fbpx

10. Triennale Sztuki Sacrum. Te prace prezentuje Miejska Galeria Sztuki [CZĘŚĆ TRZECIA]

Przedstawiamy trzecią część cyklu ukazującego prace, które prezentowane są w Miejskiej Galerii Sztuki. Tworzą one jubileuszową wystawę Triennale Sztuki Sacrum „Świętość natury?”.

10. Triennale Sztuki Sacrum “Świętość natury?” Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie przygotowała jeszcze w listopadzie 2020 r. Ze względu na towarzyszące pandemii koronawirusa obostrzenia, zebrane w Częstochowie dzieła, od początku można oglądać jedynie on-line (piszemy o tym TUTAJ).

Nad założeniami Triennale i kształtem wystawy pracował kurator, krytyk sztuki, obecnie dyrektor CSW Znaki Czasu w Toruniu – Krzysztof Stanisławski, wspierany przez członków Rady, tj. Andrzeja Saja – redaktora naczelnego czasopisma artystycznego FORMAT, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki – Annę Paleczek-Szumlas oraz Szymona Parafiniaka – artystę plastyka. Ten zespół kuratorski stworzył koncepcję artystyczną i scenariusz wystawy oraz dokonał wyboru artystów, których dzieła stworzyły wystawę.

Sposobem by, w czasie pandemii, ułatwić naszym czytelnikom wirtualne zwiedzanie tej interesującej wystawy, jest cykl, dzięki któremu przybliżamy prace, które na nią trafiły.

10. Triennale Sztuki Sacrum. Te prace zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ PIERWSZA]

10. Triennale Sztuki Sacrum. Zobacz prace, które zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ DRUGA]

Teraz prezentujemy kolejnych artystów, którzy współtworzą Triennale Sztuki Sacrum.

Zdzisław Nitka

Triennale Sztuki Sacrum "Świętość natury?"
10. Triennale Sztuki Sacrum. Praca Zdzisława Nitki (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Zdzisław Nitka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką (specjalizacja drzeworyt), realizuje również happeningi malarskie. W swoich pracach opowiada o sobie i o swojej codzienności. Używa do tego metafor i symboli, odkrywa ich nowe znaczenia.

„Jego twórczość jest surowa, budząca skojarzenia z tzw. sztuką prymitywną; najistotniejszym jej elementem staje się czysty, żywy kolor, a także wyraźnie zarysowany, zdecydowany kontur. Charakterystyczna jest szkicowość oraz spontaniczność w procesie tworzenia”.

Aleksandra Mańczak

10. Triennale Sztuki Sacrum. Te prace prezentuje Miejska Galeria Sztuki [CZĘŚĆ TRZECIA] 2
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Aleksandry Mańczak (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Aleksandra Mańczak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, którą ukończyła w 1974 roku. Dyplom uzyskała w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Janiny Tworek-Pierzgalskiej. Od 1974 do 2011 roku była pedagogiem w macierzystej uczelni (od 1995 profesor tytularny; w latach 1993–1996 prorektor d/s Nauki i Promocji). Od 2004 roku jest zatrudniona w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Artystka posługuje się różnymi mediami: instalacją, tkaniną, fotografią i asamblażem. Kluczowym tematem jej dzieł jest przyroda i jej wzajemne relacje z człowiekiem.

„W swoich „Kodach natury” artystka wyraża możliwość odkrycia alfabetu natury; a w konsekwencji „języka” zrozumiałego dla ludzi. Natura – u Mańczak – to czysta żywotność; to zwycięstwo tego co naturalne nad tym co sztuczne, czyli tym co jest efektem cywilizacyjnych zabiegów człowieka. Artystka w prostych, bezpośrednich ujęciach fotograficznych dokumentuje ów stan presji naturalności nad wytworami, które zostały tej przestrzeni (ulice, place, chodniki itd.) narzucone”.

Romuald Kutera

10. Triennale Sztuki Sacrum. Te prace prezentuje Miejska Galeria Sztuki [CZĘŚĆ TRZECIA] 3
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Romualda Kutery (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Romuald Kutera to wielomedialny artysta, który już w latach 70. był aktywny w nurcie sztuki postkonceptualnej, by od lat 90. rozszerzać swoje zainteresowania twórcze o fotografię narracyjną i film eksperymentalny, a także o instalacje wyraźnie nawiązujące do tematyki odwołującej się do natury.

-Istotnym bowiem źródłem inspiracji w pracach Kutery stał się fenomen wody. Ten naturalny żywioł był dla artysty i środkiem bezpośrednich wypowiedzi w tzw. wodnych instalacjach, jak i głównym motywem fikcyjnych przedstawień w fotografii i abstrakcyjnych pracach malarskich. Kutera oddaje w nich „strukturę” wody lub fal morskich, a także inscenizuje wizualne opowieści odnoszące się do fikcyjnych figur jak nimfy czy syreny. Idąc dalej – zaczyna tworzyć własną mitologię, odniesioną do rzeki z którą łączy go miejsce zamieszkania; tak powstała postać „Odryki”, tj. film i rejestracja jej obecności w serii fotografii na blasze, zrealizowanych w postaci unikalnych „dagerotypów”. Na wystawie znalazł się wybór tych zdjęć oraz instalacja „wodno-geometryczna” – pisze o twórczości Kutery Miejska Galeria Sztuki.

Więcej prac i opisów można znaleźć na stronie instytucji na Facebooku.

10. Triennale Sztuki Sacrum zaplanowano w Miejskiej Galerii Sztuki do 31 stycznia. Szczegółowe informacje: www.galeria.czest.pl.

Redakcja (współpraca RJ, JM, mat. Miejskiej Galerii Sztuki)