fbpx

Galeria Jurajska zaprasza na bezpłatne badania. Jakie? Choćby na przeciwciała COVID-19

14 i 15 maja Galeria Jurajska zaprasza na akcję prozdrowotną. Dzięki niej będzie można bezpłatnie wykonać 16 różnych badań, w tym na przeciwciała COVID-19 czy boreliozę.

Mimo iż pandemia odpuszcza, tysiące mieszkańców Częstochowy i regionu wciąż mają problem z dostępem do lekarza. Według prognoz już niebawem po pomocy specjalistów szukać będzie 2,5 miliona ozdrowieńców, potrzebujących diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Odciążyć nieco lokalną służbę zdrowia w Częstochowie postanowiła Galeria Jurajska. W efekcie 14 i 15 maja, wspólnie z partnerem medycznym, organizuje dużą akcję prozdrowotną, w czasie której będzie można wykonać nieodpłatnie aż 16 badań diagnostycznych, a także skonsultować ich wyniki z lekarzem.

Jakie badania będzie można zrobić?

Pula oferowanych badan obejmuje zarówno te podstawowe – m.in. poziomu glukozy we krwi, cholesterolu czy TSH, jak również bardziej specjalistyczne, w tym np. w kierunku boreliozy, Helicobacter pylori, WZW typu C czy przeciwciał COVID-19. 

W Galerii Jurajskiej będzie można również wykonać badanie markerów nowotworowych – jajnika, piersi oraz jelita grubego, badanie D-dimery, a także poziomu witaminy D.  Specjaliści sprawdzą także kondycję serca i naczyń krwionośnych.

W centrum handlowym działać będą dwa punkty, w których będzie można wykonać EKG spoczynkowe oraz ocenę ukrwienia kończyn. Mierzone będzie także ciśnienie tętnicze.   – Na mieszkańców regionu czekać będzie w sumie aż siedem gabinetów z bezpłatnymi badaniami i konsultacjami, które każdego z dwóch dni akcji pracować będą po 8 godzin, od godz. 10 do godz. 18. Osoby zgłaszające się będą mogły przejść całą procedurę diagnostyczną, zakończoną konsultacją z lekarzem – informuje Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.  

Kto może wziąć udział w akcji?

Z badań będzie mogła skorzystać każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Organizatorzy nie wymagają żadnych skierowań. Jedyne co trzeba zrobić, to zabrać za sobą dokument tożsamości.  

– Wystarczy przyjść, zarejestrować się i poczekać na swoją kolej w specjalnej, bezpiecznej strefie. I tyle. Po niedługim czasie i zestawie badań będzie można dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest organizm i czy konieczne jest dalsza diagnostyka i pomoc specjalisty – dodaje dyrektor marketingu centrum handlowego.

Według zapewnień organizatorów, sama akcja adresowana jest do wszystkich mieszkańców regionu. Wskazują jednak trzy grupy, które koniecznie powinny skorzystać z badań. Mowa o osobach, które w ostatnich miesiącach miały problem, aby dostać się do lekarza, a które cierpią na choroby przewlekłe, np. układu sercowo-naczyniowego, tarczycy, układu pokarmowego czy metabolicznego (cukrzycę). Dotyczy to także osób, które w obawie przed infekcją SARS-CoV-2 same rezygnowały z wizyt i kontroli.  Z badań powinny skorzystać także osoby, które obserwują u siebie niepokojące symptomy np. ciągły ból głowy, szumy uszne, bóle w klatce piersiowej, bóle mięśniowe, kołatanie serca, refluks czy przewlekłe zmęczenie. Diagnostykę rekomenduje się także ozdrowieńcom, a także osobom, które chcą sprawdzić, czy przeszły bezobjawowo COVID-19. Dla tych ostatnich przygotowano bezpłatne badania przeciwciał SARS-CoV-2.  

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że z powodu pandemii wielu mieszkańców regionu mogło mieć w ostatnich tygodniach utrudniony dostęp do lekarza albo zwyczajnie rezygnowało z wizyt w obawie przed wirusem – zaznacza przedstawicielka Galerii Jurajskiej. – Ta akcja ma pomóc w powrocie na właściwe medyczne tory, a co za tym idzie, wesprzeć diagnostykę oraz pokierować pacjenta dalej, nieco przy okazji wspierając lokalne poradnie POZ, mające nadal pełne ręce roboty – dodaje.  

Punkt Przeglądu Domowej Apteczki

Podczas dwudniowej akcji funkcjonował będzie również Punkt Przeglądu Domowej Apteczki, w którym dyżurować będzie farmaceuta. Tu będzie można dokonać przeglądu zażywanych leków i sprawdzić, czy któreś z nich przypadkiem wchodzą ze sobą w interakcje lub nie dublują się (ten sam lek może mieć różne nazwy). Farmaceuta pomoże także w uporządkowaniu apteczki i pokaże, jak oznaczyć pudełka z lekami za pomocą m.in. lekolepek. Wystarczy zabrać za sobą tylko listę leków lub same leki.  

– To częsty problem. Odwiedzamy wielu lekarzy, dostajemy różne leki, nie zdając sobie sprawy, że pewnych substancji czynnych się nie łączy albo zażywa je w większym odstępie czasu. Co więcej, często w domu mamy leki, które nie pamiętamy na co zostały nam zapisane. Jakieś np. pozostałości po chorobie sprzed roku. Farmaceuta doradzi nam co z nimi zrobić – wyjaśnia Violetta Dziubin-Łuszczyk.

W akcji prozdrowotnej będzie można wziąć udział 14 i 15 maja od godz. 10 do 18. Szczegóły: www.galeriajurajska.pl

ZS

Czytaj także: Galeria Jurajska otwarta w pełnym składzie. Na klientów czeka blisko 180 sklepów i punktów usługowych