fbpx
Strona głównaPolecaneW Miejskiej Galerii Sztuki zabrzmi "Chopin". Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Herdzin

W Miejskiej Galerii Sztuki zabrzmi “Chopin”. Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Herdzin

Krzysztof Herdzin Trio wystąpi w Sali Śląskiej częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki. Koncert zaplanowano na niedzielę, 25 lipca na godz. 18.

Ceniony kompozytor i pianista Krzysztof Herdzin uważa, że „Chopin, gdyby żył dzisiaj, z pewnością byłby jazzmanem”. I właśnie takie przekonania wybrzmiewa w płycie ”Chopin”. Po raz pierwszy ukazała się ona w 1995 r. (nagrana w innym składzie w Studio S3 w Warszawie). Z kolei jej druga wersja pojawiła się w 2016 r., a zrealizowano ją w Policealnym Studium Jazzowym w Warszawie. “Chopin” wciąż pozostaje jednym z głównych tematów koncertowych Krzysztofa Herdzina. Wielu krytyków wciąż uznaje tę płytę za najbardziej „jazzowe” opracowanie utworów Fryderyka Chopina. “Wszystkie kompozycje Herdzina oparte są na motywach i fragmentach przerobionych fraz Chopina, muzyk nie cytuje Chopina bezpośrednio, lecz stosuje wariacje motywów, przez co nadaje im głęboki rys autorski” – czytamy.

I to właśnie materiał z albumu “Chopin” usłyszymy w Częstochowie. Krzysztof Herdzin Trio wystąpi w Sali Śląskiej Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64). Koncert zaplanowano na niedzielę, 25 lipca na godz. 18. Bilety kosztują 60 zł i można je kupić w kasie galerii. Ze względu na reżim sanitarny, liczba miejsc jest ograniczona.

-Koncertowe wykonania wyróżniają się swobodą, spontanicznością i skłonnością do improwizacji, nierzadko artysta, przed odegraniem własnego utworu, przedstawia jego fragment w wersji klasycznej, by słuchacze mogli rozpoznać go w improwizacji – zapowiada Miejska Galeria Sztuki.

W Miejskiej Galerii Sztuki zabrzmi "Chopin". Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Herdzin 1
“Chopin” – okładka płyty

Kto tworzy Krzysztof Herdzin Trio?

Krzysztof Herdzin to profesor doktor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista, który z sukcesem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej, a także pop. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu K. Popowej-Zydroń (dyplom 1993). Ma na swoim koncie występy z orkiestrą, nagrania muzyki kameralnej dla Bayerische Rundfunk w Monachium; koncerty muzyki kameralnej z wieloma znanymi muzykami.  Współpracował z największymi polskimi gwiazdami piosenki, grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, występował w duecie z Edytą Geppert, był pianistą i aranżerem Anny Marii Jopek. Obecnie koncertuje solo oraz prowadzi własne trio. Koncertował jako jazzman i jako kameralista; dyrygował ponad 40 orkiestrami. W dorobku kompozytorskim posiada szereg współczesnych utworów na różne składy. Jako pierwszy polski kompozytor nagrał monograficzną płytę w słynnym, londyńskim Abbey Road Studio wraz z orkiestrą Academy Of St Martin in The Fields.

Herdzin jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień: w 2015 r. został odznaczony Srebrnym Medalem “Gloria Artis”, jest również laureatem Fryderyka 2012 (jazzowy kompozytor / aranżer roku), Nagrody Programu 3 – Mateusze Trójki 2014 (w kategorii całokształt), Nagrody RMF Classic – Mozarty 2011 oraz dwukrotnym “Artystą Roku” Grand Prix Melomani. 

Robert Kubiszyn jest jednym z najbardziej wszechstronnych kontrabasistów oraz gitarzystów basowych tej części Europy. To kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator nagrań. W jego dyskografii znajduje się ponad 150 albumów. Laureat Fryderyka 2011 za debiutancki album „Before Sunrise”. Na stałe Kubiszyn współpracuje także z wieloma muzykami, m.in. Anną Maria Jopek, Grzegorzem Turnauem i Markiem Napiórkowskim. 

Cezary Konrad to perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Przez czytelników miesięcznika “Jazz Forum” uznawany został za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od 1992 r.  Występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, między innymi Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko oraz z zagranicznymi muzykami. Na swoim koncie ma ponad 100 nagranych płyt. Współpracował z Warszawską Grupą Perkusyjną oraz z Polską Orkiestrą Radiową. W 2014 r., płyta z jego udziałem “Night in Calisia” zdobyła Nagrodę Grammy. Od ponad dwudziestu lat, Cezary Konrad pozostaje w czołówce najlepszych polskich perkusistów.

Niedzielny koncert jest wydarzenie towarzyszącym otwarciu wystawy “Z miłości i wiatru”, którą zapowiadamy TUTAJ. Szczegóły: www.galeria.czest.pl.

ZS (mat. JM/Miejska Galeria Sztuki)

Czytaj także: Widzieliście już kubik, który stanął na pl. Biegańskiego? To pomysł na uczczenie Roku Lema

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here