fbpx

W Galerii Jurajskiej czeka Punkt Przeglądu Domowej Apteczki

Punkt Przeglądu Domowej Apteczki uruchomiono w ramach akcji prozdrowotnej, którą Galeria Jurajska prowadzi 14 i 15 maja.

O prozdrowotnej akcji, na którą Galeria Jurajska w Częstochowie zaprasza 14 i 15 maja, pisaliśmy już na naszym portalu (szczegóły TUTAJ). Każdego dnia, od godz. 10 do 18, wszyscy pełnoletni chętni mogą skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i konsultacji.    Organizatorzy przygotowali aż 16 nieodpłatnych badań. Pula obejmuje te podstawowe – m.in. poziomu glukozy we krwi, cholesterolu czy TSH, ale równieżi bardziej specjalistyczne, w tym choćby w kierunku boreliozy, Helicobacter pylori, WZW typu C czy przeciwciał COVID-19.  Na miejscu można również wykonać badanie markerów nowotworowych – jajnika, piersi oraz jelita grubego, badanie D-dimery, a także poziomu witaminy D.  Specjaliści sprawdzą także kondycję serca i naczyń krwionośnych. 

Akcji towarzyszy także uruchomienie Punktu Przeglądu Domowej Apteczki.

-Nie jeden, nie dwa, a znacznie więcej. Jak podaje NFZ, aż 1/3 Polaków powyżej 65. roku życia zażywa więcej niż pięć różnych preparatów każdego dnia. Nie lepiej sytuacja wygląda w młodszych grupach wiekowych. Tam w parze z lekami, idzie często przyjmowanie różnych suplementów diety. Niestety wiele osób, odwiedzając kolejnych specjalistów, nie przyznaje się do tego, że już jakieś leki zażywa. Tymczasem taki „koktajl”, może być groźny dla zdrowia, zwłaszcza jeśli pojawią się w nim substancje czynne wchodzące ze sobą w groźną interakcję. Dlatego tak ważne jest, aby co jakiś czas zestaw leków i domową apteczkę przejrzał lekarz lub farmaceuta, przy okazji sprowadzając, jak przyjmowane są leki, o jakich porach i czy w prawidłowych odstępach czasu. Warto także upewnić, czy nie zażywa się dwóch tych samych leków, mających tę samą nazwę handlową – alarmuje Galeria Jurajska.

Z pomocą przyjdą farmaceuci!

I tu z pomocą przychodzi właśnie specjalny Punkt Przeglądu Domowej Apteczki. Dyżur w nim pełnią farmaceuci, którzy sprawdzą, jakie leki zażywamy i czy robimy to prawidłowo.  

– Wystarczy przynieść do punktu listę wszystkich przyjmowanych leków wraz z rozpiską godzin zażywania lub całą swoją domową apteczkę, a farmaceuta przyjrzy się uważnie naszemu zestawowi medykamentów  – zachęca Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej. – Ekspert doradzi przy okazji, jak zażywać leki, na co uważać biorąc je, a także jak unikać groźnych dla zdrowia interakcji z innymi lekami, także tymi powszechnymi bez recepty. Ponadto farmaceuci pokażą, jak uporządkować np. pudełko, torbę lub szufladę z lekami, tak aby nie pomylić się – dodaje.  

Warto dodać, że z porady punktu skorzystać będą mogły nie tylko osoby przyjmujące wiele preparatów naraz. – Jeśli mamy w domowej apteczce leki, ale nie pamiętamy na co nam zostały zapisane lub jak je powinniśmy zażywać, jeśli wracają dolegliwości, pomogą w tym farmaceuci – podkreśla Dziubin-Łuszczyk.

ZS

Czytaj także: Dealz na miejscu Super-Pharm. Nowy sklep w częstochowskich Alejach