala odpowiedzieć na pytania: kto przyjeżdżał do leczniczych wód i czy na pewno tylko w celach kuracyjnych? jaką muzykę wykonywano podczas koncertów w parkach zdrojowych? Przenosi nas w okres od XVI wieku do lat 20. i 30. XX wieku i przedstawia blisko 500-letnią historię kresowych uzdrowisk.

Wystawa poświęcona jest wybranym uzdrowiskom ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, w których biły słynne źródła wód mineralnych. Przedstawiona opowieść porusza m.in. tematykę lekarsko-zabiegową, wątki związane z modernizmem w kontekście architektury uzdrowiskowej czy też rozrywką (muzyka, sport, kluby towarzyskie). Zaaranżowany został na niej m.in. fragment dworca kolejowego, gabinet zabiegowy oraz charakterystyczne miejsca nawiązujące do najpopularniejszych uzdrowisk.

Prezentacja pokazuje archiwalia, ikonografię oraz obiekty pochodzące ze zbiorów Tomasza Kuby Kozłowskiego (pomysłodawcy i autora scenariusza), a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie oraz materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Stomatologii Piotra Kuźnika oraz z innych źródeł. Szczegóły: www.muzeumczestochowa.pl.

red., mat. UM Częstochowy

Czytaj także: Wystawa. Życie dzienne i nocne w uzdrowiskach na Kresach