fbpx

Triennale Sztuki Sacrum z końcem stycznia opuści Częstochowę. Podsumowaniem wystawy jest film

Jubileuszową wystawę Triennale Sztuki Sacrum Miejska Galeria Sztuki prezentuje do końca stycznia. Podsumowaniem wydarzenia jest film, w którym opowiadają o niej kuratorzy Krzysztof Stanisławski i dr Andrzej Saj.

Triennale Sztuki Sacrum to najważniejsze wydarzenie artystyczne, które organizuje Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie. Zainaugurowana jeszcze w listopadzie 2020 r. edycja, jest jubileuszowa, bo 10. z kolei. Towarzyszy jej hasło “Świętość natury?”.

Triennale Sztuki Sacrum z końcem stycznia opuści Częstochowę. Podsumowaniem wystawy jest film 2
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Natalii Rybki (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Nad założeniami Triennale i kształtem wystawy pracował kurator, krytyk sztuki, obecnie dyrektor CSW Znaki Czasu w Toruniu – Krzysztof Stanisławski, wspierany przez członków Rady, tj. Andrzeja Saja – redaktora naczelnego czasopisma artystycznego FORMAT, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki – Annę Paleczek-Szumlas oraz Szymona Parafiniaka – artystę plastyka. Ten zespół kuratorski stworzył koncepcję artystyczną i scenariusz wystawy oraz dokonał wyboru artystów, których dzieła stworzyły wystawę. 

Temat jubileuszowej wystawy ujęty został w wielu artystycznych spojrzeniach i głosach, poprzez dzieła artystów różnych pokoleń i dziedzin.

Niestety, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, wystawę 10. Triennale Sztuki Sacrum, częstochowianinie mogli oglądać wyłącznie w internecie. Ekspozycję przybliżano więc na stronie www.galeria.czest.pl. Z kolei bogatą galerię zdjęć i interesujące materiały filmowe można zobaczyć na stronie instytucji na Facebooku. To tam zamieszczone zostały filmy dedykowane pracom prezentowanym w Sali Śląskiej, Sali Poplenerowej i ten, który opowiadał o Kieleckiej Szkole Krajobrazu (o wszystkich piszemy tutaj).

Triennale Sztuki Sacrum z końcem stycznia opuści Częstochowę. Podsumowaniem wystawy jest film 3
Aleksandra Mańczak

Nasz portal również postanowił ułatwić czytelnikom wirtualne zwiedzanie Triennale Sztuki Sacrum, a to za sprawą cyklu prezentującego wybrane prace, które trafił na jubileuszową wystawę (CZĘŚĆ PIERWSZA, CZĘŚĆ DRUGA, CZĘŚĆ TRZECIA).

Wraz z końcem stycznia jubileuszowa wystawa opuści Miejską Galerię Sztuki. Na finał przygotowano jeszcze specjalny film, podsumowujący 10. Triennale Sztuki Sacrum „Świętość natury?”.

Triennale Sztuki Sacrum z końcem stycznia opuści Częstochowę. Podsumowaniem wystawy jest film 4
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Henrikasa Cerapasa (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

-Z żalem przyznajemy, że nie udało się jej pokazać Państwu bezpośrednio. Wystawa odbywała się w niezwykle trudnych i nietypowych warunkach – jeszcze przed jej otwarciem wprowadzone zostały obostrzenia pandemiczne, zamykające dla zwiedzających m.in. galerie sztuki. Taki stan utrzymał się aż do końca wystawy. Wobec takich trudności dołożyliśmy wielu starań, by wystawę pokazywać Państwu za pośrednictwem kanałów społecznościowych. Na zakończenie z satysfakcją zamieszczamy film – jeszcze jedną, bardzo kompletną prezentację wystawy. O dziełach zgromadzonych na wystawie oraz o założeniach scenariuszowych zawartych w haśle „Świętość natury?” opowiadają jej kuratorzy: Krzysztof Stanisławski i dr Andrzej Saj. Film, z bardzo bogatym materiałem zdjęciowym, jest swego rodzaju „oprowadzaniem” po wystawie, zawiera też zapowiedź katalogu – zapowiada Miejska Galeria Sztuki.

Zobacz film podsumowujący 10. Triennale Sztuki Sacrum „Świętość natury?”

Za zdjęcia i realizacje filmu odpowiada Robert Jodłowski, który jest również autorem wspomnianych już powyżej filmów dotyczących Triennale Sztuki Sacrum w Częstochowie.

Redakcja (współpraca RJ, JM, mat. Miejskiej Galerii Sztuki)