fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneGdzie w Częstochowie złożyć wniosek o świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z...

Gdzie w Częstochowie złożyć wniosek o świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy?

Częstochowskie Centrum Świadczeń rozpoczęło przyjmowanie wniosków o świadczenie dla osób goszczących uchodźców. Wzór wniosków można ściągnąć z internetu. Są one też dostępne w centrum oraz punkcie informacyjnym przy ul. Śląskiej 3/5.

Wysokość pomocy finansowej to 40 zł na dzień na każdą przyjętą osobę. Pieniądze będą przekazywane „ z dołu” od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców, którzy wjeżdżali do Polski od 24 lutego i przybyli do miasta.
Wniosek ma obejmować czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która zapewniła im zakwaterowanie i wyżywienie.

-Częstochowskie Centrum Świadczeń stara się rozstrzygnąć obecnie wątpliwości czy możliwe będzie kilkukrotne złożenie wniosku za kolejne okresy goszczenia uchodźców, bo nie precyzuje tego ministerialne rozporządzenie. Problematyczną kwestią jest także m.in. formuła refundacji przy jednoczesnym zobowiązaniu miast/gmin do weryfikacji warunków goszczenia uchodźców. Wiadomo, że świadczenie ma obejmować łącznie okres nie dłuższy niż 60 dni, chyba że wojewoda na wniosek goszczącego zgodzi się przedłużyć ten okres – informuje Urząd Miasta Częstochowy.

Wnioski można składać w formie papierowej przy ul. Jana III Sobieskiego 15 w godzinach pracy Częstochowskiego Centrum Świadczeń, tj. w poniedziałki, środy i czwartki od godz. 7.30 do 15.30, wtorki od godz. 7.30 do 16 oraz piątki od godz. 7.30 do 15.

Z kolei drogą elektroniczną wnioski będzie można kierować poprzez profil zaufany (niezbędne może być zeskanowanie podpisanej kart lub kart przyjmowanych osób).

-Z uwagi na zgłaszane wątpliwości i możliwość poprawek w przyjętej już regulacji, ze składaniem wniosków można się jeszcze wstrzymać, żeby nie było potrzeby ich późniejszego uzupełniania lub modyfikacji – zaznacza Urząd Miasta Częstochowy.

Gdzie szukać informacji?

Informacje o przyjmowaniu wniosków od osób goszczących uchodźców oraz wniosków dotyczących wypłaty jednorazowego zasiłku w wysokości 300 zł dla uchodźców można znaleźć na stronie Częstochowskiego Centrum Świadczeń.

Rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty oraz wzór wniosku o świadczenie dla osób przyjmujących uchodźców dostępne są na stronie www.czestochowa.pl.

ZS

Czytaj także: “Posiłek przedpłacony”. Dzięki niemu w częstochowskich restauracjach można pomóc uchodźcom z Ukrainy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -