fbpx

10. Triennale Sztuki Sacrum. Zobacz prace, które zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ DRUGA]

W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, wystawę 10. Triennale Sztuki Sacrum można oglądać wyłącznie w sieci. Poniżej przedstawiamy drugą część cyklu ukazującego prace, które prezentowane są w Miejskiej Galerii Sztuki.

Triennale Sztuki Sacrum to najważniejsze wydarzenie artystyczne, które organizuje Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie. Tegoroczna, dziesiąta, czyli jubileuszowa edycja odbywa się w czasach trudnych i, jak przez całą, ponad trzydziestoletnią historię Triennale, podejmuje, poprzez prezentację dzieł różnych dziedzin sztuki, najbardziej istotne pytania dotyczące sytuacji człowieka w świecie współczesnym.

Tym razem wielowątkowym tematem wystawy jest “Świętość natury?”. To hasło przyjęte przez Radę Programową wydarzenia. Nad założeniami Triennale i kształtem wystawy pracował kurator, krytyk sztuki, obecnie dyrektor CSW Znaki Czasu w Toruniu – Krzysztof Stanisławski, wspierany przez członków Rady, tj. Andrzeja Saja – redaktora naczelnego czasopisma artystycznego FORMAT, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki – Annę Paleczek-Szumlas oraz Szymona Parafiniaka – artystę plastyka. Ten zespół kuratorski stworzył koncepcję artystyczną i scenariusz wystawy oraz dokonał wyboru artystów, których dzieła stworzyły wystawę (szczegóły opisywaliśmy już na naszym portalu).

10. Triennale Sztuki Sacrum “Świętość natury?” Miejska Galeria Sztuki przygotowała jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Jednak ze względu na towarzyszące pandemii koronawirusa obostrzenia, zebrane w Częstochowie dzieła, można oglądać jedynie on-line. Stąd nasz redakcyjny cykl, dzięki któremu przybliżamy czytelnikom prace, które trafiły ja jubileuszową wystawę (pierwszą jego odsłonę prezentujemy TUTAJ).

Teraz prezentujemy kolejne dzieła i kolejnych artystów, którzy współtworzą Triennale Sztuki Sacrum.

Marcin Berdyszak

10. Triennale Sztuki Sacrum. Zobacz prace, które zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ DRUGA] 2
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Marcina Berdyszaka (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Marcin Berdyszak to artysta z Poznania, który zajmuje się instalacją, obiektem, malarstwem, rysunkiem i działaniami multimedialnymi. Porusza tematy z zakresu humanizmu, zagadnienia związane z przemijalnością, zmianą, kulturową, ewolucją natury. Łączenie motywów technologii i natury zdaje się być jego odpowiedzią na pytania o współczesny nam świat.

Autor tak wyjaśnia swoje dzieło, które prezentuje na jubileuszowej wystawie „(…)Dekalog może być źródłem uniwersalnym i przede wszystkim wymuszającym na nas autorefleksję. Dekalog jest też znakomitym przykładem rozpoznania natury ludzkiej i jej słabości. Sprowadzenie Dekalogu do znaków zbudowanych na kształtach powszechnie funkcjonującego w kulturze na przykład banana, jest próbą ukazania jego uniwersalności jako zbioru również idei, które przedstawiam jako próbę współczesnej jego wizualizacji, wynikającej z funkcjonowania w kulturze obrazkowej, znaku oraz banału”.

Ryszard Grzyb

10. Triennale Sztuki Sacrum. Zobacz prace, które zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ DRUGA] 3
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Ryszarda Grzyba (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Ryszard Grzyb to absolwent ASP w Warszawie, współtwórca i członek artystycznej Gruppy. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. W Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, Fundacja Rodziny Staraków, Muzeum Jerke w Niemczech, w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Cztery obrazy Ryszarda Grzyba pomieszczone są w Sali Śląskiej.

Autor o swoje twórczości mówi tak: „Nawet w formie, wydawałoby się, bardziej spokojnej, zawsze pojawia się jakiś zgrzyt kolorystyczny, dziwne określenie formy. Jeśli nie w pierwszej warstwie, naskórkowej, to w tej drugiej, bardziej ukrytej. Na pewno jest to rodzaj ekspresjonizmu. Nawet w portretach czy martwych naturach jakiś dotyk ekspresjonizmu jest obecny. Na przykład przez to, że kolor jest „przegięty”, przerysowany, zawsze jest tam coś takiego, co powinno być aktywne, co powinno wnosić energię, a nie być obojętne czy chłodne. To na pewno jest w większości moich obrazów”.

Rafał Borcz

10. Triennale Sztuki Sacrum. Zobacz prace, które zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ DRUGA] 4
10. Triennale Sztuki Sacrum. Praca Rafała Borcza (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Rafał Borcz jest absolwentem Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1999 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Obecnie na macierzystej uczelni prowadzi Pracownię Rysunku. Artysta ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także uczestniczył w kilkudziesięciu zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i fotografią.

„Malarstwo Borcza momentami jest baśniowe, czasem emanuje atmosferą grozy, czasem onirycznej poetyki. Artysta odrabia ćwiczenia z obserwacji natury z ogromnym emocjonalnym zaangażowaniem oraz szczerym zachwytem nad przyrodą, jej harmonijnym trwaniem i wewnętrznym kodeksem. Wartością nadrzędną, która określa twórczość i artystyczną postawę artysty jest bezpretensjonalna prawda, wywołująca w odbiorcy ten rodzaj głębokich emocji, który wzbudza zachwyt i jednocześnie respekt wobec obecności czegoś doniosłego, nieznanego i niezrozumianego”.

Więcej prac i opisów można znaleźć na stronie instytucji na Facebooku.

10. Triennale Sztuki Sacrum zaplanowano w Miejskiej Galerii Sztuki do 31 stycznia. Szczegółowe informacje: www.galeria.czest.pl.

Redakcja (współpraca RJ, JM, mat. Miejskiej Galerii Sztuki)