fbpx
Strona głównaPolecaneDzieła wybitnego pejzażysty Ludwika Maciąga zobaczymy już niebawem w częstochowskiej Miejskiej Galerii...

Dzieła wybitnego pejzażysty Ludwika Maciąga zobaczymy już niebawem w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki

W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie trwają przygotowania do otwarcia wystawy “Z miłości i wiatru”. Zobaczymy na niej m.in. dzieła nieżyjącego już wybitnego pejzażysty prof. Ludwika Maciąga.

Jeśli chodzi o obrazy z końmi w roli głównej, prof. Ludwik Maciąg nie miał sobie równych. Ten wybitny pejzażysta i batalista studiował malarstwo w krakowskiej a później warszawskiej ASP (dyplom uzyskał w 1951 r.). Był wykładowcą, a później (1969-1972) dziekanem wydziału malarstwa warszawskiej uczelni. Ulubionymi motywami artysty były pejzaże i oczywiście konie oraz batalistyka. Ukochane konie profesora uczestniczyły w batalistycznych scenach historycznych (jak “Somosierra”, “Husaria Polska” czy “Szarża”) oraz rodzajowych takich jak polowania, sanny, wyścigi, czy prace polowe.

Dzieła wybitnego pejzażysty Ludwika Maciąga zobaczymy już niebawem w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki 1
Jedna z prac autorstwa prof. Ludwika Maciąga (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Ta artystyczna fascynacja miała swoje źródło w dzieciństwie i młodości, które artysta spędził w garnizonie 9. Pułku Artylerii Lekkiej w Białej Podlaskiej (jego ojciec, Michał był tam oficerem) oraz w partyzanckim zwiadzie konnym AK. Ludwik Maciąg był autorem wielu znanych ilustracji książkowych, plakatów, projektów znaczków pocztowych, czy gobelinów.

Wybitny twórca zmarł w 2007 r. 30 maja 2020 r., dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin profesora, do obiegu weszła kartka pocztowa (8 tys. egz.). Na znaku opłaty z oznaczeniem wartości A jest portret Ludwika Maciąga autorstwa Stanisława Baja, a na ilustracji – obraz i gobelin przedstawiający konie autorstwa malarza,

Dzieła wybitnego pejzażysty Ludwika Maciąga zobaczymy już niebawem w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki 2
Jedna z prac autorstwa prof. Ludwika Maciąga (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Teraz jego twórczość będą mogli podziwiać również częstochowianie. Wszystko za sprawą wystawy “Z miłości i wiatru”. To najnowsza propozycja przygotowana przez Miejską Galerię Sztuki. W częstochowskiej instytucji trwają właśnie ostatnie przygotowania do wernisażu, który odbędzie się w niedzielę, 25 lipca o godz. 15. Wydarzeniu towarzyszyć będzie parada koni, a także koncert zespołu Krzysztof Herdzin Trio (zaplanowano go na godz. 18, a bilety kosztują 60 zł).

Dzieła wybitnego pejzażysty Ludwika Maciąga zobaczymy już niebawem w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki 3
Jedna z prac autorstwa prof. Ludwika Maciąga (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Wystawa “Z miłości i wiatru”

Kuratorem wystawy jest dyrektor galerii Anna Paleczek-Szumlas, a współorganizatorem Artur Bober – miłośnik koni, jeździectwa i sztuki.

Obok dzieł Ludwika Maciąga i Zofii Raczkowskiej, którym galeria zadedykowała osobne sale, ekspozycja obejmuje również prace Rafała Olbińskiego, Piotra Naliwajko, Bogusława Lustyka, Daniela Pieluchy, Leszka Żegalskiego, Jana Norberta Dubrowina, Stanisława Chomiczewskiego, Leszka Jampolskiego, Janusza Szpyta, Anny Wysockiej, Patrycji Dubiel, Tomasza Górnickiego oraz artystów środowiska częstochowskiego: Zdzisława Wiatra, Jerzego Filipa Sztuki, Jacka Sztuki, Małgorzaty Świertok, Jerzego Kędziory i Rafała Cierpiała.

Więcej o wystawie na: www.galeria.czest.pl.

ZS

Czytaj także: Wernisaż wystawy malarstwa Anity Grobelak w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie [ZDJĘCIA]

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here