fbpx

Biblioteka Publiczna w Częstochowie podsumowuje raport o stanie czytelnictwa w Polsce

Czy pandemia wpłynęła na wzrost czytelnictwa w Polsce? Opublikowano raport za rok 2020.

Badanie czytelnictwa w Polsce jest realizowane cyklicznie od 1992 r. Raport publikuje Biblioteka Narodowa. Te opisujący rok 2020, przedstawiono 21 kwietnia, dwa dni przed Światowym Dniem Książki.

„W 2020 roku na zadawane Polakom od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. Rezultat ten można uznać za jedną z najważniejszych informacji uzyskanych w tej edycji badania” – czytamy we wstępie raportu.

Najświeższe dane dotyczące czytelnictwa przedstawia na swoim Facebooku Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego w Częstochowie.

-Dzisiaj Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań za rok 2020. Wszyscy czekaliśmy z ciekawością na to, czy wzrost czytelnictwa będzie znaczący (zwłaszcza przez pandemię COVID-19 i częstsze spędzanie czasu w domach). Nie jest on niestety aż tak widoczny. 42 proc. to wzrost o zaledwie 3 punkty procentowe, ale daje nadzieję na przyszłość – informuje częstochowska biblioteka.

Z raportu wynika, że lektura książek jest domeną pań. „Kobiety czytają częściej niż mężczyźni (odpowiednio 51% i 33%), wśród kobiet większa jest również grupa osób czytających najintensywniej – co najmniej 7 książek w ciągu roku przeczytało 15% z nich (w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 7%). Nie bez znaczenia jest tu fakt, że także wśród osób z wyższym wykształceniem przeważają kobiety” – wynika z badań.

Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu za rok 2020? – Książki wciąż najchętniej kupujemy lub pożyczamy od rodziny i znajomych albo dostajemy w prezencie. Biblioteki plasują się dopiero na 5 miejscu. (Musimy to razem zmienić!). Najchętniej czytamy literaturę sensacyjno-kryminalną i obyczajowo-romansową, ale widoczna jest też obecność fantastyki, tzw. literatury wysokoartystycznej, non-fiction i poradników (zwłaszcza z dziedziny psychologii). Najchętniej czytamy analogowo (czyli książki papierowe), ale widać wzrost popularności e-booków – interpretuje dane częstochowska biblioteka.

Szczegółowy raport można przeczytać na: bn.org.pl/download/document/1618923121.pdf

ZS

Czytaj także: Światowy Dzień Książki. Spotkanie z częstochowską ilustratorką Anią Grzyb